Násilie páchané na ženách

Násilie páchané na ženách nie je v dnešnej dobe nič netradičné. Čoraz viac sa stretávame s takýmito správami v televíznych novinách ale aj v rôznych publicistických reláciách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

O to viac človeka zaujme správa, že tyranom je verejne činná osoba. Pravdou je, že poslanec (a okresný šéf SMERu-SD v Prievidzi) Vladimír Jánoš nebol až tak známy a donedávna o ňom skoro nikto nevedel. Je smutné, že poslanca v slovenskom parlamente ,,preslávi,, takýto čin. Keď sa kauza dostala až na generálnu prokuratúru Jánoš sa vzdal poslaneckého mandátu a aj funkcie okresného predsedu strany SMER-SD v Prievidzi, ale vinu popiera. Paradoxom je, že v parlamente obhajoval ľudské práva a doma v súkromí ho manželka zažalovala za týranie. Prepisy rozhovorov medzi exposlancom a jeho manželkou sa objavili aj na internete. Tieto rozhovory boli monitorované už dlhšie. Prečo teda manželka nepodala podnet skôr? Bála sa, že Jánoš ako jeden z ústavných činiteľov má známosti a kontakty všade, a že sa spravodlivosti vyhne? Údajne sa u nich striedali hádky s odprosovaním. Manželka exposlanca sa však teraz bojí o svoj život, pretože jej manžel, s ktorým je v rozvodovom konaní, vlastní zbrojný preukaz a je podľa nej psychicky labilný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde je teda pravda? A čo môže robiť žena pri takomto správaní sa svojho manžela? Aké sú vlastne najčastejšie formy domáceho násilia? Fyzické násilie, psychické násilie, sexuálne násilie, ekonomické násilie

Existujú rôzne inštitúcie na ktoré sa môže týraná žena obrátiť – tou prvou je polícia. Intenzita a napätie v rodine sú už ale oveľa slabšie, pretože útočník si uvedomuje, že už to nie je len o ňom a jeho žene. Polícia na začiatku len dohovorí a tým naruší situáciu agresora. Ako však má ale žena vysvetliť deťom čo sa deje? Otázky typu prečo bola u nás polícia, a čo tu tí páni chceli sú pre matku možno ťažšie zodpovedateľné ako vydržať a trpieť násilie. Veľa žien radšej ostane trpieť v manželskom zväzku keď si položí pár základných otázok. Kam pôjdem? Mám vôbec za čo žiť? Kto sa o mňa a o moje deti postará? Odídem a čo ďalej? Manžel ešte pred rozvodom nie je povinný platiť na deti a súdy u nás, povedzme si pravdu, nekonajú najrýchlejšie. Z morálneho hľadiska by mal na svoje deti platiť, ale viac ho zaujíma to, že žena odíde aj s deťmi a nie to aby mal svojej žene ešte posielať peniaze. Kde má teda žena zobrať peniaze aby sa postarala o svoje deti? Ak sa teda predsa len rozhodne žena odísť tak musí počítať s tým, že nasledujúce dni budú pre ňu a aj pre jej deti veľmi ťažké. Bude musieť nájsť financie na to, aby sa vedela postarať o seba a aj o deti. V lepšom prípade jej pomôžu jej rodičia, ale čo ak už rodičov nemá?

SkryťVypnúť reklamu

Čo môžeme my urobiť, ak vieme o žene, ktorá zažíva domáce násilie?

• Povzbuďiť ju k tomu, aby o násilí hovorila.
• Snažiť sa získať čo najviac informácií o podstate domáceho násilia a o dostupných možnostiach pomoci.
• Počúvať ju, ak nám hovorí, že sa k nej partner, alebo manžel správa násilne. Nezľahčovať to, nespochybňovať ženu a neospravedlňovať násilie jej partnera, alebo manžela.
• Povedať jej, že za násilie je zodpovedný jej manžel, alebo partner. Žiadne správanie, alebo provokácia nie sú výhovorkou pre násilie
• Podeliť sa s ňou o naše informácie o násilí páchanom na ženách a povedať jej, že nie je sama, že je mnoho iných žien, ktoré tiež zažívajú násilie
• Povedať jej o možnostiach riešenia jej situácie, ale do ničoho ju nenútiť. Rešpektovať jej rozhodnutia.
• Povedať jej, že násilie neprestane a že sa časom stupňuje.
• Pomôcť jej v každodenných záležitostiach a so starostlivosťou o deti.
• Ponúknuť jej, že ju budeme sprevádzať , ak bude potrebovať podporu, napr. na úradoch a rôznych inštitúciách.
• Pomôcť jej nájsť bezpečné miesto, na ktoré by mohla v prípade potreby odísť aj s deťmi. (https://piatazena.wordpress.com/o-nasili/)

SkryťVypnúť reklamu

A čo pomsta manžela? Manžel sa môže rozhodnúť pomstiť svojej manželke a môže ju stále terorizovať. Existuje aj ochrana zo strany polície, ale tá je posudzovaná prísne a je pridelená len v dosť závažných prípadoch. Je to naozaj vážna téma.

Pán Jánoš skončil síce vo väzbe, ale uhradil kauciu 20 tisíc eur a dostal sa z väzby von. Opäť aj tu platí pravidlo kto má peniaze môže všetko? Hráme sa na Slovensku zase na rovného a rovnejšieho? Ministrom vnútra je Jánošov stranícky kolega Róbert Kaliňák. Zariadil to on, aby mohol byť Jánoš vyšetrovaný na slobode? Tento prípad má veľa otázok a len čas ukáže aká je pravda. My obyčajní ľudia si len môžeme želať, že sa ukáže skutočná pravda a nie pravda upravená podľa našich politikov, ktorí už viackrát ukázali, že kto má moc má všetko.

Ján Mikuš

Ján Mikuš

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študent FMK UCM v Trnave Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu