Späť do jaskýň? alebo kam?

Písmo: A- | A+

Dvíhajú ma zo stoličky prestavy eko- romantikov. Nestriekaná zeleninka zo záhradky, jabĺčko rovno zo stromu, mliečko rovno z kravičky,  Predstavujú si to ako Hurvínek válku!

 

 Realita: Kapustu,karfiol, kareláb- všetky kapustovité- zožerú vošky, zvyšok húsenice mlynárika. O cibuľu sa postará mínerka pórová, a o koreňovú zeleninu Ervinia carotovora - pleseň.

Bez postreku neuvidíte ani slivku. Piliarky sú usilovné. Čerešne samý červík, jablone samá múčnatka, chrastavé a červivé. Broskyne kučeravé, že až fuj. Moniliózu a plesne máte na všetkom.

Z hrozna máte bez postrekov BIO ho...! To vám potvrdí každý vinár.

 Biologická ochrana nie je lacná. Umelo chovať dravé potvory, ktoré budú likvidovať škodce, nieje jednoduché.A dravec nikdy nezabije všetku korisť. Cíti, že by potom vymrel, tak sa radšej prestane rozmnožovať. Vytvorí si vlastnú rovnováhu korisť - dravec.

 Tým sa zníži výnos, vzniká potreba ďalšej ornej pôdy. 

 Skúste vypestovať len zemiaky bez chémie. Urodí sa vám 120 kýbľov mandelínok, a 5q zemiakov z hektára. Ale malo ich byť 300! Na jedného slováka pripadá 1/4 ha ornej pôdy. To je tak akurát na prežitie. Ak výnos klesne na polovicu, čo s tou polovicou Slovákov? Biokompost?

 Jedna krava potrebuje na prežitie min. 1ha pôdy.Na výrobu 1kg mäsa potrebujete zkŕmiť 10 kg krmiva. Ak by aj to krmivo malo byť BIO, museli by len vašu rodinu živiť lány pôdy.

 Kde ich chcete vziať?

Vrátite sa do čias, keď bol môj dedko mladý?

 Kupovali len petrolej a cukor. Všetky potraviny si dokázali dopestovať.

 Aj ľan a konope na oblečenie, aj ovečku na kožuch,aj niečo popredať, aby bolo na doktora.

 A všetko bez chémie! Jednoducho nebola.

 ( Môžete argumentovať, že nebolo ani toľko škodcov. Neboli len mandelínky! Saranče sťahovavé ročne zabili hladom sto tisíce ľudí v severnej Afrike, na blízkom východe, občas doleteli až k nám. Skrotili ich až drastické dávky chémie.)

 Dve deti, dvaja rodičia, traja starí rodičia. A 7 ha pôdy, na ktorej všetci drhli ako farební v USA. 1krava, 2kone, plno prasiat, husí, sliepok, zajacov.Vstával za tmy, keď svitalo už oral. Ostatní sa starali o zvieratá a celé dni mlátili motykami práve okolo tej zeleniny a zemiakov, polovicu ktorých zožrali škodce. V zime sa tkalo a priadlo. Viete si predstaviť koľko kilometrov ľanovej nite treba ušúľať medzi prstami, aby stačilo na košeľu?

 Starý otec bol múdry človek. Prehlásil : Aj keby som mal poslednú brázdu predať, moje deti takto drieť nebudú. A poslal ich na vysokú.

 Prajem vám, aby ste pri tom gazdovaní bez chémie neumreli hladom, a užite si hlavne tie BIOmozole!

Skryť Zatvoriť reklamu