Pre tých, ktorí pľujú na slovenské školstvo (NÚCEM,Čaplovič a spol)

Pondelok, 11.3.2013, televízne noviny takmer na každej TV stanici priniesli reportáž o tom, že na tohtoročných maturitných písomných testoch sa neobjaví žiadna úloha, ktorá by bola nejasne sformulovaná či pri ktorej existuje viac správnych odpovedí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

A tak nás, maturantov, ktorí sme v ten večer vystresovaní fajčili jednu od druhej či jedli ginko a pili litre kávy, trocha ukľudnili.

O to väčší šok však nastal na druhý deň, keď sme otvorili testy zo slovenského jazyka.

(úplné znenie: http://matura.stuzkova.eu/subory/maturitne-testy/2013/slovensky-jazyk-a-literatura/slovensky-jazyk-a-literatura-2487-test-2013.pdf)


Ukážka 3: William Shakespeare – Skrotenie zlej ženy


Petruccio hovorí Kataríne: Váš otec súhlasí s tým, že si vás vezmem. Ponúkol mi už aj veno. Chcete či nechcete, sa vezmeme. Som, Katarína, pre vás ten pravý.

O pár riadkov ďalej tvrdí: Ja ťa milujem a nedám ťa už nikomu.

•Otázka č. 19: Z ukážky vyplýva, že mužská postava:
a.) sa iracionálne rozhoduje
b.) je odhodlaná zmeniť sa
c.) cieľavedome koná
d.) bezvýhradne miluje

Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.
Nevieš?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Shakespeara, všetky jeho hry a pointu každej jednej máš mať naštudované od hlavy po päty, či si gymnazista alebo učňovkár. Komu z NÚCEM-u záleží na tom, že jediné Shakespearovo dielo v povinnom čítaní je Hamlet?

•Otázka č. 23: Ako sa nazývajú samostatné prehovory Petruccia v ukážke 3?
- monológy alebo repliky?
Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.


Ukážka 4: Július Satinský – Namiesto úvodu
1. odsek ukážky:

Pochádzam zo schudobnenej poľskej šľachty. Náš rod je zapísaný v mníchovskej šľachtickej matrike od roku 1618. Náš zoštátnený zámok leží na sever od Vratislavy (Rawicz), Prapradedo sa pridal k napoleónskemu pluku a tiahol s ním cez Slavkov až do španielskej Zaragozy. Na tejto trase sa nachádzajú celé húfy Satinských (od mnohých dostávam do televízie listy). Jeden zo Satinských sa priatelil s Komenským a na zozname chirurgických nástrojov nájdete takzvané Satinského kliešte na otváranie hrudného koša.

Otázka č. 28: V prvom odseku ukážky 4 sa nachádza:
a.) zveličenie
b.) popieranie
c.) spochybnenie
d.) protirečenie

SkryťVypnúť reklamu

Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.

Ukážka 5: Šimon Pellar (28.2.1923-4.9.2010)

Český herec, spevák, doyen českej prekladateľskej scény, sa narodil v Púchove.
Bol všestranný talent, ktorý sa odmietal nudiť v časoch, keď už mal na to, ako hovoril, právo. Spolu s manželkou Lubou preložili desiatky amerických, anglických či nemeckých autorov, napríklad J.D.Salingera, za čo dostal v roku 1997 Štátnu cenu. Spieval, vystupoval v pražských divadlách, účinkoval aj vo filmoch. Ako 80-ročnému mu vyšiel prvý album.

•Otázka č. 34: Z ukážky 5 vyplýva, že Šimon Pellar
a.) bol aktívny aj vo vysokom veku
b.) prekladal odbornú literatúru
c.) sa venoval komponovaniu
d.) bol Slovák dlho žijúci v Čechách

Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.

•Otázka č. 38: Z koľkých jazykov podľa ukážky 5 prekladal Šimon Pellar?
„Spolu s manželkou Lubou preložili desiatky amerických, anglických či nemeckých autorov“

Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.
Nevieš?

Je to jednoduché: z dvoch – z angličtiny a nemčiny. Americká a britská angličtina je totiž na Slovenčine pre NÚCEM jeden a ten istý jazyk. Čo na tom, že 4 roky nám každý vtĺka do hláv, že sa učíme britskú angličtinu, nie americkú a použitie americkej v slohu je brané ako chyba?

Maturitný test z angličtiny na druhý deň, WORD FORMATION:
Some of the guests are _______ and on the television every night, and some work quietly to hold their communities together by starting a soup kitchen. (glamour)

glamorous (americká angličtina) alebo glamourous (britská angličtina)?

Ak je pre NÚCEM britská a americká angličtina to isté, prečo sa neuznávajú obe odpovede: glamourous aj glamorous?

Raz tak, raz tak? Niekto kto pripravuje maturitné testy celý rok s tým, že rok predtým sa na ne sťažovala polovica Slovenska, si dovolí urobiť niečo takéto?

SkryťVypnúť reklamu

Ukážka 6: Martin Mozola – Úvod do filozofie

Rozdiel medzi filozofiou a vierou umelecky vystihol renesančný maliar Raffaello. Autori učebnice Dejiny filozofie pre stredné školy umiestnili na obálku knihy detail z Raffaelovej fresky Aténska škola. Zobrazuje centrálnu časť fresky, na ktorej sú namaľované dve postavy, veľkí grécki filozofi Platón a Aristoteles. Jednoduché gestá rúk – Platón, držiaci v jednej ruke svojho Timaia, druhou ukazuje na nebesá (svet ideí). Aristoteles, zahalený v belasom plášti, drží Etiku a druhú ruku s dlaňou obrátenou k zemi (vecnému svetu) vystiera pred seba. Celková freska je alegóriou filozofie, ilustráciou racionálneho hľadania pravdy. Je plná postáv, ktoré v rôznych pozíciách spolu diskutujú alebo osamote premýšľajú. Starovekí filozofi a vedci sa so vznešenou vážnosťou zhromaždili uprostred monumentálnej architektúry. Kompozícia fresky je obdivuhodne vyvážená, ale pretože ide o obraz namáhavého ľudského myslenia, nevládne v nej skutočný pokoj.

SkryťVypnúť reklamu


•Otázka č. 41: Ktoré z nasledujúcich tvrdení nevyplýva z ukážky 6?
a.) Freska Aténska škola zachytáva množstvo postáv.
b.) V centre fresky sa nachádzajú detaily troch postáv.
c.) Celkové dielo je umeleckým obrazom hľadania pravdy.
d.) Atmosféra obrazu ľudského myslenia na freske nie je vyrovnaná.

Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.
Nevieš?
Čo na tom, že si na učňovke v živote nemal hodinu filozofie a tak nemôžeš vedieť, že Timaios nie je osoba, ale Platónova kniha?


•Otázka č. 52: V ktorom z uvedených slovných spojení sa nachádza epiteton?
a.) hudbou Beethovena
b.) detské srdce
c.) kľukatá cesta
d.) sladký sen

Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.
Nevieš?
Čo na tom, že odpoveď na túto otázku nevedeli ani profesorky?

•Otázka č. 63: Napíšte termín označujúci vtipný, prekvapujúci záver rozprávania, ktorý však v ukážke XY chýba.
Maturant, vyber si, ktorá z odpovedí je podľa človeka z NÚCEM-u správna.
Že ťa celé tie roky učili, že rozprávanie končí rozuzlením? Čo na tom, podľa NÚCEM-u je správna odpoveď POINTA...a márne budeš po nociach rozmýšľať nad tým, či pointa naozaj musí byť vtipná, alebo šlo zase len o nesprávne položenú otázku.





Pán Čaplovič,
nedávno som natrafila na rozhovor s Vami (http://www.caplovic.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=416%3Anetriafal-som-naslepo-&catid=8%3Av-mediach&Itemid=11)

Je mi vtipne i zle zároveň z toho, ako všade v médiách prezentujete svoju snahu o zlepšenie situácie v školstve na Slovensku tým, že treba začať dávať dôraz na prírodné vedy, pričom maturita z matematiky bol úplný vrchol Vášho snaženia. VY idete diktovať nám, čo nás má baviť, čo máme ísť študovať a akým smerom sa v živote máme uberať? VY, čo ste v roku 1969 absolvovali Filozofickú fakultu Univerzity Komenského a ste vyučený historik a archeológ? Prečo VY neodstúpite a nejdete pracovať ako strojár alebo mechanik, keď sú práve toto podľa Vás nosné piliere našej ekonomiky?
VY idete v každom rozhovore zavádzať slovenskú verejnosť tým, že ste bojovali za vyššie platy učiteľov a vždy bojovať budete, že Vašou prioritou je slovenské školstvo a budete robiť všetko pre jeho zlepšenie, pričom sa Vaši kolegovia zo SMER-u postarali sumou 45 miliónov € o renováciu slovenských futbalových štadiónov? Pre učiteľov peniaze nie sú, no na štadióny sa zrazu našli?

Pán minister, možno by nezaškodilo najskôr si pozametať pred vlastným prahom a vyriešiť problémy testov z angličtiny a slovenčiny, v ktorých sa chyby opakujú rok čo rok napriek sťažnostiam pedagógov i študentov a až potom začať riešiť niečo ako pridanie ďalšieho povinného predmetu maturitnej skúšky.

Načo je slovenským gymnáziám podmienka prijatia priemer známok do 2,00 ak jediné, čo gymnazista maturitou získa je skúsenosť, že nikomu nezáleží na jeho vedomostiach a ide len o to, ako dobre si natipuje otázky v teste a ako dokáže telepaticky odhadnúť, čo je správna odpoveď pre človek v NÚCEM-e?

Aktualizácia: 20.3.2013

V čase písania článku kolovala v slovenských médiách správa, že odpoveď glamourous uznaná NEBUDE. Až neskôr NÚCEM potvrdil, že obe odpovede budú uznané.
("Ak žiaci použili výraz glamourous, s ktorým sa mohli stretnúť napríklad pri práci so staršími prekladovými slovníkmi, bude im táto odpoveď uznaná ako správna," povedala Kánovská.)

Kristína Janščová

Kristína Janščová

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kwistka je len moje druhé JA a študuje žurnalistiku na UK v Bratislave. Nemá rada leto, nenávisť, KDH-ákov, halušky, sebeckosť, Štefana Kuffu, nemocnice, sériových vrahov, pomalý net, homofóbov, pohreby a Vladimíra Mečiara. Inak je ale celkom pozitívne naladený človek, ktorý miluje iróniu a knihy. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu