Nepriatelia ľudu

Dvaja exministri životného prostredia - László Miklós a Jaroslav Izák - boli minulý týždeň generálnou prokuratúrou obvinení zo zločinu ohrozenia a poškodenia životného prostredia a z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom. Obvinili ich, pretože vraj ich konanie nekonaním viedlo k „extrémnemu rozmnoženiu podkôrného hmyzu, jeho deštrukčnej činnosti na zdravých lesných porastoch a ich následnom rozsiahlom vyschnutí a odumretí", čím mali spôsobiť mnohomiliónové škody na dreve a verejnoprospešných funkciách lesa v našom najstaršom národnom parku - v Tichej, Kôprovej a Javorovej doline.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zapríčinili to vraj nepovolením lesníkom zasahovať v najprísnejšom stupni ochrany. Aj keď sa pri tom riadili zákonom o ochrane prírody, prokurátor Hanniker im odkázal, že sa mali, vzhľadom na ohrozenie „záujmov chránených trestným zákonom", riadiť nadradeným inštitútom krajnej núdze (§ 24 trestného zákona, ods. 1) a porušiť ochranársky zákon.

Prokuratúra svoje obvinenie postavila na jednom súdnoznaleckom posudku, ktorý si dala vypracovať v organizácii nezaradenej do zoznamu znalcov v oblasti životného prostredia, známeho to zástancu tzv. aktívnej ochrany (rozumej ťaženia stromov napadnutých lykožrútom s cieľom zamedziť jeho ďalšiemu šíreniu) našich prírodných rezervácií postihnutých gradáciou podkôrného hmyzu. Táto organizácia tézu o účinnosti aktívnej ochrany lesa považuje, zdá sa, za dogmu. A to aj napriek obrovským vyťaženým plochám v hospodársky využívaných lesoch - následkom neúspešných pokusov o potlačenie gradácie podkôrného hmyzu za použitia aktívnej ochrany lesa - svedčiacim o neistej reálnej účinnosti tohto prístupu. Levočské a Volovské vrchy, Spišská Magura či Kysucká vrchovina sú toho príkladom. To túto metódu z pohľadu jej uplatnenia v ochrane prírody diskredituje. Pre ochranu prírody v inkriminovanom území sú totiž porasty suchých stojacich stromov vždy hodnotnejšie než pňami pokryté a zvážnicami poprerezávané holoruby. Prokurátor Hanniker by si tak mal pozrieť radšej posledný - nie iba prvý - odsek vyššie spomínaného paragrafu, ktorý hovorí o tom, že „nejde o krajnú núdzu, ak ... spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil" a „ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať." Navyše, postaviť obvinenie na takomto spornom posudku v otázke, na ktorej sa nevedia zhodnúť ani odborníci by sa bohyni Iustitii istotne nie veľmi páčilo.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokurátor Hanniker sa - zovšeobecňujúc - pýta, že načo nám je také ministerstvo, ktoré ochraňuje prírodu ničnerobením - a to tak, že do nej nezasahuje a necháva všetko na ňu samu. Odpoveď na jeho otázku by mohla znieť asi takto: možno práve preto, aby bdelo a držalo ochrannú ruku nad svojprávnosťou prírody aspoň na niektorých miestach našej krajiny.

Po nedávnom absurdnom návrhu prokuratúry na ústavné pozorovanie Hedvigy Žákovej-Malinovej je toto jej ďalšie faux pas v krátkom čase. Jednostranné uprednostňovanie určitého názoru, demagógia, zavádzanie. Človek sa až musí premáhať, aby v štvrtkovom preslove prokurátora Hannikera nevidel paralelu s maniermi prokurátorov z vykonštruovaných procesov vedenými s nepriateľmi pracujúceho ľudu za minulého režimu. Načim sa ho na oplátku spýtať, načo nám je takto pracujúca prokuratúra...

Skryť Vypnúť reklamu

Zaviaže už konečne niekto tej bohyni oči?!

Benjamín Jarčuška

Benjamín Jarčuška

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zvedavý idealista. Vyštudovaný lesník a ekológ. Momentálne som zamestnancom Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene. Názory prezentované na tomto blogu sa nemusia zhodovať s názormi môjho zamestnávateľa. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu