Lacné letenky?

Písmo: A- | A+

Nájsť a kúpiť si lacnú letenku je snom každého cestovateľa. Či už chcete navštíviť európsku krajinu "tu za rohom" alebo sa chystáte do vzdialenejšej destinácie, zopár ušetrených eur na letenke poteší. Čím ďalej však idete, tým budete musieť viac načrieť do svojej peňaženky. Výhodou cestovania po Európe sú nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré sú naozaj dobrou voľbou pre nenáročných cestovateľov. Každý, kto už niekedy letel s low-cost leteckou spoločnosťou, mi dá určite za pravdu, že s dostatočným predstihom pri kúpe letenky sa dá ušetriť. Samozrejme aj tu sú všelijaké "úskalia", ktoré nám môžu cestu znepríjemniť, prípadne predražiť.

V prvom rade je viac než isté, že pomer cena a kvalita služieb je naozaj adekvátny. Nízkonákladové spoločnosti zarábajú na kvantite cestujúcich a na doplnkových cenách ako napríklad batožina, nadváha batožiny, prednostné vybavenie pri check-in, rezervácia sedadla, prípadne poistenie alebo poplatok za občerstvenie a podobne. V Európe existuje mnoho takýchto low-cost spoločností. Medzi najznámejšie patrí pravdepodobne írska spoločnosť Ryanair, ktorá je najväčším nízkonákladovým prepravcom v Európe. Ročne prepraví okolo 70 miliónov cestujúcich. Ďalšími takýmito prepravcami sú: Air Berlin, EasyJet, Vueling, Niki, Air Baltic, či Wizzair. Hľadať najlepšiu letenku v každej spoločnosti osobitne je robota tak na týždeň, preto je najlepšie použiť vyhľadávač lacných leteniek. Stačí si otvoriť google a napísať "cheap flights" alebo "lowcost ticket" a môžete sa hrať.

Ak si však myslíte, že lacno po Európe môžete cestovať iba s lowcost prepravcami, ste na omyle. Môj pracovný pobyt v Anglicku sa chýlil ku koncu a tak som na internete hľadal letenku domov na Slovensko. Ako prvý krok som samozrejme zavítal na stránky známych lacných aeroliniek. Tu som získal predstavu o tom, aký je môj cenový strop pri kúpe letenky. Moje ďalšie kroky smerovali na známe vyhľadávače leteniek ako pelikan, kayak, momondo, expedia, či cheapflights. Na moje veľké prekvapenie sa mi podarilo nájsť letenku od prepravcu, ktorý nie je nízkonákladový, ale cena bola výhodnejšia. Hneď som si ju kúpil a o pár týždňov som letel domov. Myslíte, že to bol zážitok? Pre porovnanie nízkonákladovej a klasickej leteckej spoločnosti na trase Londýn - Bratislava (prípadne Viedeň), okrem ceny pocítite iba jediný rozdiel, občerstvenie je v cene letenky. Pri trojhodinovom lete vám to však môže byť srdečne jedno.

Stále sme však iba v Európe. Ak sa chceme dostať na druhý kontinent, už to nie je také jednoduché nájsť lacnú letenku. Dá sa povedať, že je to takmer nemožné. Nie preto, že nevieme kde hľadať, ale preto, lebo medzikontinentálne lety nie sú dobrý biznis pre lowcost prepravcov. Prečo? Dôvod je veľmi jednoduchý, lety sú dlhé, cestujúcich potrebujete nasýtiť a zabaviť. Tu prichádzajú na scénu klasickí prepravcovia. Keď sa bavíme o medzikontinentálnych letoch, poďme si povedať o možnostiach ako sa dostať letecky do Peru. Možnosti sú dve. Čo najrýchlejšie alebo čo najzložitejšie. Tá druhá možnosť je zvyčajne lacnejšia, pripravte sa však na to, že cestovaním môžete stráviť aj 3 dni. Spolu s medzipristátiami. Na druhej strane to je však možnosť spoznať letiská vo viacerých krajinách.

Priame lety momentálne ponúka šesť leteckých spoločnosti. LAN Perú, Iberia, AirEuropa, AirFrance, Alitalia a KLM. Odlietajú z Madridu, Amsterdamu a Paríža. Všetky tieto spoločnosti medzi sebou využívajú tzv. codeshare systém predaja leteniek, teda systém, kedy dve letecké spoločnosti zdieľajú jedno lietadlo. Napríklad z Madridu niečo po polnoci odlieta lietadlo spoločnosti LAN Perú do hlavného mesta Lima. Letenku na tento let si môžete kúpiť buď od spoločnosti LAN alebo Iberia. V tomto prípade spoločnosť LAN prenajíma určitý počet sedadiel spoločnosti Iberia. V iných prípadoch to môže byť opačne. Podobne je to aj pri lete z Paríža, kde operujú spoločnosti AirFrance a Alitalia. Spoločnosť Alitalia pritom nevyužíva vlastné lietadlá, iba codeshare systém.

Ak vám nevadia medzipristátia a dlhší čas strávený na ceste, môžete si vybrať let s viacerými prestupmi. Možnosti sa nám takto rozširujú a odletieť sa dá z viacerých miest. Napríklad Frankfurt nám ponúka let do Limy s medzipristaním v brazílskom Sao Paulo. Z Londýna sa do Limy dostaneme cez americké Miami. Z Madridu si môžete zaletieť do kolumbijskej Bogoty a odtiaľ do Limy. Opäť tu platí rovnaká rada ako predchádzajúcich možnostiach, hľadať, hľadať, hľadať. Keď som bol na svojom poslednom pobyte v Peru a čakal ma návrat domov, podarilo sa mi nájsť neskutočnú cenu za letenku. Štandardná cena sa pohybuje niekde okolo 1000 eur. Tá moja stála o polovicu menej. Háčik bol v tom, že ako cieľová stanica bolo mestečko Alicante. Z Alicante by som musel ísť do Prahy a z Prahy je to už hračka. V Alicante by som navyše musel stráviť noc. Toľko času som však nemal a tak som si kúpil tú drahú letenku. Je to však dobrý príklad toho, že kto hľadá nájde. Zvyčajne v tom však je háčik v podobe viacerých prestupov, dlhšej cesty, prípadne nocovania v niektorej medzizastávke. V minulom roku ste si mohli kúpiť spiatočnú letenku do Limy cez pelikan za fantastických 360 eur!!! Nedávno to bolo za necelých 500 eur s odletom z Bruselu.

Nedostali sme sa však ešte k tomu najdôležitejšiemu. Kde hľadať? Ako hľadať? Ako prvé odporúčam otvoriť si váš obľúbený vyhľadávač (napríklad google) a zadaním cieľovej destinácie nájsť možnosti. Potom stačí už len prehľadávať. Nie je to nič zložité, ale zaberie to veľa času. Vyhľadávače vám nájdu všetky možné varianty, stránky leteckých spoločností alebo iné vyhľadávače leteniek. Okrem tejto klasickej metódy existuje ešte možnosť osloviť cestovné kancelárie. Tie pre svoje dovolenky nakupujú miesta v lietadlach, prípadne obstarávajú charterove lety a môžu mať voľné miesto, ktoré radšej predajú záujemcovi, ako by malo ostať neobsadené.

Spravme si ešte krátku rekapituláciu najznámejších vyhľadávačov leteniek:

Matrix airfare search, pelikan, momondo, kayak, amadeus, skyscanner, expedia, google už tiež rozbehol vyhľadávač leteniek, avšak je stále vo vývoji a môže sa stať, že vašu destináciu nenájdete.


Skryť Zatvoriť reklamu