Delá z bambusu? Aj to sú Vianoce v Karibiku

Vianoce na Sv. Lucii z môjho pohľadu boli isto plné prekvapení, no nie je nad to, ak vám niekto z miestnych ľudí porozpráva o tom, ako sviatky oslavujú ostrovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už dávnejšie som vedela, že nie je ľahké stretnúť skvelého človeka, výnimočne talentovaného profesionála a čestného dobráka, tobôž ak sa všetky tieto vlastnosti objavia v jednom tele. Presne to je Valencia, rodáčka zo Sv. Lucie a výnimočná mladá žena, bez ktorej by sme spolu s manželom boli stratení. A práve jej očami je najlepšie zistiť čo to pre miestnych ľudí znamená osláviť najkrajšie sviatky v roku.

Ulice plné zábavy

"Na Svätej Lucii sa vianočné obdobie začína každý rok Festivalom svetiel 13. decembra. Miestni obyvatelia aj turisti vyrábajú pestrofarebné lampáše a zapínajú pouličné svetlá, aby tak šírili sviatočnú náladu, následný maškarný ples potom napĺňa ulice zábavou. Remeselníci sa svojimi zdobenými lampášmi zúčastňujú na súťaži a oficiálna časť osláv sa končí ohňostrojom," rozhovorila sa Valencia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neopomenula ani ďalšie zvláštne, no o to zaujímavejšie, zvyky ostrovanov. "Známou tradíciou sú provizórne bambusové delá. Po celom ostrove sa ozývajú hlasné výbuchy, keď ich miestni mladíci zapaľujú. Tradícia je rozšírená aj na niekoľkých iných karibských ostrovoch, ale najpopulárnejšia je na Svätej Lucii," vysvetlila Valencia.

Praví gurmáni

Vianočný deň sa na Svätej Lucii nesie v duchu rodiny a priateľov, presne ako u nás. "Tradične sa podávajú jedlá ako varená šunka, ktorá sa následne pečie s miestnymi koreninami, klinčekmi, bobkovým listom a podobne," dodala Valencia. I ja sama som zistila, že na Vianoce sa prebudí na ostrove v takmer každom človeku pravý gurmán a netýka sa to len jedla (smiech). Počas sviatkov sa pijú miestne rumy, vďaka ktorým sú oslavy o dosť bujarejšie, ale stále v norme. Okrem rumu sa pijú aj sviatočné pivá a vína. Veľmi ma bavia napríklad aj miestne trhy. Usmievavý ostrovania vám ponúknu v čiapkach Santu Clausa rôzne ručne robené výrobky a miestne pochutiny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Prosto a jednoducho Vianoce sú na ostrove o priateľoch, rodine, dobrom jedle a pití (smiech). Ja si zo sebou vždy beriem to naše Slovensko, ale aj spôsob akým sa ľudia z Karibiku vedia na Vianoce zabávať a užívať si každý moment, mi vie poriadne rozohriať srdce. Tak nech ste aj vy kdekoľvek hlavne si užívajte každý moment s rodinou a priateľmi, veď robia to aj ľudia z inej pologule (smiech).

Obrázok blogu
Jarka Bartos

Jarka Bartos

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od rannej mladosti si spomínam na svoju intenzívnu túžbu vymaniť sa z klasického stereotypu vidieckeho prostredia, kde som trávila detstvo. Paradoxne, ťahalo ma to do sveta a k neobyčajným cestovateľským zážitkom, ktoré som si začala plniť. Vďaka svojej ambicióznej povahe, vďaka krásnym náhodám, vďaka manželovi... V mojom uvedomelom ženskom veku je skutočne zaujímavé sumarizovať si spätne ušlé udalosti. Je to ako vraciať sa do každej prežitej sekundy znovu a znovu a opať ju plne cítiť. A tak o mojej prejdenej ceste, úspechoch, zážitkoch, ale i pádcoh a ponaučeniach píšem a nechávam sa uniesť na všetky tie miesta opäť a opäť. Čas totižto dodáva okamihom gráciu, význam a zmysel, ktorý sme tam pred tým vôbec nemuseli vidieť... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu