Tento článok bol zverejnený v roku 2009 a predpovede sa zhruba naplnili, v niektorých lokalitách ceny naozaj klesli aj o 25%. Teraz v roku 2015 už väčšina ľudí zabudla, že ceny nehnuteľností môžu aj klesať a dostáveme sa opätovne do fázy neopodstatneného rastu. Ceny už predbehli cenový vrchol z predkrízového obdobia, je však otázne čo s ich rastom spôsobí prípadný nárast úrokových sadzieb. Je dobré sa pripraviť aj alternatívu poklesu...
Pôvodný článok z 2009:
Rada pre všetkých predávajúcich - snažte sa predať čo najskôr aj za cenu výraznej zľavy, bude len horšie...
Tu je graf vývoja nezamestnanosti - jeden z hlavných ekonomických ukazovateľov. Ak je nízka nezamestnanosť má to veľmi pozitívny vplyv na rast miezd a tiež je tu úzky súvis s rastom kúpyschopnosti obyvateľstva a tým aj nepriamy vplyv na rast cien nehnuteľností.

Ako vidno z grafu v roku 2006 sa nezamestnanosť pohybovala na úrovni 12% a postupne neustále klesala až po úroveň tesne nad 7%, prudký zlom nastal však ako dôsledok prepúšťania a hospodárskej krízy v októbri 2008. Ťažko presne odhadnúť kam až krivka nezamestnanosti porastie v roku 2009, určite ale súčasná situácia nevyzerá optimisticky. Ako je možné, že si aj napriek tomu mnohí majitelia starých bytov myslia, že cena práve ich bytu narastie? Ľudia sa často chovajú neracionálne a z vlastnej skúsenosti vidím ako sa snažia takpovediac pri predaji "chytiť mačku za chvost". Byt ktorý by s prehľadom predali za 75.000 € ponúkajú za 90.000 € a keď cena klesne pod 75.000 tak oni začnú ponúkať za 80.000, nakoniec byt budú predávať 2 roky pričom už ich peniaze mohli dávno pracovať. V lepšom prípade ide o majiteľov ktorých netlačí situácia... V Žiline bude v tomto roku na trhu ponúkaných odhadom 800 - 1000 nových bytov, ak nie aj viac. Mnohí špekulanti nakúpili byty "na biznis" a chceli ich predať so ziskom alebo prenajať. Výnosy z prenájmov zoslabli a zisky sú v nedohľadne, väčšina byty teda predáva čo ponuku ešte zvyšuje. Ďalším dôležitým faktorom je omnoho vyššia opatrnosť v bankovom sektore. Ten kto bezproblémov dostal hypotéku pred rokom ju teraz dostať nemusí. Keďže viac ako 80% bytov sa predáva práve na úver mnohí, ktorí by aj chceli kúpiť, nemajú za čo. Ak sa k tomu pridruží ešte aj ochota developerov dávať rôzne zľavy a bonusy na nové byty (ako inak predajú a splatia úvery ktoré si nabrali?)... V USA klesli ceny niekde aj o 70%. U nás asi takýto extrém nehrozí, ale súčasná kombinácia spomínaných dôvodov sposobí asi aj u nás pekný realitný galimatiáš. Ak chcete predať tak radšej neponúkajte za nezmyselné sumy, s niekým sa poraďte a predávajte rýchlo. Ak chcete kúpiť asi počkajte, ak ceny neklesnú, bleskovo nahor nepôjdu určite. Ján Ratulovský, J Rreality, s.r.o. (Celý tento článok je vyjadrením môjho názoru. V prípade ak akúkoľvek informáciu alebo časť tohto článku použijete, robíte tak na vlastnú zodpovednosť :). Zbavujem sa zodpovednosti za akékoľvek škody a straty ktoré Vám vzniknú v súvislosti s použitím týchto informácií.)