Prečo (ne)ísť voliť ...

Aj ty si často kladieš otázku, keď opäť prehliadneš jeden z tých ksichtov na nejakom politickom billboarde, že prečo tí ľudia nepoznajú mieru?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Veď nemôžeš byť jediný, u ktorého s každým tým „úprimným“ pohľadom a primitívnym heslom, vzbudzujú práve opačné emócie. Každý z nich prehlasuje, ako tu urobí poriadok, ale nemajú problém zasviniť svojou tvárou priestor všade navôkol. Divíš sa, ako môžu očakávať, že im každý z tých obrázkov niečo prinesie, keď jediné čo v tebe vzrastá, je apatia a odpor. A to im už nestačí, to tu všetko poobliepať len pár mesiacov pred voľbami. Normálne počas oficiálnej kampane. Ale musia, nás svojimi podobizňami obťažovať celoročne?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozmýšľaš, kam sa za tie roky pohlo zdravotníctvo, keď nosíš svojím blízkym toaletný papier do nemocnice. Častokrát máš zmiešané pocity z personálu, ale potom si spomenieš na ich platy, podzamestnanosť v porovnaní s vyspelým svetom. Predstavíš si, že tak ako takmer všade vo verejnom sektore, sú posty riaditeľov a vedúcich pre „tých našich“. Potom tvoje pocity vystrieda rešpekt. Pravidelne sa pozastavuješ na tými zrážkami na výplatnej páske a sume ktorú necháš u zubára. Nad stavom väčšiny budov, ošarpaných chodieb, starých posteli, či nespočetne krát opraným prádlom sa už ale toľko nepozastavuješ. Veď keď to tu už konečne všetko sprivatizujú naši finanční žraloci a nakúpia sa všetky tie ct-čká, tak už bude košická chobotnica aj so všetkými tetami Ankami hádam nasýtená. Potom, to tu už bude určite lepšie, no nie?

SkryťVypnúť reklamu

Keď vezieš deti do školy, miestami ťa tie cesty skrz vychodené koľaje vedú samé. Diery po svojej trase už poznáš takmer všetky, elegantne sa im vyhýbaš. Keď ťa niektorá ďalšia prekvapí, tak si s chuti zanadávaš. Nechceš sa už zamýšľať, prečo je to tak, keď vieš, že stačí prejsť za hranice a vie to byť aj inak. Keď dorazíš pred školu, vysadíš deti v dobrej nádeji, že sa o nich postarajú dobre motivovaný učitelia. Veď celé školstvo je na tom dobre, učitelia adekvátne zaplatení a motivovaní. Ha! Na školstvo sa tu už proste viac ako 20 rokov dôrazne serie. Vieš, že v záujme politikov nieje vzdelaní volič. Keby deti chceli isť na vysokú, pochybuješ, že to bude iný problém ako finančný. Máme výber, ktorí nám môžu všetci závidieť. A kebyže im to na tej štátnej zadarmo náhodou nešlo, tak vieš, že sa to dá aj inak. Veď tých súkromných tu hádam nieje toľko aby vychovávali?

SkryťVypnúť reklamu

V ruke si prezeráš nový občiansky preukaz s čipom. Budeš potrebovať v blízkej dobe čosi vybaviť na úradoch. Tak prečo by si sa namiesto nasierania na úradoch, nemohol nasierať doma a aj na úradoch. Ale keď ti tá necelá miliarda eúr za všetky tie informačné systémy, ušetri čo i len deň dovolenky, tak to stálo zato. No nie? Už si prestal veriť, že sa tu niečo robí čiste z dôvodu to vylepšiť. Veď už aj vrabce si čvirikajú, ako to tu beží pri obchodovaní so štátom. V tej pyramíde ostane pre tých dole, čo aj naozaj niečo robia, už tak málo, že to kvalitne ani nejde spraviť. V tom horšom prípade, im ani nezaplatia. Veď čo, štát ich z časti odškodní. Teraz ťa síce trošku už tou aroganciou a drzosťou zaskočili. Taký výsmech do tváre, ako reklamu na eurofondy si naozaj nečakal. Ako keby sa tu neplytvalo už takto nehorázne veľa. Ešte si nato spravia aj reklamu! Ale čo s tým? Zo snov o nespolitizovanej a spravodlivej polícii, prokuratúre a súdnictve si už dávno vyrástol.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných dňoch sa nevieš vyhnúť všetkým tým negatívnym správam. Štrajky, protesty, imigranti, mimoriadne tlačovky. Negativizmus sa hrnie zo všetkých strán. Snažíš sa tomu vyhnúť za každú cenu. Už sa nevieš dočkať kedy sa aspoň časť z toho po voľbách skončí. Imigrantov sa veľmi nebojíš, aj napriek snahe z najvyšších miest. Nevieš si predstaviť dôvod, prečo by ostali radšej tu ako v Nemecku. Problém učiteľov a sestier ti je omnoho bližší. Ale tak ako si si myslel, nedosiahnu dokopy nič. Ešte nato doplatia. Spravia z nich možno aj príklad, že moci sa postaviť neoplatí. Je toho tak veľa, že nejaký sifón za polovicu bežného platu ti už brvou nepohne.

A tak aj napriek tomu všetkému, uvažuješ, že aj tieto voľby ostaneš radšej doma. Neveríš, že svojím hlasom niečo zmeníš. Časy veľkých revolúcii, v našich zemepisných šírkach už pominuli. Ľudia spohodlneli. Veď aj ty si si už voľáko zvykol, vieš sa v tomto systéme vynájsť. Keď si vydržal doteraz, prežiješ už hocičo. Adaptoval si sa. Je až obdivuhodné, s čím sa vie človek niekedy uspokojiť. Rezignoval si, aj keď v kútiku duše vieš, že to je presne to čo chceli. Znechutili ťa tak dôkladne, že už v žiadnej voľbe nevidíš badateľný posun vpred. Dosiahli čo chceli.

Tak teda pekne ďakujem, opäť si nevyber a pomôž im to tu na ďalšie štyri roky zakonzervovať.

Ján Pšak

Ján Pšak

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chalan, nie úplne spokojný so situáciou vôkol seba, ktorého tiež dobehla túžba sa podeliť o svoj pohľad na svet. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu