Dopravný podnik budete milovať

Písmo: A- | A+

Koľkokrát ste si už poriadne ponadávali na dopravnú situáciu v hlavnom meste? Alebo ste nešetrili kritikou na mestskú hromadnú dopravu? Zase to mešká, preplnené, fuj to je ale zápach... Takéto a podobné reakcie.

Rozvoj Slovenska a jeho približovanie k západným európskym štátom nám dalo isté štandardy aj v mestskej hromadnej doprave. Ale nie len tam, aj celkovo v doprave. Potrpíme si na presnosť spojov v MHD, čistotu, príjemnú teplotu vo vozidle, ochotného vodiča, ktorý nemá problém počkať na nás pár sekúnd, kým dobehneme a nastúpime, žiadne meškanie a ešte k tomu wifinu zadara. Veď cena lístka by tomu nasvedčovala. Koľko z toho reálne aj nájdeme?

Určite ste si všimli, že v tých novších autobusoch je veľký žltý označovač lístkov pri každých dverách. Snáď až zbytočne veľký, hlavne ten displej, na ktorom svieti niečo v zmysle "označte si prosím lístok". Naposledy som sa pristihol pri tom, ako skúšam prstom ťukať po displeji, či náhodou nie je dotykový a neskrýva v sebe multimediálnu zábavu na skrátenie dlhého a nudného cestovania. No sklamem vás, neskrýva sa tam nič.

Ale nejdem kritizovať Dopravný podnik, práve naopak. Bol by som rád, keby ste si pozreli video, ktoré som k článku pripojil. Asi ho nezvládnete dopozerať celé, má čosi viac ako 5 minút a toľko času nemáte. Ale začnite ho prosím pozerať, stačí od nejakej päťdesiatej sekundy. Určite vás okamžite napadne, prečo som dal tomuto článku takýto názov.

To, čo vo videu uvidíte, je dennodenná dopravná situácia v hlavnom meste Peru, v Lime. Toto je úroveň mestskej hromadnej dopravy, aj keď treba priznať, že sa to týka iba časti verejnej dopravy. Tie malé autobusy, ak ich tak môžeme nazvať, sú takzvané "combi", ktoré patria medzi najlacnejší spôsob prepravy. Žiadna organizácia, žiadne cestovné poriadky. Na prvý pohľad chaos a zmätok. Magistrát sa ich snaží obmedzovať a vytlačiť z mesta. Aspoň teda bývalá primátorka. Nebola znovuzvolená a tak je otázne, či v tom nový primátor bude pokračovať. 

Obrázok blogu
(zdroj: wikipedia)
Obrázok blogu
(zdroj: peru21.pe)

Mimochodom v súvislosti s novým primátorom Limy sa pre našich politikov črtá nový spôsob predvolebnej kampane, ktorý sa môže niesť v znení "Kradnem, beriem úplatky, ľudia zvoľte ma!" Hneď aj vysvetlím prečo. Novozvolený primátor Luis Castañeda Lossio je zároveň staronovým primátorom a bol podozrivý zo sprenevery štátnych peňazí. A čuduj sa svete, ľudia si ho zvolili znovu. 

Ale vráťme sa k hlavnej myšlienke článku. Sám seba považujem za skúseného a zdatného vodiča, ale mám rešpekt pred vodičmi v Lime. Anita, moja manželka, si nikdy neodpustí pripomenúť mi, že keď budem šoférovať v Peru, pukne mi žlčník od toho, ako sa budem rozčuľovať. Policajti na každom kroku, ale žiadne pravidlá sa nedodržujú. Daj prednosť v jazde? Stoj na červenú? Netrúb pri nemocniciach? Uposlúchni príkaz policajta? Na toto všetko môžete v Lime zabudnúť. Prvé pravidlo je, nezastavovať. Žiadna prednosť v jazde. Akonáhle zastanete na križovatke alebo pri odbočovaní, nemáte šancu zaradiť sa a kľudne môžete ísť pešo.

Mesto už má vybudovaný sofistikovaný dopravný systém autobusov "Metropolitano", dokonca už aj metro začalo premávať a rozširuje sa. To už vyzerá podobne ako u nás. Dokonca na vyššej úrovni, pretože autobusy Metropolitano majú na niektorých úsekoch vybudovaný vlastný jazdný pruh, do ktorého sa len tak autom nedostanete. Nie je totiž iba označený pruhmi na ceste, ale je doslova obohnaný obrubníkom. 

Obrázok blogu
(zdroj: wikipedia)

Pre turistov je cesta "combi" zaujímavá a dobrodružná. Ale vedeli by ste si na to zvyknúť? Preto buďme radi za to, akú hromadnú dopravu v našom hlavnom meste máme. Vždy, keď vás napadne myšlienka zanadávať si na ňu, spomeňte si na toto video. Navyše tá naša má ešte možnosť cestovať zadarmo. Načierno. Podľa DPB síce "čierny pasažier cestuje za vaše peniaze", ale pre niektorých je to skôr otázka nutnosti. Napríklad bezdomovci. To sa v Lime stať nemôže. Každé combi má totiž vlastného kolektora, teda vyberača cestovného, ktorý sa pri vás určite nezabudne zastaviť a vybrať "vstupné", aj keby bol autobus natrieskaný až po samý strop.

Nech sa páči, sľúbené video.

Samostatnú kapitolu tvoria taxíky. V niektorom ďalšom článku napíšem o jednom perfektnom podnikateľskom pláne pre taxislužbu. Ako inak, podľa vzoru taxi v Lime :)

P.S. Hudba je neoddeliteľnou súčasťou života Peruáncov. Vyhráva v každom prostriedku MHD. Väčšinou salsa alebo merengue, prípadne peruánskej huayno. Myslíte si, že platia poplatky za verejnú produkciu?

Skryť Zatvoriť reklamu