Bol to len vrchol ľadovca, no už vtedy to mal byť výkričník, že ten kus ľadovca, ktorý nevidno nad hladinou, je obrovský a niekoľkonásobne väčší, než ten malý kopček, ktorý sme videli v rokoch 2008 - 2009. Teraz, keď voda opadla, vidíme celý objem ľadovca plného problémov - vidíme, že je stonásobne väčší, než sa v uplynulých rokoch predznamenávalo a priznávalo.
Preto chcem povedať, že ako som už avizoval podstatne dávnejšie než niektorí kvázi veľkí ekonómovia na Slovensku - môžeme očakávať ešte podstatne väčšiu krízu, než sme tu mali. Moje prognózy sa, žiaľ, aj napĺňajú, a preto varujem: čaká nás nesmierne ťažké obdobie vo všetkých oblastiach. Zvýšia sa ceny základných potravín, všetkých energií, porastie nezamestnanosť, reálne hrozia vážne sociálne nepokoje.
Na začiatku tohto roka sme v SNS deklarovali, že sa treba okamžite razantne postaviť proti pomoci Grécku, lebo už vtedy bolo jasné, že takýmto hazardérskym krajinám nemá zmysel pomáhať. Ich prepad je totiž taký veľký, že znamená len ďalšie prehlbovanie krízy, navyše do problémov môžu spadnúť kvôli bezhraničnému pomáhaniu Grécku a ďalším aj štáty, ktoré sú dnes ekonomicky stabilné. Všetci si uvedomujú, že samotné Taliansko sa zachrániť nedá. Ide o tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny, jej záchrana je preto fikciou, veď jej dlh je dvojbiliónový a účinná pomoc Taliansku by položila celú eurozónu. Prečo to niektorým ľuďom či krajinám nie je jasné?
Stále počúvame najrôznejšie pohľady na záchranu eurozóny. Francúzi by riešením poverili Európsku centrálnu banku a chceli by ísť americkou cestou, čiže v podstate cestou výroby obrovského množstva eurobankoviek, ktoré nebudú kryté ničím. Nastala by hyperinflácia a s eurom by sme mohli skončiť asi na takých hodnotách ako Taliani v minulosti s lírou. Tomuto sa bráni Nemecko, pretože nechcú spadnúť v takejto pasci hyperinflácie, lebo nemecká ekonomika je relatívne zdravá a nechcú žiadne riskantné ťahy ani výkyvy. Nemecko protestuje aj proti ďalším návrhom niektorých krajín západnej Európy - sú to napríklad jednotné úrokové sadzby, celá eurozóna ako jeden ekonomický celok. Na rozdielnosti pohľadov členov EÚ vidíme, aké je nereálne zjednotiť pohľad na túto ekonomickú dimenziu jednotlivých národných štátov. Nemecko dokumentuje, že netreba len podliezať silnejším a plniť ich pokyny, ako to robí napríklad naša dosluhujúca politická reprezentácia, ale treba si chrániť vlastný priestor, vlastnú ekonomiku a postarať sa o vlastných občanov.
My na Slovensku s touto vládnou garnitúrou asi čakáme, že nás niekto bude zachraňovať. No nebude nás nikto zachraňovať! Bude to vyzerať takto: z našich tenkých peňaženiek vyberieme po schválenom eurovale posledné eurá a budeme ich musieť odovzdať nenažraným Grékom, Talianom či Španielom a komukoľvek inému, kto natrčí paprče, pričom oni si žijú ako v raji oproti napríklad našim dôchodcom, z ktorých mnohí sú na pokraji ekonomického zrútenia? Absurdné! Poďakujme sa za to štyrom politickým stranám - Smer - SD, KDH, SDKÚ - DS a Híd, ktoré podporili euroval, v budúcnosti budú podporovať aj jeho ďalšie navyšovanie do závratných biliónových výšok a my, občania, sa nebudeme stačiť čudovať, kam odtekajú peniaze z našich daní.
Už nech sú tu marcové voľby a nech máme novú vládu, ktorá bude kompetentná, schopná činu a ochráni naše záujmy, aby sme my ako krajina, ktorá má sama problémy udržať sa nad vodou, nemuseli živiť tých, ktorým populistické vlády doprajú aj to, na čo ich štáty nemajú. SNS má pripravené množstvo riešení, ktoré bude presadzovať, aby nás druhá vlna krízy nestiahla až na ekonomické dno.