V posledných rokoch sa Peru stalo veľmi obľúbenou a vyhľadávanou destináciou pre turistov z celého sveta. Už to nie je krajina pre nás tak nedosiahnuteľná. Je síce ďaleko, viac ako 10 tisíc kilometrov, avšak letecké linky premávajú každý deň z viacerých európskych veľkomiest.
S turistami však prichádza aj problém a to masovky na hlavných turistických atrakciách po celej krajine. Už to nie je ako voľakedy, keď ste prišli na Machu Picchu a tam takmer nikoho. Iba vy, vaše myšlienky a nádych veľkolepej histórie.
Našťastie Peru skrýva ešte veľa tajomstiev, neobjavených alebo málo navštevovaných miest. Jedno z takýchto miest sa nachádza aj priamo v regióne Cusco, v jeho provincii Canas a distrikte Quehue.

Most. Nie je to však len taký obyčajný most. Pamätá si kus histórie. Je to jedna z pamiatok, ktorú miestni obyvatelia obnovili, aby sa nezabudlo na rozvinutú civilizáciu, obývajúcu oblasť dnešného Peru a okolitých štátov.
Most Q'eswachaka bol súčasťou veľmi dôležitého cestného systému Qhapaq Nan, ktorý udržoval pri živote veľkú inkskú ríšu, ktorá sa rozprestierala od Kolumbie až po Čile. Cesty viedli cez pohoria, kaňony a rieky a tak bolo nutné vystavať aj mosty. Využívali sa na zásobovanie, transport a posielanie správ. Mosty na inkskej ceste boli zničené samotnými Inkami v snahe zastaviť postup dobyvateľa Francisca Pizarra. Aj Q'eswachaka bol zničený, avšak o mnoho rokov neskôr ho miestni obyvatelia obnovili.
Mosty boli vyrobené z materiálov, ktoré boli v oblasti k dispozícii, čiže tráva. Bohužial do dnešného dňa sa zachoval iba jediný takýto most. Q'eswachaka. Nachádza sa v provincii Canas a prechádza rieku Apurimac, v nadmorskej výške 3900 metrov nad morom.
“Q’eswa” znamená splietať a “Chaka” znamená most. Je vyrobený ručne z trávových vlákien, nazývaných “q’oya” a každý rok alebo dva sa stavia nanovo, pretože vlákna sa opotrebujú. Je to druh trávy, ktorý rastie v južnej Amerike. Ide o spoločné úsilie miestnych ľudí. Na počesť postavenia mosta sa koná oslava – fiesta, druhú nedeľu v mesiaci Jún a ak sa vám podarí byť tam v tom čase, budete mať možnosť vidieť typické tance a prechod cez postavený most. Stavebný material a technika mosta sa zachovala z inkských čias a predáva sa z generácie na generáciu.
Nad stavbou mostu dohliada majster tkáč alebo “chaquiro”. Viac ako 30 rokov je ním Victoriano Arizapana, ktorý sa svojmu remeslu naučil od svojho otca Leonarda Arizapana (bol chaquirom v rokoch 1930 až 1970).


Stavba trvá 4 dni, počas ktorých sa robia obety. Most má pre miestnych ľudí posvätný charakter. Je to Apu – posvätná duša hôr.
O tom, aký veľký význam má most Q'eswachaka pre miestnych ľudí svedčí aj fakt, že asi 200 metrov ďalej je postavený železný most, ktorým sa dá pohodlne dostať na druhý breh rieky, ale ľudia viac využívajú Q'eswachaka. Má to hlbší význam v podobe zachovania tradícií, vzdanie úcty svojim predkom, uctenie si Apu – duchov hôr a spojenie komunity. Život v takýchto výškach je veľmi tvrdý a závislý od počasia. Stavitelia mostu sú poľnohospodári a zrejme aj takto sa snažia nakloniť si duchov hôr, aby im priniesli dobré počasie.
Most je vzdialený od Cusca asi 200 kilometrov. Visí vo výške 15 metrov nad riekou Apurimac, je dlhý 33 metrov a široký zhruba 1,2 metra. V súčastnosti sa stáva turistickou atrakciou a bol zaradený medzi kultúrne bohatstvo Peru.
O miestnych ľuďoch a obnove mosta Q'eswachaka vznikol aj dokumentárny film s názvom The Last Bridge Master. Pozrite si jeho upútavku.