
Viete, koľko je hazardných herní či prevádzok s hazardnými hracími automatmi v Bratislave? Je ich viac ako napríklad lekární, všimnite si to na uliciach. Takže ak plánujete minúť svojich 467 eur, máte naozaj kde. Pýtate sa prečo práve túto sumu? Ak by sme zobrali do úvahy celé Slovensko, tak podľa údajov ešte z roku 2014 je toto priemerná suma, ktorú minul každý jeden obyvateľ Slovenska, vrátane novorodencov, na tento účel. Spolu sa tak prehazardovalo viac ako 2,5 miliardy eur!
Poviete si, že ide o príjem do štátneho rozpočtu. Áno, ale len 146 miliónov eur. Zisk prevádzkovateľov bol 630 miliónov. Hodnota rozbitých rodín - nevyčísliteľná.
Takmer to vyzerá tak, že štát bude radšej liečiť závislosť patologických hráčov (ktorá je horšia ako závislosť na drogách), ako by odstránil hlavný dôvod - ľahký prístup k hraniu. Ak si uvedomujeme potrebu prevencie pri iných závislostiach a sťažujeme prístup k tomu, čo ich spôsobuje, v prípade hazardných herní a automatov príčinu akosi nevidíme.
Civilizovaná Európa a naši susedia sa už podujali herne s hracími automatmi zatvárať. V Rakúsku majú v každej spolkovej republike len jedno štátne kasíno a vo Viedni si nechali tri a tisíce herni zavreli. Zvykli si aj gambleri. Na prekvapenie všetkých sa za nimi nepresúvajú. Je to tak aj v susednom Česku, kde jednotlivé samosprávy postupne herne zakazujú, aby ochránili svojich občanov. Začalo sa to v Brne, neskôr v Prahe (výrazná redukcia a ponechanie len kasín) a naposledy v Kolíne.
V Česku je podľa oficiálnej správy vlády zhruba 100 000 patologických hráčov a a hrubý odhad na Slovensku je asi polovica z tohto čísla. To znamená takých, ktorí nedokážu kontrolovať svoje herné prejavy, sú lapení v špirále, keď čím viac do hry vkladajú, tým viac strácajú. Ich závislosť ničí vzťahy, manželstvá, rodiny, rozbíja kamarátstva a zhubne pôsobí na okolie človeka, ktorý tomu prepadne. Vďaka nej prídu o prácu, zadĺžia sa a k pôvodnej závislosti na hraní sa pridáva alkoholizmus či iná drogová závislosť, strata bývania a celý problém prerastá až do páchania trestnej činnosti v snahe zabezpečiť si ďalšie finančné prostriedky. Ako vidíte, dopad je na celú spoločnosť aj okolie herne ako takej. Pri herni zvyknú vznikať záložne a vedľa nich pôžičkárne. Obludné? Nie, realita, krutá realita slovenského sveta a verejní činitelia sa nemôžu len tak nečinne pozerať – teda, nemali by sa.
Hypoteticky, ak by sa napríklad blížila záplavová vlna, ktorá by mohla ohroziť stotisíce Slovákov, neváhali by sme nasadiť všetky prostriedky na to, aby sme tomuto ohrozeniu zabránili. Podľa mňa takouto záplavovou vlnou sú aj herne s automatmi nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku.
Ako starosta Vajnor, ale aj ako súkromná osoba, sa už dlho zapájam do kampane "Bratislava proti hazardu". Od februára 2015 sme diskutovali medzi sebou - starostovia Bratislavy a primátor, ako tomu zabrániť. Dnešný zlý zákon o hazarde nám dovoľuje len jednu cestu, a to petíciu, kde je potrebných 30 % podpisov dospelého obyvateľstva mesta, ktorí týmto požiadajú mestské zastupiteľstvo, aby hazard v meste zakázali. Potom už je na mestskom zastupiteľstve, ako sa rozhodne. V Bratislave petíciu podpísali všetci 45-ti poslanci mesta, 17 starostovia a primátor.
Takže na magistráte pripravili text petície právnici a od 28. 5. 2015 sme sa na úradoch mestských častí pustili do zbierania podpisov pod petíciu. Keďže občania nechodia na úrady často, pripojili sa k nám rôzne občianske či kresťanské organizácie a dobrovoľníci, ale aj ľudia sami, čo posielajú hárky poštou na moju adresu. Podstatou je pomôcť presadiť nariadenie, aby na území Bratislavy nebolo možné prevádzkovať výherné hracie automaty, videoloterijné terminály a podľa dnes zlého hazardného zákona aj kasína, keďže samosprávy si nemôžu vybrať, aký druh hazardu na svojom území zakážu, ale musia ho zakázať ako celok. Nie však ten, čo povoľuje štát a to je tipovanie, bingo či dostihy, tie by pokračovali ďalej, na tie samospráva nemá žiaden dosah.
A tak, ako sa o to snažím na mestskej úrovni, chcem sa podobne pokúsiť aj pre celé Slovensko zmeniť zákon tak, ako platil pred zmenou, čo spravili poslanci v septembri 2006 po voľbách a teda, aby si samosprávy bez petície mohli sami určiť, aký druh hazardu na svojom území chcú mať a aký chcú zakázať. Nemyslím si, že by bolo na tom niečo nedemokratické či dokonca, že by sa tým obmedzovalo podnikanie. Mimochodom, podnikanie v tejto oblasti na nešťastí druhých, kde víťazom je len a len vlastník herne a automatov, nepovažujem za najčestnejšie a peniaze z toho sú často krvavé. No a dobrou správou chcem skončiť blog. Podpora v NRSR na podnet na Ústavný súd na nesúlad zákona s ústavou sa už našla, takže príbeh bude pokračovať....