Význam vedeckých podcastov na Sme.sk

Ako sa povie, keď dvaja ľudia kecajú o veciach, o ktorých nemajú šajnu? Krčmové tliachanie. Ako sa povie, keď o veciach bez šajny kecajú traja ľudia? Podcast sme.sk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Tak nám Prokopčák a Podstupka vydali nový podcast. Keby ste nevedeli čo to je, tak v stručnosti to je kecanie dvoch (v tomto prípade troch) ľudí do mikrofónu o tom, o čom nemajú ani paru, a celé sa to snažia dať do formátu nezaujatej vedeckej rozpravy. Chyba lávky – ani Prokopčák, ani Podstupka a tým dupľom nie Zelná nevedia o čom kecajú. Prírodovedné vzdelanie nemá ani jeden z nich a z celého podcastu (a aj starších dielov) srší to, že oni len verejnosti predsúvajú niekoľko argumentov z jedného tábora, ktoré ale nepodrobili kritike ani zdravému rozumu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

https://domov.sme.sk/c/22268433/dobre-rano-spustili-sme-sieste-masove-vymieranie-druhov.html

Od tretej minúty sa na nás valí shitstorm ako z filmu Armageddon: vyhynutie hrozí tretine afrických tropických rastlín, umrel posledný malajzijský nosorožec, koaly sú v prdeli a miliónu známych druhov hrozí vyhynutie.

Poďme si pozrieť najprv tieto „fakty“: neviem, odkiaľ zobralo autorské duo Panikár a Negramota informácie o tom, že tretine afrických rastlín hrozí vyhynutie, ale rozhodne to pravda nie je. Africké tropické pásmo je druhým najrozsiahlejším tropickým porastom na Zemi a teda aj napriek istej miere odlesňovania je tam gigantická plocha vegetácie. V lesoch je veľa endemitov, ktoré ale sú endemické – na rozdiel od napríklad nášho tatranského kamzíka, ktorý žije doslova na pár stovkách km2 – na ploche veľkosti polovice Európy. Výnimkou sú trebárs rastliny v pohorí Virunga, pretože logicky táto sopečná oblasť nie je príliš rozsiahla. Ale vymretie tretiny rastlín rozhodne nehrozí a celá táto informácia má hodnotu vedeckých podcastov sme.sk, teda nulovú.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, chválim autorov podcastu, že im ten posledný malajzijský nosorožec umrel a nevyhynul. Kvalita veda.sme.sk je totiž dlhodobo na úrovni Járayových blogov, takže nikoho ani náhodou neprekvapilo, že v pôvodnom článku bola informácia o vyhynutí nosorožcov (holt, angličtina sa ťažko prekladá).

Áno, nosorožcov je škoda, ale teba si uvedomiť jednu vec: tento druh nevyhynul, vyhynul na jednom z viacerých miest. Navyše sa jedná o vývojovo starý rod, ktorý kedysi (posledných cca 20 miliónov rokov) žili po celej Európe, Afrike a Ázii a v posledných stáročiach všade inde prirodzene vymrel. Jasné, že dnešný problém zapríčinil človek, najmä pytliactvom a deforestáciou, ale areál Dicerorhina poklesol na cca 1% pôvodného rozsahu dávno pred príchodom človeka. A odkaz pre redakciu sme.sk: ak niekde existuje čo len jeden jedinec, druh nevyhynul, OK?

SkryťVypnúť reklamu

Opačný problém je v článku o koalách v podcaste: sú údajne funkčne vymreté, pretože ich je len 100,000 kusov. Nie, milá Renátka, koaly nie sú funkčne vymreté a dokonca aj údaj o ich počte si si vycucala z prstu, resp. si v ňom spravila cherrypicking. Počty koál sa odhadujú na 100,000 – 650,000, čo je obrovské rozpätie, ale samozrejme počet 650,000 nie je taký burcujúci (rovnako ako by čitateľa nepritiahol nadpis „V Malajzii zdochol jeden kus nosorožca“).

Koál je dostatok na funkčné prežitie, čo sa nedá povedať o samotnom sumatrianskom nosorožcovi. Najväčší pokles ich populácie nastal na prelome 19. a 20. storočia, kedy boli ročne vybité milióny kvôli kožušinám. Dnes je koala striktne chránená a v podstate len požiare dokážu zamávať jej populáciou (lokálnou) vážnejšie. Z celého podcastu je úplne zrejmé, že Zelná nemá o téme ani šajnu a je totálne nepripravená na spovedanie kolegom. Ale samozrejme, treba v tomto kontexte spomenúť ako vždy klimatickú zmenu ;)

SkryťVypnúť reklamu

Šieste masové vymieranie:

Ako som už písal skôr v inom blogu, neexistuje žiadne dokázané masové vymieranie a už tým dupľom nič podobné v tom zmysle, ako sa udialo povedzme v čase vymretia dinosaurov. Kohokoľvek, kto tento nonsens spomína, sa zvyknem opýtať na aspoň jeden druh, ktorý vymrel tento rok (čo je vyše tristodvadsať dní) – nikto mi nikdy nič nepovie, ale ako každý ekojehovista túto poveru a hoax bude šíriť poctivo aj ďalej.

Zelná nám zmysluplne vysvetlí, že masové vymieranie je masové (to som z kontextu nepochopil, že?). Zasa, celá myšlienka, ktorá z jej príspevku srší, je ekvivalentná k myšlienke Andreja Danka – ale to aspoň pobaví, toto mi príde ako nepripravený žiačik po opici na mature. Nemá o téme poňatie, jediná veta nie je súvislá, informatívna hodnota nula.


Ale jedno posolstvo v tom predsa len je, hoci zašifrované: voľte Progresívcov, tí to vyriešia. A to mi príde ako jediný dôvod tohto podcastu: síce žiadne info, veľa dohadov, veľa paniky, ale politické posolstvo je tam jasné. No potom to nevolajte vedecký podcast, ale politická agitačka.

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Svet je plný podnetov a plný inšpirácií. Rozhodol som sa, že na niektoré z nich zareagujem. Chcem písať o postrehoch, dnešných témach, veciach, ktoré ma bavia. Mám rozsah od biológie a histórie až po politiku a ekonomiku. Nápadov mám viac ako dosť, tak ich chcem hodiť do pléna aj vďaka sme-blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu