reklama

Slepá ulička diplomacie

Putin rozohral hru, karty vyložili už snáď všetci hráči a ja sa pýtam ako ďalej.

Slepá ulička diplomacie
Ukraine and Russia conflict. Country flags on chess pawns on a chess board. 3D illustration.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Je pomerne známe že Putin si zakaždým testuje nového prezidenta USA. Takýto test mu potom nastaví mantinely, v ktorých môže hrať svoju diplomatickú hru. Udáva to tempo Ruskej zahraničnej politiky - minimálne na jedno volebné obdobie prezidenta USA. No okrem mnohých iných, je jeden dôležitý znak nesúci sa počas takýchto napätých treníc – Putin stále má možnosť uniknúť.

Dôležité to je z dvoch vecí. Po prvé – Prezident RF tak má stále možnosť predstaviť sa doma ako víťaz a nestratiť  domácu podporu (Alebo si ju aspoň ako-tak udržiavať).  A po druhé – svet to udrží v mieri a vyhneme sa eskalovaniu napätia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je nutné podotknúť, že sa RF darilo svoje zahraničnopolitické ciele načrtávať tak, aby sa splnili a aby sa západ až tak nemračil. Je síce pravda že na Kryme to dosť prestrelili (občas doslova) a zaplatili za to cenu – Putin sa však s mikrofónom v ruke mohol doma predstaviť ako víťaz, ktorý vrátil Krym domov a jeho upadajúca podpora opäť vystrelila.

Čo je dôležité pri dnešných udalostiach na Ukrajine je práve to, že nám chýba tento bod úniku. Putin sa sám svojimi požiadavkami dostal do slepej uličky.

Nechcem sa pasovať do role experta, to určite nie. A je tu šanca že som niečo prehliadol. No kde má Putin vo svojej geopolitickej hre núdzový východ ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeho lievik sa zúžil len na dve možnosti. Buď Ukrajinu napadne (alebo aspoň získa nejaký úspech) a zachová si tvár pred domácim publikom. Alebo ustúpi od svojich požiadaviek a stratí imidž. Ani jedno sa momentálne nezdá byť úplne reálne. A každým dňom vojna klope bližšie...

Fakt je ale ten, že tých niekoľko stovák tisíc vojakov nemôže držať na hraniciach večne. Raz príde čas, kedy sa bude musieť Kremeľ rozhodnúť.

A ja len dúfam že existuje tretia možnosť ktorú som prehliadol.

Ján Vachaľ

Ján Vachaľ

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Študent európskych štúdií na FSEV UK. Nadšenec histórie a dobrej literatúry. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu