reklama

Oxaláty a ich vplyv na ľudský organizmus

Počuli ste už o oxalátoch? Viete, že v prírode zohrávajú dôležitú úlohu? Ale naopak, v našom tele môžu spôsobiť vážne problémy, súvisiace so vznikom obličkových kameňov? Dokonca aj vitamín C sa v tele premieňa na oxaláty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Oxaláty sú prirodzene sa vyskytujúce látky. Sú to rozpustné alebo nerozpustné soli kyseliny oxalovej, ktorá sa prirodzene nachádza v rastlinách. Ale vyskytujú sa aj v zvieracom a ľudskom organizme. Z chemického hľadiska oxaláty patria medzi organické kyseliny, ktoré sú produkované už vyššie spomínanými rastlinami, zvieratami a ľuďmi. Sú výsledkom metabolických procesov. Naše telá vždy budú obsahovať oxaláty, naše bunky vždy budú premieňať niektoré látky na oxaláty. Napríklad vitamín C je jednou z látok, ktorú naše telo premení na oxaláty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súvislosti s oxalátmi je dôležité povedať si o rizikách, spojených s vysokou koncentráciou oxalátov v ľudskom tele. Ide hlavne o chorobu s názvom urolitiáza, kedy sa v obličkách, ľadvinách, resp. močových cestách vytvárajú kryštalické častice, známe ako kamene. Predpokladá sa, že dávka, nepresahujúca 300mg oxalátov na deň pri adekvátnom príjme vápnika, by nemala predstavovať riziko vzniku týchto krištalických častíc. Hlavným rizikovým faktorom vzniku urolitiázy je hyperoxalúria, teda zvýšená prítomnosť oxalátov v moči.

Určite ste už počuli o liečbe vo forme megadávok vitamínu C, ktorá má svojich zastáncov, ale aj odporcov, hlavne v radoch lekárov. Priznám sa, donedávna som lekárov za tento postoj odsudzoval, pretože vitamín C sa javil ako lacná forma liečby na mnohé choroby. Hlavne s ním mám dobrú skúsenosť pri liečbe chrípkových stavov. 3 dni užívania megadávok vitamínu C a bol som fit. Po chorobe ani stopy. Vďaka svojej manželke som spoznal pojem oxaláty a začal som sa viac zaujímať o čo ide. A súvislosť medzi tvorbou oxalátov a vitamínom C ma prekvapila a zrazu mi to docvaklo, prečo sú tí lekári proti jeho dlhodobému zvýšenému užívaniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z toho, čo som sa dočítal, sa mi javí, že oxaláty sú v ľudskom tele zbytočné, sú len vedľajším produktom metabolizmu, prípadne sa do tela dostanú konzumáciou rastlín. A práve ich prítomnosť v rastlinách má veľký význam pre celú našu planétu. Sú totiž zodpovedné za redukciu oxidu uhličitého v atmosfére, zúčastňujú sa pri fotosyntéze.

Na pozore by sa mali mať ľudia, ktorí majú problémy s chorobami tenkého čreva. Pri jeho zlej funkcii totiž dochádza k chybnému vstrebávaniu tukov a žlčových kyselín. Neabsorbované žlčové a mastné kyseliny zvyšujú priepustnosť čreva pre oxaláty. Tieto vytvárajú mydlové zlúčeniny, ktoré sú voľne dostupné k absorbcii, ktoré okrem iného vyvolávajú hnačky. V súčasnosti sa vykonávajú rôzne štúdie na vplyv oxalátov na ľudský organizmus. V podstate však už je jasné, že oxaláty reagujú s niektorými minerálmi ako napríklad horčík, zinok, meď, železo a menia ich funkciu. Výsledkom môže byť ich nedostatok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre lepšie pochopenie tohto problému si povedzme, ako sa živiny z potravy dostávajú do našich buniek. Pri trávení potrava prechádza tenkým črevom. Črevné bunky kontrolujú množstvo látok, ktoré prekračujú črevnú stenu a dostávajú sa do krvi. Robia to tak, že regulujú počet nosičov, ktoré sa klenú bunkovou membránou a umožňujú, aby konkrétne látky do bunky vstúpili. Črevné bunky kontrolujú vstup aj výstup. Cez nich sa látky dostávajú z čreva do krvi, ale aj naopak, z krvi do čreva. Naše telo do črevných buniek vysiela signály s inštrukciami, aké látky má absorbovať a v akom množstve.

To je v prípade, ak máme zdravé tenké črevo. V angličtine existuje termín “leaky gut”, v preklade “deravé črevo”. Nebojte sa, neznamená to doslova dieru v čreve. Ide o pojem, ktorý je medicíne známy, avšak vyžaduje si stanovenie ďalšej diagnózy. V skratke to znamená zvýšenú priepustnosť čriev, kedy črevné bunky nepracujú správne a do krvi púšťajú aj látky, ktoré by sa tam inak nemali dostať a to vrátane toxínov, či v tomto článku spomínaných oxalátov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nadbytok oxalátov v moči vzniká hlavne vplyvom stravovania. Je to nielen príjem potravín s ich vysokým obsahom, ale aj zvýšená konzumácia tukov a nízka konzumácia kalcia a magnézia. K tomu treba ešte prirátať aj stratu črevných baktérií, ktoré v eliminácii oxalátov hrajú dôležitú úlohu. 

Zhrnutie:

Oxaláty sa vyskytujú v ľudskom tele z dvoch zdrojov. Buď si ich naše telo vyprodukuje samo alebo sa tam dostanú formou potravy. Vysoká prítomnosť oxalátov nám môže spôsobiť problémy z dvoch strán. Vnútri črevného traktu a mimo neho. Pri správnom fungovaní tenkého čreva sa vysoká hladina oxalátov prejaví v moči, čo neskôr môže prejsť do vzniku obličkových kameňov. Keď oxaláty putujú črevom, stávajú sa potravou pre niektoré druhy črevných baktérií (stávajú sa z nich teda prebiotiká). Napríklad Lactobacillus acidophilus alebo Oxalobacter formigenes. Problémom dnešnej doby je však zvýšený príjem antibiotík, ktoré črevné baktérie zabíjajú. Oxaláty teda nemá kto požierať a vo zvýšenej miere sa dostávajú do moči.

 Ak však črevo správne nefunguje, je vystavené častým zápalom (Crohnova choroba), prípadne trpí spomínaným syndrómom priepustného čreva, oxaláty majú voľný vstup do iných častí nášho organizmu. Do buniek, z ktorých sa skladajú naše orgány, náš mozog. Tam môžu reagovať s inými látkami a spôsobovať rôzne problémy v podobe chorôb.

V Chile bola nájdená múmia, ktorá bola podrobená rontgenovým testom. Vedci našli v obličkách oxalátový kameň veľkosti golfovej loptičky. Tento objav je svedectvom o tom, že už staroveké civilizácie trpeli obličkovými kameňmi a toxicitou, spôsobenou oxalátmi.

Pripájam ešte zoznam produktov s vysokým obsahom oxalátov:

Červená repa, mrkva, zeler, mangold (listová cvikla), olivy, ibištek, zemiaky, rebarbora, špenát, čokoláda, mandle, fazuľa, kešu, arašidy, sezam, sója, orechy, pohánka, pšenica, pšeničná múka, žito, černice, figy, kiwi, maliny, čierny čaj.

Obrázok blogu
(zdroj: www.globalhealthlab.com)
Jan Milata

Jan Milata

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Slovák, ktorý si zamiloval ďalekú a veľmi rôznorodú krajinu, plnú histórie, tajomstiev, tradícií a milých ľudí - Peru. Zamiloval sa nielen do krajiny, ale aj do Peruánky, s ktorou má jedného syna. Zoznam autorových rubrík:  JedloCestovanieSúkromnéNezaradenéMotivácia

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu