Ako sa stať opäť ekonomickým tigrom v Európe? Učme sa od Švédska!

Prečo práve od Švédska?

Ako sa stať opäť ekonomickým tigrom v Európe? Učme sa od Švédska!
Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Prečo by práve táto krajina mala byť naším vzorom pri zvyšovaní výkonnosti ekonomiky a naštartovaní dobiehania krajín Európskej únie, ktoré rastú len pomaly? Nie je vari Švédsko odvekým snom socialistov všetkých krajín?

Ako správne tvrdí známy švédsky ekonóm Johan Norberg, socialisti všetkých krajín roky používajú Švédsko ako „druh zásterky pre svoju vlastnú etatistickú politiku“. Táto predstava však dnešnému Švédsku vôbec nezodpovedá. Príbeh Švédska nie je o socializme, ale o trhu. Je síce pravda, že v 70. a 80. rokoch 20. storočia experimentovali so socialistickou politikou, tá však priniesla katastrofálne výsledky a dotlačila krajinu na pokraj bankrotu. S výnimkou tejto relatívne krátkej epizódy však má Švédsko v skutočnosti dlhú históriu konkurencieschopnej ekonomiky založenej na slobode a ​​otvorenosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švédsko zbohatlo, keď malo dane a verejné výdavky nižšie ako iné krajiny. Až v 70-ych rokoch začali masívne zdaňovať a míňať. A vtedy aj začali zaostávať. Rast švédskej ekonomiky bol polovičný oproti iným vyspelým krajinám. Politici pochopili, že musia urobiť zásadné zmeny. Po reformách v 90-ych rokoch 20. storočia sa vrátili na správnu cestu. Liberalizovali ekonomiku, zlepšili svoje podnikateľské prostredie a zvýšili konkurencieschopnosť a ekonomickú slobodu. To viedlo k podobnému ekonomickému zázraku ako iná liberalizácia na Novom Zélande o niekoľko rokov skôr. Švédsko začalo rásť o polovicu rýchlejšie než priemer vyspelých krajín. Príjmy domácností sa zvýšili štvornásobne. 

SkryťVypnúť reklamu

Dnes Švédsko okupuje popredné priečky rebríčkov ekonomickej slobody ako aj rebríčkov konkurencieschopnosti. Johan Norberg:  „... Švédsko je krajinou dôchodkovej reformy, školských poukážok, voľného obchodu, nízkych firemných daní a žiadnych daní z majetku, darovania a dedičstva. Švédsko si môže dovoliť svoj veľký sociálny štát, pretože má viac voľného trhu a voľného obchodu ako iné krajiny.“

A pridáva aj radu pre krajinu ako sme my: „Ak aj tieto krajiny chcú prerozdeľovať bohatstvo, musia tiež drasticky deregulovať ekonomiku, aby toto bohatstvo vytvorili.“

Len výkonná ekonomika Švédom umožňuje užívať si jednu z najvyšších životných úrovní na svete. Len výkonná ekonomika môže aj nám zabezpečiť zlepšovanie životnej úrovne u nás a dobiehať vyspelejšie krajiny EÚ. Netreba vari dodávať, že práve SaS má program, ktorý obsahuje práve návrhy na zlepšenie výkonnosti ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

A má tiež odborníkov, ktorí ich nielen dokázali pripraviť, ale budú ich aj čo najrozhodnejšie presadzovať. Na Slovensku aj v EÚ.

Ján Oravec

Ján Oravec

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  164x

Už 25 rokov bojujem ZA lepšie podnikateľské prostredie, viac podnikateľských slobôd a PROTI zbytočnej byrokracii či reguláciám. Chcem, aby sa do slovenskej politiky a spoločenskej debaty vrátila slušnosť, odbornosť a vecná diskusia. Som ekonóm, tímlíder SaS pre hospodárstvo, bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva a bývalý prezident Združenia podnikateľov Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu