Návrat totality

Ráta sa mi viceprimátor Ing. Ignác Kolek (KDH), podal demisiu. Demokracia už iba na nitke? Totalita zvolila smer k nám?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Jan Pinte)


Reakciu Ignáca Koleka po odmietnutí návrhu spolupracovať na nezákonných, kriminálnych spôsoboch prideľovania úradov mesta a demisiu zo svojho úradu viceprimátora mesta Bratislavy pokladám v tejto situácii za jedine správnu, i keď sa tu jednalo "iba" o výmenný obchod, služba za protislužbu, za privrenie oka pri nekorektnom personálnom obsadzovaní preferovaných pozícií.

Známa skutočnosť:
Korupcii sa najlepšie darí v živnej pôde diktatúry alebo obdobia po nej. Pre mladú demokraciu predstavuje korupcia to najväčšie nebezpečie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Budete možno súhlasiť, však to dokazuje i smutný návrat k šedej rovnošate totality vo viacerých krajinách, ktoré iba nedávno zhodili diktatúru, stačí pozrieť smerom na juh. A tu mi zasa budete protirečiť:

- Totalita si už sávno zvolila smer Slovensko.


Niet sa čo diviť, ak poniektorí experti i obyčajní, laickí riešitelia problémov vážne uvažujú o zrušení papierových peňazí. Je na tom čosi?

Argument majú: príde čas, keď už nebude čo privatizovať a kradnúť, všetko bude už rozprivatizované a rozobrané.


Významný ekonomický odborník, častý poradca nemeckého ministerstva financií Peter Bofinger v máji 2015 pre časopis Spiegel: 

SkryťVypnúť reklamu

"Pri dnešných technických možnostiach sú mince a bankovky skutočne anachronizmom."

http://m.spiegel.de/wirtschaft/soziales/a-1033905.html#spRedirectedFrom=www&referrrer=

O zrušení finančnej hotovosti vážne diskutujú ekonómovia z celého sveta, zástupcovia centrálnych a komerčných bánk ako napríklad v máji 2015 na seminári zorganizovanom Švajčiarskou národnou bankou v Londýne. Harvardský ekonóm a bývalý šéfekonóm Medzinárodného menového fondu Kenneth Rogoff zastával teóriu, aby sa pred úplným zrušením bankoviek spočiatku vydávali len bankovky s nižšou hodnotou. Rogoff mienil:

"Veľká časť negatívnych sprievodných znakov používania hotovosti súvisí s veľkými bankovkami. Veľa dosiahneme už tým, že ich prestaneme vydávať. Ako dôvod uvádza anonymitu hotovosti a jej zneužívanie pre nelegálne transakcie alebo daňové úniky."

SkryťVypnúť reklamu

https://www.postoj.sk/4479/ekonomovia-chcu-zrusit-papierove-peniaze-aj-mince-je-to-prezitok


Mýlia sa americkí ekonomickí teoretici Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff znova, podobne ako to priznali v apríli 2013 po kritike ich teórie o 90 percentách HDP (teória o dosiahnutí hladiny 90 nového zadĺženia)? 

Znamená stiahnutie väčších bankoviek iba toľko ako náplasť na ranu, pomôže iba dočasne a iba pri love na malé rybičky? Je to ozaj iba prechodným riešením a pochybnou terapiou? 

Predstavme si, že by najväčšia a jediná bankovka bola päťeurovka a väčšina nákupov by bola možná iba kartou.
V Dánsku, Švédsku a Holandsku sa týmto spôsobom experimentuje už roky, a s úspechom. Je to zaiste predovšetkým otázka dôvery v elektronický svet ako aj v spoľahlivý systém vyspelej prevencie a boja s internetovou kriminalitou.
Slovensko tak ďaleko možno ešte nie je. 

SkryťVypnúť reklamu


A hlavný protiargument:

Proti mafii na politickej scéne na spôsob "ruka ruku myje" nepomôže ani zrušenie bankoviek a mincí, i keby dosiahlo širšie, globálne rozmery. Možno to však čosi prinesie vo vyspelejších systémoch so zabehnutými demokratickými tradíciami, kde sa už nemusia obávať detských plienkových chorôb demokracie a rakoviny korupcie.


Zhrnul by som to, zrovnať to dokážu určite iba páni Nesrovnali, ako sľubovali:

"Nikto mi nebude po voľbách klopať na dvere s tým, že by rád dostal svoju investíciu späť. 
Dôkazom je aj môj verejný záväzok, že mestské podniky budú riadiť profesionáli vybratí vo výberových konaniach."

http://nesrovnal.blog.sme.sk/c/366818/111-krokov-ako-vratit-bratislavu-bratislavcanom.html

Ján Pintér

Ján Pintér

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj niekedy dokáže šetrne poodhaliť človeku niektorú jeho slabšiu stránku. Dostáva potom blahoženania až dvomi slovami (tie jedno- a slaboduché radšej ani neuvádza): hodný gilotíny a podobne. Nájdu sa však i pisáci zdatnejší a talentovanejší, tí si dajú na tom viac záležať a vykúzlia až tri slová: obesiť, zastreliť, upáliť. Nevie, ako to tí dobráci a jeho čitatelia robia, ale potom mu vždy ešte včas ktorýsi z nich zavelí: - Lazar, poď von!Jeho vďačné prejavy života sú zrejmé, je tu opäť. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu