Učitelia: "Bolo to neľahké rozhodnutie. Do štrajku sa nechodí každý deň."

Uvážme teda triezvo všetky za i proti. Nie je toho málo, však za tie roky sa problémov a materiálu nahromadilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Ján Pintér)


Za štrajk hovoria v prvom rade chladné čísla o príjme predovšetkým mladších učiteľov počas prvých dvasať rokov ich praxe. Prečo musí otec rodiny po vyučovaní odchádzať kamsi na druhý job a vážne uvažovať o zmene povolania? Prečo je učiteľka odkázaná na príjem jej partnera, hoci ho vzdelaním prevyšuje?

Za štrajk hovoria tiež prázdne frázy a niekedy i neférový prístup k riešeniu problému z pozície predstavenstva učiteľov, či už ministerstva alebo niektorej riaditeľne a podobne. Cesty k vyjednávaniu a otvorenému dialógu urodzení pánkovia ministri takýmito metódami iba zatarasujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za štrajk priamo kričí pohŕdanie základnými etickými princípami zo strany vládnucich strán. Škandálózny prístup k rozkrádaniu umožňovaný nefunkčnou justíciou nemôže nechať pedagógov ľahostajnými, ich poslanie predsa spočíva predovšetkým v sprostredkovaní etických princípov hlavne mladej generácii, tie sú však súčasnou politikou hrubo pošliapavané.

A konečne za štrajk sa prihovárajú i samotní žiaci a rodičia. Nikto si nepraje demotivovaných, frustrovaných, spoločnosťou podcenovaných, žobravých učiteľov odkázaných na milodary rodičov.

Nezbúdajme ani na zdravotný personál a všetkých ostatných nespravodlivo neplatených a niekedy až otrokársky využívaných pracovníkov v rôznych zamestnaniach. Kto im má dať odvahu a príklad ako bojovať o svoje práva ak nie pedagogický personál?

SkryťVypnúť reklamu

A čo brojí proti štrajku? 

Samozrejme všetko od ministerstiev až po précedov vlád. V predvolebnom období by sa radi sústredili predovšetkým na lov hlasov, mediálnu kampaň a vyhľadávanie slabých stránok konkurencie, musia však riešiť, na čo uplynulé roky ani nepomysleli. Z ich horizontu sa tu jedná o nekorektnosť pedagogického personálu, zabúdajú však, že túto situáciu si zavinili svojou nedbanlvosťou a podceňovaním tohto vážneho problému oni sami.

Zhrnul by som to: 

Niet vhodnejšieho okamihu žiadať čosi od politika, ako napríklad počas jeho predvolebného stresu. Sprvu bude sľubovať, že po voľbách bude dosť času korektne a zodpovedne vypracovať spravodlivý systém honorovania pesonálu. Sľuby, sľuby, mnoho klišé-argumentov o nevhodnom termíne a ešte viac tupých fráz o nutnosti komplexných riešení a podobne...

SkryťVypnúť reklamu

 Jednou z vhodných odpovedí učiteľov ministrovi by malo byť azda poukázanie na jeho doterajšie zlyhania ako garanciu i pre jeho budúcu neschopnosť. Rozumný politik najneskôr v tejto chvíli pochopí, že musí ustúpiť. Ak nie, urobí to za neho možno už čoskoro jeho nástupca. Pravda, ak bol štrajk myslený vážne a učitelia preukážu odhodlanosť zotrvať v ňom hoc i do volieb.

Ján Pintér

Ján Pintér

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj niekedy dokáže šetrne poodhaliť človeku niektorú jeho slabšiu stránku. Dostáva potom blahoženania až dvomi slovami (tie jedno- a slaboduché radšej ani neuvádza): hodný gilotíny a podobne. Nájdu sa však i pisáci zdatnejší a talentovanejší, tí si dajú na tom viac záležať a vykúzlia až tri slová: obesiť, zastreliť, upáliť. Nevie, ako to tí dobráci a jeho čitatelia robia, ale potom mu vždy ešte včas ktorýsi z nich zavelí: - Lazar, poď von!Jeho vďačné prejavy života sú zrejmé, je tu opäť. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu