
Socha Sapa Inku Manco Capac, týčiaca sa nad mestečkom Puno a jazerom Titicaca.
Altiplano je náhorná plošina, nachádzajúca sa prevažne v nadmorskej výške viac ako 3000 metrov nad morom, v Južnej Amerike, na území štátov Peru, Bolívia, Čile a Argentína. Táto náhorná plošina je druhou najrozsiahlejšou na zemi, po Tibetskej plošine. Ohraničuje ju pohorie Ánd, jazero Titicaca, púšť Atacama, dažďový prales.. Dominantou Altiplana sú početné vulkanické pohoria ako Ampato a Tutupaca. Oblasť Altiplana je riedko osídlená, s výnimkou oblasti jazera Titicaca. Nachádza sa tu aj najvyššie položená železničná trať do mesta Cuzco. Vulkán Ampato je známy tým, že v roku 1995 tu bola objavená Juliana, dievčatko, ktoré žilo asi pred 500 rokmi, bolo rituálne zavraždené a jej pozostatky sa zachovali vo veľmi dobrom stave. Vnútornosti, vlasy, koža na tele, krv v niektorých orgánoch, akoby iba spala.
Jazero sa skladá z dvoch takmer oddelených častí, ktoré sú spojené úžinou Tiquina. Rozsiahlejšiu časť volajú Lago Grande alebo tiež Lago Chucuito , menšia časť sa volá Winaymarka alebo tiež Lago Pequeno, má hĺbku okolo 9 metrov. Priemerná hĺbka celého jazera je 107 metrov. Jazero Titicaca napája päť hlavných riečnych systémov. Sú to rieky Ramis, Coata, Ilave, Huancané a Suchez. Titicaca má 41 ostrovov, väčšina ktorých je neobývaná. Osídlené sú iba niektoré ostrovy, medzi najznámejšie patria plávajúce ostrovy z trstiny Uros alebo ostrovy Amantani a Taquile. Od roku 2000 bol zaznamenaný pokles hladiny jazera a to najmä vplyvom skrátenia obdobia dažďov a topenia ľadovcov, ktoré napájajú prítoky jazera. Teplota jazera sa pohybuje okolo 10 až 14 °C.
Jazero má tvar, ktorý pripomína pumu loviacu králika. Najznámejšími sú umelo vytvorené ostrovy Uros, zoskupenie asi 44 ostrovov. Ostrovy sú postavené z rákosia, ktoré sa volá totora, mimochodom keď ho ošúpete, je to sladká pochúťka. Tieto ostrovy sa stali hlavnou turistickou atrakciou tejto oblasti. Výlety sa organizujú z mesta Puno. Ľudia tu žijú podľa dávnych tradícií, avšak už aj tu sa prejavujú vymoženosti civilizácie. Ostrovania používajú solárne panely, žijú prevažne z turizmu a predaja ručne vyrobených tovarov, ktoré sa snažia turistom predať. Ak si chcete na ostrovy urobiť výlet, najlepšie je zakúpiť si zájazd v miestnej cestovnej kancelárii alebo lístok na loď v prístave. Cesta na ostrovy trvá z Puna asi hodinu. Každá loď má s ostrovanmi dohodnuté, na ktorom ostrove zakotví. Ostrovania turistov s radosťou vítajú. Po vystúpení z lode si najprv musíte zvyknúť na chôdzu po mäkkom povrchu. Je to príjemná zmena. Sprievodca usporiada krátky výklad o spôsobe života na ostrove, budete mať možnosť ochutnať totoru, je naozaj dobrá a sladká a starosta ostrova vám ukáže, ako sa ostrov stavia.
Plávajúce ostrovy Uros.
Jazero Titicaca je veľmi uctievané a posvätné jazero. Podľa inkskej mytológie práve z jazera Titicaca vystúpil prvý človek - Inka, ktorého stvoril Boh a tvorca Viracocha. Po veľkej povodni sa Boh Viracocha vynoril z jazera Titicaca a vytvoril svet. Stvoril slnko (Inti), mesiac (Mama Kilya) a hviezdy, potom stvoril prvé ľudské bytosti - Manco Capac a mama Ocllo. Títo prví ľudia - inkskí Adam a Eva, boli stvorený z kameňa a Viracocha im vdýchol život, prikázal im ísť von, naplniť svet a hľadať miesto pre deti Slnka. Manco Capac a Mama Ocllo, vedení zlatou palicou, našli miesto, na ktorom založili Cusco, posvätné mesto Inkov. Jazero Titicaca je rodiskom Inkov a ich duša sa po smrti vráti k ich pôvodu, do jazera.
Okrem plávajúcich ostrovov Uros ešte môžete navštíviť vzdialenejšie ostrovy Amantani a Taquile. Ak máte chuť, môžete tu strániť aj noc, ubytovaný v dome miestnej rodiny. Je to však naozaj len pre ľudí, ktorí sa dokážu prispôsobiť podmienkam na ostrove. Odhliadnuc od podmienok, je to jedinečná šanca nazrieť do bežného života ľudí na ostrove. Po príchode na ostrov a ubytovaní máte možnosť absolvovať výlet na vrchy Pachatata a Pachamama. Obidva ponúkajú nádherný výhľad a starobylé zrúcaniny. Zvyčajne sa ako prvý navštívi vrch Pachatata, kde je malé múzeum, ktoré slúži aj ako chrám, ktorý miestni používajú k rituálnym obetám. Tento chrám nie je prístupný pre turistov. Potom nasleduje výstup na Pachamama, kde môžete sledovať západ Slnka. Zostup dole je o čosi náročnejší. Tma a chlad. Nezabudnite sa preto poriadne obliecť a zobrať si baterku. Súčasťou večera je účasť na zábave v miestnej krčme. Rodina vás oblečie do tradičného odevu, chlapov do ponča a ženy do blúzky a sukne, hýriace pestrými farbami. Hovorí sa, že na ostrove Amantani nenájdete ani jedného psa, pretože ich tam nepotrebujú.
Pohľad na ostrov Amantani.
V roku 2000 medzinárodná archeologická expedícia objavila staroveký chrám ponorený v hlbinách jazera Titicaca. Obrovská stavba je takmer dvojnásobkom veľkosti futbalového ihriska (660 metrov dlhý) a začína pri meste Copacabana. Chrám sa odhaduje na 1000 až 1500 rokov starý. Miestni obyvatelia sa obávajú vplyvu, ktorý táto neúcta k posvätnému jazeru môže priniesť.
Party na ostrove Amantani. Bola súčasťou programu, ktorý si pre nás miestni obyvatelia pripravili. Obliekli nás do svojich tradičných odevov, hrali svoju tradičnú hudbu a hneď bolo veselo. Poľskí turisti sa tak veľmi opili, že vystrájali až do rána.
Som autorom všetkých fotografií v tomto článku.