O bankovej istote

Písmo: A- | A+

Vačšinou nás banky presviedčajú, že im ide o naše dobro a najväčšiu istotu máme vtedy, keď si uložíme peniaze do úschovy práve k nim. Dobrá správa je, že banky na Slovensku sú pomerne zdravé a momentálne nezažívame krachy bánk, tak ako to bolo v minulosti. Pevne verím, že nič také už v najbližšej budúcnosti nezažijeme. Čo ma ale najviac zaráža je to, ako banky aj v dnešných časoch vedia prostredníctvom marketingu zavádzať občanov a vkladateľov.

 Naposledy ma takto negatívne prekvapila reklamná kampaň, kde si môžte sporiť až s 5% úrokom, podobných reklám a spotov najdeme omnoho viac, hlavne po 20:00 hod. Marketéri však presne vedia, čo robia a nepáči sa mi to. Keď som prvý krát videl reklamu, bol som veľmi prekvapený a v tej chvíli som si myslel, že je to najlepšia ponuka na trhu a na druhý deň musím ísť do prvej pobočky, aby som získal svoje percentá. Tam som však zistil, že realita je uplne iná a na to, aby som získal reklamované percentá musím dodržať niekoľko zvláštnych podmienok a dalšie kruté zistenie bolo, že daný produkt nebol dostupný pre všetkych. Pochopil som, že takýmto spôsobom sa získava neférová výhoda oproti ostatným bankám, ktoré nezvolili takú agresívnu taktiku na získanie nových klientov. Precízne vyškolený pracovník sa však nedal zaskočiť mojimi argumentami a snažil sa urobiť prácu v prospech seba. Som nahnevaný na systém v bankách, z poradcov sa stávajú predajcovia! Už dávno to nie je tak, že byť bankárom bola prestíž, vášmu bankárovi ste dôverovali, bol to vzťah na dlhé roky a lojalita bola neodmyslitelnou súčasťou práce každého pracovníka. Dnešný systém funguje tak, že banka vymyslí produkt, marketéri vymyslia skvelú reklamu, ktorá chytí za srdce no a poradca (predajca) na pobočke dostane svoj plán, ktorý musí splniť. A musí predať. Buď predá, alebo pôjde von. Je to tvrde? Nie je! Tvrdé je to, že Vám to predajú bezohľadu na to, či to potrebujete, či na to máte a či sa Vám to vôbec naozaj oplatí. Ale je to naozaj v prospech klienta? Som na prvom mieste ja? Mám istotu, že produkt ktorý mi poradca predal bude fungovať, tak ako bolo sľúbené?

Človek by sa nemal pozerať len na to, čo mu sľubujú, ale každý by mal vyhodnocovať aj korektnosť danej ponuky. Od spoločnosti, ktorá má spravovať peniaze vkladateľov očakávam minimálne slušnosť a korektné jednanie. Doba sa navždy zmenila, webujeme, článkujeme, blogujeme, informujeme...A podľa toho by sa mali správať banky a nielen banky, ale všetci podnikatelia a poskytovatelia služieb. Opäť prišla doba, kedy si banky, produkty, ľudí, služby a všetko okolo nás odporúčame. Oveľa viac verím známemu, ktorý to má vyskúšané, ako dokonalej rodinke v reklame ktorá mi sľubuje percentá, ktoré nikdy nezískam. V dalšom článku Vám ukážem, ako sa pozerať na ponuky triezvo a vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam. Týmto článkom som sa však nechcel dotknúť žiadnej banky, ani kritizovať, práve naopak, vážim si každú jednu banku, ktorá je schopná podnikať na Slovensku, pretože aj prostredníctvom bánk sa môže rozhýbať podnikanie u nás, banky môžu podporiť aj malých podnikateľov a s pomocou štátu možu byť oporou pre rast ekonomiky. Prial by som si, aby malých podnikateľov a živnostníkov banky podporovali viac, pretože malí podnikatelia to majú ozaj veľmi tažké v dnešných podmienkach. Treba si uvedomiť, že budovanie strednej vrstvy je aj pre štát veľmi výhodné. Ale to sa už dotýkam inej témy na ktorú určite budem písať v dalších článkoch. Zakončím to len jedným známym výrokom - Banka je ako požičovňa dáždnikov, požičajú Vám dáždnik keď je pekne, ale keď prší, chcú ho naspäť, moje prianie je, aby nám banky teraz nebrali dáždniky, lebo prší!

Skryť Zatvoriť reklamu