Besedy o prezidentoch sa viedli vždy a všade. Aj o Andrejovi Kiskovi? Nezáujem?

Pred odhlasovaním zákona sa o ňom diskutuje a pripomienkuje. Avšak po jeho odsúhlasení možno jeho obsah už iba zachovávať, inak... Kde je hranica legitimity kritiky prezidenta? Tri otázky - tri odpovede

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


1.

Ak by Čarnogurský mal v Bratislave namiesto Kisku radšej Putina a návštevu prezidenta Kisku v Kyjeve arogantne skritizuje:

- Keď prezident niekam ide, reprezentuje štát.. Jeho cesta svedčí o zahraničnopolitickej neskúsenosti slovenského prezidenta. Kiskovmu Kyjevu udeľujem mínusový bod.

Áno, po takomto impertinentnom brechaní na adresu hlavy štátu pri akte reprezentácie štátu by bolo nutné siahnuť po mínusovom bode pre tlčhubu: uplatnení právomoci prezidenta udelenej mu ústavou, ako pred voľbami prisľúbil:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Pri personálnych právomociach, ktoré má prezident, budem naliehať na to, aby nominovaní boli odborníkmi a ľuďmi s takou morálkou, u ktorých bude záruka rozvoja inštitúcií, v ktorých budú pôsobiť.

Ale prezident vie byť aj trpezlivý:

- Pes, ktorý breše, nehryzie.


2.

Čosi iného je pacientova odpoveď tuctu novinárov, ak je človek pri odchode z nemocnice azda ešte mierne utlmený:

- Pán veľkomožný sa neponáhľa do práce... on sa ponáhla do paláca.

Ak sa potom národ ozve, nikto sa tomu nediví, ale Kiska to vysvetlil správne:

- Nemáme zavedené štandardné diagnostické a liečebné postupy, ktoré sú bežné v iných štátoch. Ani dnes som nepočul odpoveď na otázku, dokedy ten problém vyriešime.

SkryťVypnúť reklamu

A Kiskova otázka k téme zdravotnícvo je aktuálna stále:

- Prečo sa nedokáže na základe tisícov údajov z ministerstva zdravotníctva, štátnej zdravotnej poisťovne ako aj ďalších štátnych inštitúcií vytvoriť, zaviesť a zverejňovať transparentné hodnotenie kvality?


3.
Kapitola sama o sebe

Prezident Kiska sa práve v kritickom čase, keď vláda odmieta utečencov, s nimi stretne:

„Cítim, že na Slovensku chýba diskusia o tom, či sme pripravení dobrovoľne a iniciatívne podať pomocnú ruku ľuďom v núdzi. Som presvedčený, že by sme to dokázali.
Stretol som množstvo ľudí, zástupcov mimovládnych organizácií, kresťanské komunity, 
ktoré sú ochotné pomáhať...“

SkryťVypnúť reklamu


Reakcie kritické i pozitívne sú všeobecne známe.

Celková situácia je však výnimočná i za našimi zatiaľ ešte neoplotenými hranicami a tento jeho mimoriadny krok nemožno len tak ľahkomyseľne odsudzovať.

Mimochodom:

Prečo všetci rozvážni prezidenti na svete účasť na podujatiach a dobročinných akciách tohto druhu radi delegujú svojim partnerkám?

Ján Pintér

Ján Pintér

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj niekedy dokáže šetrne poodhaliť človeku niektorú jeho slabšiu stránku. Dostáva potom blahoženania až dvomi slovami (tie jedno- a slaboduché radšej ani neuvádza): hodný gilotíny a podobne. Nájdu sa však i pisáci zdatnejší a talentovanejší, tí si dajú na tom viac záležať a vykúzlia až tri slová: obesiť, zastreliť, upáliť. Nevie, ako to tí dobráci a jeho čitatelia robia, ale potom mu vždy ešte včas ktorýsi z nich zavelí: - Lazar, poď von!Jeho vďačné prejavy života sú zrejmé, je tu opäť. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu