
Objavená bola v roku 1995, na vrchu Ampato, vo výške 6000 metrov nad morom, blízko mesta Arequipa v Peru. Objavil ju horolezec a antropológ Johan Reinhard. Spolu so svojim kolegom Miguelom Zarate vyliezli na horu Ampato, odkiaľ chceli pozorovať neďalekú sopku Sabancaya. Erupcia tejto sopky spôsobila, že sneh na Ampato sa začal topiť a spustila sa lavína, ktorá odhalila ukryté vzácne artefakty, medzi nimi aj Juanitu, zabalenú v plátne.
Hora Ampato (public domain)
Reinhard uskutočnil mnoho výstupov v horských pásmach ako sú Himaláje alebo Andy. Ako archeológ študoval Machu Picchu, Chavin a Nazca. On a jeho partner Zarate, sprievodca z Arequipy, pravidelne liezli na hory, ktoré boli domovom horských duchov Apus. Peruánci sa ich báli a uctievali od dôb Inkov.
Okrem Juanity objavili ďalšie dve múmie, ktoré však neboli tak dobre zachované. Tento objav spôsobil rozruch vo vedeckom svete, Juanita bola veľmi dobre zachovaná múmia. Vnútornosti, krv v pľúcach, srdce, koža, vlasy, to všetko zima a ľad perfektne zakonzervovali na dlhé stáročia. Akoby zomrela iba pred pár týždňami. Telo bolo prevezené do Spojených štátov, kde bolo podrobené analýze. Zistilo sa, že trpela infekciou pľúc. Vedci dokonca mohli analyzovať aj obsah jej žalúdka. Zistili, že asi 6 hodín pred popravou jedla zeleninu. Vedci z Maryland's Institute for Genomic Research (TIGR) zrekonštruovali srdcové bunky a vykonali rozbor DNA, ktorý ukázal ešte zaujímavejšiu skutočnosť. DNA bola porovnaná so vzorkami z Human Genome Project (ide o projekt, ktorý zhromažďuje vzorky krvi každého národa na Zemi) a ukázalo sa, že Juanita mala blízke príbuzenstvo s kmeňom Ngoge z Panamy a taiwanskými a kórejskými rasami.
Juanita (UCSM, Dr. José Antonio Chávez)
V mene náboženstva Inkovia doslova „chovali“ deti, aby ich potom mohli obetovať. Išlo o takzvanú elitu, ktorá bola vybraná, aby išla a žila s bohmi. Vyberané boli deti fyzicky krásne a zdravé, ako symbol kvality. Samotná cesta na popravu bola náročná. Ampato sa týči vo výške 6000 metrov nad morom, výška, kde je riadny problém čo i len dýchať. Inkovia však poznali účinky listov koky a to deťom pomáhalo prekonať výškové rozdiely. Po dosiahnutí pohrebiska deti museli vypiť omamný nápoj, ktorý minimalizoval ich bolesť, strach a odpor. Kňazi ich potom zabili uškrtením, ranou do hlavy, alebo ich zhodili z vrcholku hory. Naozaj krutá smrť. Aj takéto rituály sú však súčasťou histórie Inkov. Verili, že týmito obetami si naklonia svojich bohov. Takéto obety sa nazývali capacocha a často sa uskutočňovali pri nejakej významnej udalosti, ako napríklad úmrtie Sapa Inku.
(foto: Incaadventure)
(foto: Johan Reinhard)
Juanita je vystavená v múzeu katolíckej univerzity Museo Santuarios Andinos v Arequipe, v špeciálnom sklenenom boxe. Aby sa telo čo najlepšie a najdlhšie uchovalo, teplota sa udržiava na -19 stupňoch Celzia.