Opakujú sa nám dejiny?

Bello má chrípku, musí ostať doma. Po vojne sa v bývalom Československu rozpútala hystéria proti nemeckej národnosti. Bez psa si Kristína netrúfala na ulicu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Jan Pinter)


Roku 1945 mala Kristína dvanásť rokov, jej mladší brat mal osem a sestra šesť rokov. Trojizbový jednoposchodový domček v Dečíne mali s rodičmi i starými rodičmi v prenájme zo železnice, lebo dedo bol rušňovodičom a otec prednostom stanice. Kristínin otec sa narodil v Dečíne a jej matka pochádzla z nemeckej rodiny z Litoměříc, ovládali však trochu i češtinu, pretože na úradoch i v obchodoch sa hovorilo česky. Na vchodových dverách ich domu museli od polovice mája 1945 vyvesiť posteľnú plachtu s dvoma červenými pásmi na okrajoch. Dedo i so starou mamou pochádzali totiž z Tirolska, boli Rakušania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Chlieb piekla stará mama doma pre celú rodinu, ale nakupovať chodila jej najstaršia vnučka; deťom nikto neubližoval. Brávala si však so sebou vždy ich psa, tak sa cítila bezpečnejšie.

Ísť do obchodu kúpiť soľ alebo iné potraviny bolo pre Nemca vtedy nebezpečné. Učiteľa z nemeckej školy v neďalekej obci verejne zlynčovali a nechali ho mŕtveho ležať v priekope, žiadny policajt sa o to nezaujímal, nikto nebol vtedy za zabitie Nemca trestaný.


I Dečín prišiel na radu v júni 1945. Rodinu Böhmových s deťmi vyhnali z ich domu a polícia tentokrát dôsledne dbala, aby všetci nastúpili do vagóna vlaku podobne ako ich susedia a všetci ostatní Nemci z Dečína a okolia. Celé mesto bolo vtedy na nohách a ľudia kričali "Pryč se šváby!" a hádzali po nich odpadkami. To sa však dozvedela Kristína až z rozprávania jej priateľky Lýdie, rodičia Kristíny bývali len niekoľko krokov od železničnel stanice, takže to nemali ďaleko ku vlaku.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden vlak pre všetkých ani nestačil, i keď boli do vagónov pre dobytok natlačení k sebe, že by jablko medzi nimi na podlahu nepadlo a mnohí museli ostať na stanici čakať na ďalší vlak. Bello bol v náručí u Kristíny v bezpečí.

Ako sa približovali bližšie k hraniciam s Rakúskom, bolo vidno cez škáry vagóna zástupy vyhnancov na cestách s vrecami a kuframi v rukách. Šli v hlúčkoch za sebou do zbombardovanej hladujúcej Viedne. Opití ruskí vojaci týchto vyhnancov niekedy bezohľadne priamo pri ceste postrieľali. Na niektorých staniciach ostal vlak stáť a ľudia pri koľajniciach prinášali pre vyhnancov vodu. Ruskí vojaci však vyťahovali z vagóna mladšie ženy, ktoré to potom asi neprežili. Ani po odchode Rusov z Rakúska roku 1955 sa o týchto ženách už nikto nič nedozvedel. To neboli žiadni fašisti, hitlerovských pomáhačov popravili predsa okamžite po vojne a tí ostatní ušli za hranice.

SkryťVypnúť reklamu

Slušní Česi a Slováci sa vtedy hanbili za túto nevraživosť a nenávisť svojich spoluobčanov. V tej zlobe sa však skrývalo mnoho resentimentu ešte z čias monarchie, bola to skôr pomsta na národe ako potrestanie vinníkov.

Z Českoslovenka bolo v tých rokoch deportovaných takmer 3 milióny osôb a neprežilo to bezmála 270 000 osôb nemeckej národnosti.

http://natura.baf.cz/natura/1994/7/9407-3.html

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Vertreibung_der_Deutschen_aus_der_Tschechoslowakei

V odlišnej zostave akoby sa dnes dejiny vracali. Spomínam si na deväťdesiate roky minulého storočia, keď v menších mestách v Rakúsku si černoch za denného svetla bez psa netrúfal von z ubykácie. Ak Bello nesmel v zime na dlhšiu trasu po zasolených chodníkoch, tak musel čierny azylant z Nigérie ostať tiež doma.

Ján Pintér

Ján Pintér

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj niekedy dokáže šetrne poodhaliť človeku niektorú jeho slabšiu stránku. Dostáva potom blahoženania až dvomi slovami (tie jedno- a slaboduché radšej ani neuvádza): hodný gilotíny a podobne. Nájdu sa však i pisáci zdatnejší a talentovanejší, tí si dajú na tom viac záležať a vykúzlia až tri slová: obesiť, zastreliť, upáliť. Nevie, ako to tí dobráci a jeho čitatelia robia, ale potom mu vždy ešte včas ktorýsi z nich zavelí: - Lazar, poď von!Jeho vďačné prejavy života sú zrejmé, je tu opäť. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu