Dobrá správa pre kávičkárov a jedna legenda k tomu

Písmo: A- | A+

Rozpoviem vám jeden príbeh. Je to stará legenda, kolujúca od nepamäti medzi ľuďmi z kmeňa Guaraní. Legenda o tom, ako zem dostala do vienka plody s ľudskými očami. Tieto plody poznáme pod menom guarana.

Ešte dávno predtým, ako sa guarana stala populárna a začal sa z nej vyrábať prášok a prírodný energetický nápoj, mimochodom národný nápoj Brazílie, používali ju indiánske kmene, žíjúce v Amazónii, na liečbu rôznych chorôb. Tí mali takisto podobné problémy ako my, napríklad únavu a na osvieženie používali rastlinu guarana. Tiež sa používala ako liek proti hnačke a dizentérii. Pomocou tvrdého jazyka z obrovskej ryby Arapaima drvili semená na prášok. Vďaka mocným zdravotným účinkom si začali hovoriť legendy o pôvode guarany, ktorá podľa nich musela vzniknúť iba zo zásahu božských síl.

Voľakedy veľmi dávno, žili v hlbokej brazílskej džungli muž a žena z kmeňa Maués. Bola to tá najšťastnejšia a najzamilovanejšia dvojica z celého kmeňa. Všetci ich mali radi pre ich obetavosť a snahu pomáhať druhým. Predsa tu však bolo niečo, čo im prinášalo smútok na tvári. Nemali deti. Prosili svojho boha Tupã, aby im priniesol dieťa a naplnil tak ich životy. Boh Tupã vedel, že sú to milí a obetaví ľudia a tak sa nad nimi zľutovať a dal im dieťa. Syna s prekrásnymi očami.

Čas plynul, z dieťaťa vyrástol chlapec a podľa vzoru svojich rodičov, stal sa jedným z najlepších mladých mužov v kmeni. Vynikal v sile, múdrosti, v streľbe z luku, v stopovaní. Ostatní členovia ho uznávali pre jeho srdečnosť a dobrotu. Učil sa o tajomstvách džungle. Poznal zvyky zvierat, preto sa ich nebál a zvieratá sa nebáli jeho.

Chýry o jeho schopnostiach a vedomostiach sa dostali až do uší Jurupari, zlého ducha, ktorý žil v hlbinách džungle. Chlapec nikdy o Jurupari nepočul. Starší kmeňa usúdili, že je ešte príliš mladý na to, aby sa dozvedel o takom veľkom zle, ktoré tu žije. Jurupari zúril a žiarlil keď videl, že tak mladý chlapec je rešpektovaný ľuďmi, zvieratami a vtákmi. Nemohol to nechať len tak. Začal teda spriadať plány na pomstu. Nemohol dovoliť, aby tak dokonalý chlapec existoval.

Už čoskoro sa naskytla príležitosť pre Jurupari. Chlapec často chodieval do džungle zbierať ovocie pre svoju matku. Jurupari to využil. Premenil sa na hada a čakal na chlapca na jednom z ovocných stromov. Vedel, že chlapec nemá strach z hadov, nebojí sa žiadneho zvieraťa. A tak aj bolo. Chlapec liezol na strom, všimol si hada, no nebál sa ho a tak pokračoval ďalej. Jurupari vyrazil do útoku, zaboril svoje zuby do chlapcovej paže a vypustil jed. Paralyzovaný mladík spadol zo stromu mŕtvy.

Keď sa chlapec do súmraku nevracal domov, kmeň zorganizoval pátranie. Vybrali sa do džungle a netrvalo dlho, kým našli bezvládne telo, ležiace pod ovocným stromom. Starší kmeňa nemohli uveriť, že chlapca pokúsal had. Vedeli o jeho vzťahu k živým tvorom. Zmysel im dávalo iba jedno. Musel to byť Jurupari. To bolo jediné tajomstvo džungle, o ktorom chlapec nevedel.

V celom kmeni, aj v susedných kmeňoch zavládol veľký smútok. Dokonca najvyšší boh Tupã bol veľmi zarmútený. Zoslal na zem odkaz, v podobe spŕšky bleskov. Jeho odkaz pochopila chlapcova matka. „To je Tupã”. Zakričala. „Chce náš utešiť a hovorí, aby sme oči môjho syna zasadili do zeme v džungli. Stane sa zázrak a vyrastie z nich rastlina, ktorá bude liečiť mnoho našich chorôb“. A tak sa aj stalo. Ľudia zahrabali oči do pôdy a zanedlho z nich začal klíčiť nový život, prinášal plody, podobajúce sa ľudskému oku. Dostali meno guarana. „Guara“ znamená človek, „na“ znamená podobný.

Táto legenda je len jednou z mnohých legiend o pôvode guarany. Žiadna však nie je taká romantická, ako tá, ktorú ste si práve prečítali. Jedna hovorí o tom, že chlapec zjedol zakázané orechy, za čo bol zabitý. Na jeho hrobe vyrástla guarana. V inej verzii je matka dieťaťa silná indiánska žena, žijúca v lese spolu s dvoma lenivými bratmi, ktorí jej bránia v sobáši, pretože sa boja, že potom by sa museli začať starať o seba sami. Žena otehotnie a porodí chlapca s krásnymi očami. Avšak žiarliví bratia ho zavraždia. Kričiac a plačúc, matka sa vrhne na chlapcovo telo a pomocou magickej lesnej rastlinky umýva jeho oči. Aby sa zachovali, pestuje ich v lesnej pôde a hovorí. “Syn môj, bude z teba najväčšia prírodná sila. Budeš obnovovať energiu slabých a oslobodíš ich od chorôb”. A z týchto očí vyrástla guarana.

To sú legendy. Kto chce, verí im. Tak ako ľudia z kmeňa Guaraní.

Botanika má pre rastlinku, rodiacu plody v podobe ľudského oka, pomenovanie Paulínia nápojová (Paullinia cupana). Používa sa však neformálny názov, Guarana. Vysvetlenie pre toto pomenovanie je z pohľadu modernej doby jednoduché. Meno vzniklo podľa kmeňa Guaraní, ktorý plody využíva už po stáročia. Ľudia z kmeňa Guaraní obývajú územie dnešného Paraguaja. Patria medzi pôvodných obyvateľov juhoamerického kontinentu. Ich jazykom sa rozpráva doteraz, dokonca je jedným z oficiálnych jazykov Paraguaja.

To, čo vedeli už pôvodní obyvatelia amazonskej džungle, dnes dokazuje aj veda. Guarana má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Vďaka nim si získala popularitu po celom svete, hlavne ako náhrada kávy a životabudič. Dodáva energiu, zvyšuje koncentráciu, vitalitu a výdrž. Potlačuje únavu, zlepšuje činnosť srdca a krvný obeh, pôsobí na nervový systém, stimuluje mozgové funkcie. Je vhodná pri nervových vypätiach, depresiách, môže tíšiť aj menštruačné bolesti. Je ideálna pri psychickej a fyzickej záťaži. V Brazílii sa používa ako afrodiziakum. Je využívaná hlavne študentami, športovcami, manažérmi, diaľkovými vodičmi, alebo aj na diskotékach.

Tu sú hlavné prínosy guarany na náš organizmus: podpora imunitného systému a obranyschopnosti organizmu vďaka vitamínu C a vitamínov skupiny B, ktoré guarana obsahuje, pomáha pri hnačke, uvoľňuje dýchacie cesty, zvyšuje vylučovanie vody z tela, pomáha pri zápaloch, tlmí bolesť, pomáha lepšie znášať horúčavy, už spomínané afrodiziakum, pomáha pri spaľovaní tukov, zvyšuje koncentráciu, dodáva energiu.

A prečo náhrada kávy? Guarana je k telu šetrnejšia ako káva a preto ju veľa odborníkov odporúča namiesto kávy. Zásluhu na tomto efekte na ľudský organizmus má guarín, látka, ktorú guarana obsahuje. Dokonca dvakrát toľko ako je obsah kofeínu v káve. Guarín má podobné účinky ako kofeín s tým rozdielom, že účinky kofeínu sa prejavia rýchlo, ale aj odídu rýchlo. Guarín uvoľnuje energiu postupne a jeho účinok je podstatne dlhší, takže telo je povzbudzované počas celého dňa. Guaranín je viazaný na triesloviny, čím dochádza k jeho pomalšiemu uvoľňovaniu a vstrebávaniu do krvného obehu. Účinok kávy pocítime za 20-30 minút, u guarany sa dostavuje až za 60 minút. Guarana dokáže povzbudiť nervovú sústavu až na 4-6 hodín, má šetrnejší vplyv na tráviaci trakt ako káva. Nedochádza k prekysleniu a dráždeniu žalúdka. Je všeobecne známe, že káva organizmus prekysľuje. Guarana nie. Semená obsahuju aj iné zlúženiny so stimulačnými účinkami. Teofylín a Theobromín. Vďaka polyfenolom má antioxidačné účinky a trieslovina pomáha pri hnačkách. Mimochodom trieslovina sa nachádza aj vo víne. Aj pri užívaní guarany môže nastať predávkovanie. Rovnako ako u kofeínu. Otrava hrozí v prípade požitia približne 20 gramov guaranového prášku. Doporučená dávka sú 2 gramy denne.

V roku 2004 sa skupina vedcov z Veľkej Británie zamerala na štúdium vplyvu guarany na schopnosti a uvažovanie ľudí. Bola vykonaná štúdia na 28 dobrovoľníkoch vo veku 18 – 24 rokov. Úlohou bolo vyhodnotiť vplyv zmesi guarany a ženšenu na uvažovanie a psychiku človeka. Výsledky ukázali, že konzumácia guarany môže zlepšiť rýchlosť v uvažovaní a plnení zadaných úloh. Zistili sa teda priaznivé účinky na mozog a schopnosť koncentrácie, ako aj na dlhodobú pamäť.

U nás sa najčastejšie stretneme s guaranou vo forme prášku. V netradičnej forme ju môžeme nájsť ako nápoj. Nie je to síce čístý guaranový nápoj, ale energetický nápoj, mimochodom pôvodom z Brazílie. Guarana antarctica je tradičný brazílsky nápoj, od roku 1921. Vytvoril ho Pedro Baptista de Andrade pre spoločnosť Companhia Antarctica Paulista, ktorá je dnes súčasťou veľkého medzinárodného belgického koncernu Anheuser-Busch InBev. Vyrába len v 3 krajinách – v Brazílii, Portugalsku a Japonsku. Vznikol na základe prírodného extraktu z brazílskej guarany, ktorá rastie v Amazónii. Má podobné účinky ako káva, kofeín. Nápoj je charakteristický svojou osviežujúcou ovocnou chuťou. V Brazílii je Guarana Antarctica druhým najlepšie predávaným nápojom, hneď po Coca Cole. V celosvetovom meradle patrí medzi 15 najrozšírenejších nealkoholických nápojov, s produkciou takmer 1 miliardu litrov za rok. V Brazílii je k dispozícii aj vo verzii Guarana Antarctica Zero, s nízkym obsahom kalórií. Keďže ide o vážneho konkurenta Coca Cola v Brazílii, aj táto firma sa rozhodla vyrábať podobný nápoj s guaranou Kuat!. Predáva sa cez sieť reštaurácií Burger King.

Obrázok blogu

Čo je na tomto energeťáku iné je, že neobsahuje taurín, chemickú látku, pridávanú bežne do energetických nápojov. Guarana Antarctica je veľmi obľúbená aj u známych Brazílčanov, ktorí ju aj propagujú. Napríklad jazdec formule 1 Felipe Massa alebo futbalista Ronaldo. Značka Guarana Antarctica je oficiálnym sponzorom brazílskeho národného futbalového tímu. V jednej z reklám v roku 2006 vystúpil aj argentínsky futbalový hráč Diego Maradona, oblečený v žltom tričku brazílskeho tímu, spievajúci brazílsku národnú hymnu. Po prebudení vyhlasoval, že to bola nočná mora, pretože vypil príliš veľa Guarana Antarctica. Video si môžete pozrieť na youtube.

Skryť Zatvoriť reklamu