Nakoniec sme postupne a s veľkou dávkou trpezlivosti začali s výsadbou. No mať zasadené stromky, je jedna vec, čo ale potom s nimi? Museli sme nájsť vhodnú technológiu a priestory na sušenie a mletie moringových listov.

Milí ale neflexibilní
Priestory nakoniec neboli problém, pretože nám naša dobrá známa z ostrova veľmi pomohla ich nájsť. Vypracovať reálne fungujúcu produkciu bola však fuška. Ešte, že môj manžel je dobrý v elektrotechnike. Museli sme prerobiť s elektrikármi, vodármi, stolármi i maliarmi všetky priestory. Ľudia na Sv. Lucii sú milí, ústretoví a nápomocní. Ale bohužiaľ, keď sa jedná o prácu, tak sú dosť nespoľahliví. Sľúbia, že prídu pomôcť, potom nezdvíhajú telefón, alebo vôbec nedodajú čo sľúbili. Samozrejme tieto skutočnosti potom nesmierne prácu komplikujú, pretože všetko trvá neskutočne dlho- od nakúpenia materiálu až po finalizáciu prakticky čohokoľvek.
Stroje naše nešťastné
Popri týmto všemožným zariaďovaniam a mravenčej robote sme museli hľadať a objednať stroje určené na špeciálne spracovanie moringy. Išlo najmä o priemyselné sušičky aj mlyn, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitu a dodržať hygienické štandardy. Tie sme našli u jedného výrobcu v Číne a aj sa nám ich podarilo objednať. Zaplatili sme sto percent ceny vopred a čakali, ako to dopadne. Sľúbený termín dodania bol október 2015. Ale optimizmus nás postupne začal opúšťať.
Manžel sa vybral v októbri aj s priateľom elektrikárom na St. Luciu čakať stroje aby následne mohli spustiť prevádzku. No tak skoro sa teda nedočkali.

Manžel sa na ostrov vrátil po krátkej dovolenke a stroje nikde. Darmo sme čakali celý november, december keď zásielka z Číny prišla až vo februári.
Reakcia na diskusiu a pozor na lacné moringy
Som samozrejme rada za rozprúdenie diskusie k predošlému článku. Čo sa týka „nehoráznej“ ceny je odpoveď pomerne jednoduchá. Málokde totižto nájdete také postupy spracovania ako máme my. Nikde na ostrove sme nenašli profesionálne zariadenú produkciu. Ale ani v Afrike, Thajsku či Indii nikto presne nevie určiť akým spôsobom sa od zberateľom dostanú napríklad listy k miestam kde ju spracovávajú. Najčastejšie ju prenášajú v plastových vreckách, kde sa v teple samozrejme rýchlo sparí. Rozvešajú ju do priestoru na sušenie (to je ten lepší prípad), aby na ňu nedosiahli žiadni škodcovia ako myši, potkany a podobne. Alebo ju dajú voľne vysušiť na sitá a nechajú napríklad na streche svojho domu (čo je ten horši prípad).
Nedostatočná hygiena
Stretla som sa aj s tým, že moringové listy sušili síce na papieri, ale na zemi voľne v byte, kde sa zdržiavala celá rodina.
Miestni obyvatelia často rozprávali o tom ako čakajú až listy samy od seba “opadajú” alebo ich ručne oberú a začnú mlieť na malých kávových mlynčekoch a plniť do vreciek alebo do kapsúl.
Nechcem nikomu krivdiť, ale neviem si predstaviť, že by sa niekto z nich prezliekol do “bieleho pracovného” odevu, vydezinfikoval si ruky a nebodaj si ešte dal aj rukavice.
Podobné výrobné procesy nájdete takmer u všetkých predávaných lacnejších moríng. Kúpite si teda moringu za 10 eur keď ani neviete, akým spôsobom ju spracovali?
Dôvera v našu moringu
Nikdy by sme sa do takéhoto podnikania nepustili – ak by sme moringe sami neverili a nemali účinky moringy odskúšane na sebe, na rodine, alebo aj na celkom neznámych ľuďoch, ktorí o moringu spontánne prejavili záujem a boli ňou nadšení.
Sama nemám rada prehnané označenie pre moringu ako “zazračný strom”, ale nakoniec som bola veľmi pozitívne prekvapená s čím všetkým dokáže moringa pomôcť.
V pravidelných intervaloch si s manželom dávame robiť odber krvi, len tak preventívne. Tak aj manžel zistil vysokú hladinu cukru v krvi (konkrétne diabetes II). Na internete som sa dočítala, že moringa by mala v takomto prípade pomôcť, samozrejme skombinovaná s rozumným stravovaním a začal moringu pravidelne užívať. Po dvoch rokoch diabetologička skonštatovala, že ho môže vyradiť z evidencie.
Univerzálna pomocníčka
Ďalší neduh, ktorý sa u neho prejavil bol problém s prostatou. Sám hovorieval, že často bolo najbližšie parkovisko na diaľnici veľmi ďaleko. Užívaním moringy sa postupne tento stav zlepšoval, až postupne problém vymizol úplne.
Vďaka moringe sme aj obaja prestali bojovať s únavou. Pomaličky sa začína moringa dostávať do povedomia aj kojacim mamičkám a laktačné poradkyne ju odporúčajú na podporu laktácie. Keďže moja sestra pred rokom a pol porodila dievčatko a zhodou okolnosti navštívila laktačnú poradkyňu kvôli kojeniu – začala s moringou a čuduj sa svete, malú kojí doteraz a vôbec nemala s kojením problémy ako pred tým. A tak sa pýšime, že máme prvé naše moringovske bábätko.