Neférová hra s občanmi

Most cez Dunaj je dokončený... rozprava o jeho novom názve ani zďaleka nie. Výber názvu mosta sa totiž snažia ovplyvniť politici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Práve politici - v rozpore s uznesením kultúrnej komisie mesta na stránke mesta uverejnili výzvu pre občanov nie DO, ale až PO 20.januári 2016. Pre túto výzvu navyše určili „veľkorysú“ lehotu 12 (!) dní vrátane sobôt a nedieľ. 

Na základe tohto neférového prístupu verejnosť a občania nemohli svoje návrhy posielať približne dva mesiace (od začiatku novembra 2015, keď o tom rozhodla kultúrna komisia, až do 20. januára 2016) a ostáva im len tých spomenutých 12 dní, čo je na verejnú diskusiu a kvalitnú anketu žalostne málo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedinými verejne známymi návrhmi, s ktorými prišla do týchto chvíľ verejnosť a občania, sú tie od Matice Slovenskej – Most Ľudovíta Štúra a neziskovej organizácie Camera Obskura – Most Emila Galla. Sú to tiež jediné návrhy, ktoré dávajú zmysel... Ľudovít Štúr mal 200. výročie a postoj Emila Galla je najvýraznejším symbolom občianskeho odporu, ktorý vznikol priamo na ústí mosta cez Dunaj, na Šafárikovom námestí počas okupácie v roku 1968. 

Postup politikov však dáva tušiť, že chcú aj naďalej presadzovať svoje pôvodné, anachronické návrhy, napríklad Most Červenej armády, či Františka Jozefa. Nechcem hodnotiť logiku toho, že pre nový most niekto hľadá starý názov, obávam sa totiž, že to žiadnu logiku nemá. Nechcem tiež upierať politikom právo na výkon ich funkcií. Chcem len upozorniť a žiadať to, čo verejnosti podľa ich vlastného rozhodnutia prináleží. 

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa raz politici rozhodli, že o názve má rozhodnúť občan, tak by mu nemali podsúvať svoje vlastné – zrejme politicky motivované – návrhy a riešenia. Veď, aký iný dôvod môže mať to, že:

1. prekrútia rozhodnutie kultúrnej komisie

2. určia pre zasielanie návrhov lehotu 12 dní

3. vytvoria akúsi pracovnú komisiu na lustrovanie občianskych návrhov

4. obmedzia počet občianskych návrhov na tri

5. vypíšu oklieštenú anketu, o ktorej nie je v rozhodnutí kultúrnej komisie ani čiarka

a napokon... aj tak rozhodnú ako chcú v mestskom zastupiteľstve??? Občan Bratislavy si podľa mňa takýto prístup nezaslúži. A Ľudovít Štúr, či Emil Gallo už vôbec nie.

SkryťVypnúť reklamu
Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom
Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom (zdroj: L. Bielik)
Ľudovít Štúr
Ľudovít Štúr 
Ján Špánik

Ján Špánik

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dlho som váhal, či sa zaregistrujem, veci okolo nás mi však nie sú ľahostajné. Rád čítam články a názory ľudí o udalostiach, ktoré sú mi blízke. Rád cestujem a zaujímam sa o históriu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu