Po čom túžite?

Písmo: A- | A+

Áno. Vy. Viete odpoveď na túto otázku? Po čom túžite? Čo od života chcete? Ak patríte k ľuďom, ktorí vedia jednoznačnú odpoveď, gratulujem.

Ste však v menšine. Väčšina ľudí totiž ani len zďaleka nevie, čo chce. Keď sa ich opýtate, akoby im ústa primrzli a neviete z nich dostať ani slovíčko. Aká to zvláštnosť a irónia. Dnešný uponáhľaný a vystresovaný svet ako keby zabúdal na to najdôležitejšie. Na nás samotných. Na jeho tvorcov.

Priznám sa, donedávna som na túto, už teraz pre mňa ľahkú otázku, nevedel odpovedať. Alebo lepšie povedané vedel som odpovedať, no moja odpoveď bola klamstvom. Síce nevedomým, ale predsa. K tomu, aby som na to prišiel, mi dopomohla, ako inak, kniha s názvom “Najvyšší princíp na svete” od doktora Alexandra Loyda a jeho tri otázky, ktoré mi v nej položil.

Skúste sa teraz otestovať a zistiť, či viete, čo naozaj chcete. Nie je to nič ťažké a zaberie vám to pár minút, či sekúnd, aj s premýšľaním. Je však dôležité dodržať to, že bez odpovede na prvú otázku nesmiete prejsť k ďalšej otázke.

Tak poďme na to.

Otázka č. 1: Po čom práve teraz najviac túžite?

Vyhrať milión, šoférovať super rýchle auto, stretnúť svoj idol alebo sa milovať so svojim partnerom? Akákoľvek bude vaša odpoveď, hlavne nech je úprimná. Ako tvrdí autor knihy dr. Loyd, na túto otázku mu z 1600 ľudí odpovedalo správne iba 6. To, že odpovedali nesprávne, zistil podľa toho, že po položení ďalších dvoch otázok ľudia sami povedali, že ich odpoveď bola nesprávna.

Otázka č. 2: Keby ste dosiahli to, po čom v otázke číslo 1 najviac túžite, čo by to s vami urobilo a ako by to zmenilo váš život?

Zaplatil by som si drahú dovolenku, oddýchol by som si, príjemne by som strávil večer, vyčistil by som si hlavu, odreagoval by som sa...

Otázka č. 3: Keby ste dostali to, čo bolo odpoveďami na otázky 1 a 2, ako by ste sa cítili?

A tu príde rozuzlenie. Vaša odpoveď na tretiu otázku je v skutočnosti správnou odpoveďou na otázku číslo 1: Po čom práve teraz najviac túžite. Pretože po tom túžite stále. Vždy je to vnútorný pocit. Hoci navonok to tak nevnímate, vždy je to tak. Nikdy to nemôže byť vonkajšia materiálna situácia. Vždy túžime dosiahnuť ten vnútorný stav. Ako ho nazvať? Uspokojenie, naplnenie, šťastie?

Zažili ste to určite aj vy sami. Kúpili ste si niečo, po čom ste dlho dlho túžili. Napríklad krásne nové auto. Tešili ste sa z neho, užívali si jazdenie. Ako dlho vám tá eufória vydržala? Za ako dlho ste začali túžiť po niečom inom? Alebo inak. Čo ste cítili, keď ste si to auto kúpili?

Všetko, o čo sa snažíme, má jeden jediný cieľ. Uspokojiť , naplniť a navodiť vnútorný pocit. Stav. Naháňame sa za materiálnymi vecami v slepej viere toho, že nám to uspokojenie a naplnenie prinesú. Nechcem vyznieť ako odporca materiálneho sveta. Sú veci, bez ktorých si život neviem predstaviť. Televízia, internet, mobil, auto. Ale hovorím o veciach, po ktorých túžime. V skutočnosti ich ani nepotrebujeme, ale máme pocit, že keď ich budeme mať, dokážu nám priniesť to vytúžené uspokojenie a... budeme šťastní. Aspoň na chvíľu. Až kým neobjavíme inú vec, po ktorej začneme túžiť a kolobeh sa opakuje.

Je možné, že v skutočnosti zo všetkého najviac túžime byť šťastný a nazdávame sa, že peniaze sú jediným spôsobom, ako ten vnútorný stav šťastia získať? Naháňame sa za „konečným cieľom“, ktorý pre nás môže byť kariéra, majetok, úspech alebo vzťah, lebo si myslíme, že táto vonkajšia situácia nám kúpi vnútorný stav, po ktorom v živote v skutočnosti najviac túžime. Myslíme si, že dosiahnutie tejto vonkajšej situácie je jedinou cestou ako dosiahnuť tie vnútorné stavy lásky, radosti, pokoja, šťastia.

Nie je mojou snahou dávať rozumy komukoľvek z vás. Všetci sme krásne a jedinečné bytosti, ktoré dostali dar žiť svoj život tu na zemi. Skúsme ho teda žiť v šťastí. Tak ako si zaslúžime. Pretože to nás dokáže oslobodiť a otvoriť naše srdcia jednote, láske a porozumeniu.

Žite šťastne priatelia.

Skryť Zatvoriť reklamu