ako som vyrobil nespokojného pacienta…

Mám pred sebou dlhú  šichtu. V piatok a  sobotu služba na záchranke, v nedeľu služba na neurochirurgii. Piatok ujde celkom rýchlo, sobota sa vlečie. Kto vie či je to tým,že je  vonku pekne, alebo tým, že ma čaká v nedelu ráno presun na domovské pracovisko,kde budem do pondelnajšieho odpoludnia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Keď ste v práci takto dlho, hranice rán a večerov prestávajú existovat. Vaše vnímanie sa postupne zužuje na najzákladnejšie potreby a požiadavky vás a vašeho okolia. Počiatočné optimistické predsavzatia (musím prečítat nejaké odborné články) sa scvrknú do jediného bodu-musím prežiť. Prežiť bez odborného zlyhania.  A je fajn,keď s vami prežije aj vaše svedomie.

V nedeľu 4.52 výzva dispečerky: autonehoda, 4 zranení. Prichádzame na miesto tesne za hasičmi. Prevrátená Calibra na streche a vnútri 4 mladí ludia. Vodič (hovorme mu pán S.) vyzerá najhoršie, je opitý, vulgárny, dezorientovaný, miestami agresívny. Poskytujeme mu to čo je naša povinnosť a prevážame ho do spádovej krajskej nemocnice. O ostatných sa postarali ďalšie posádky. Vraciame sa späť na základňu a ja už v duchu myslím na to, ako sa čo najrýchlejšie presuniem na našu kliniku (druhá nemocnica, cca 25 km vzdialenosť). Stihnem rýchlo predat službu, sadám do auta a „letím“ na neurochirurgiu. Na JIP je plno. Vlastne ani nie tak úplne, jedno miesto je voľné. Telefonické konzílium zo susednej krajskej nemocnice: máme tu pacienta z autonehody- opitý vodič, zlomenina 2 krčného stavca a lebečnej spodiny (v to ráno sa prvý krát usmejem- žeby moj „známy“ z rána?) a prosba o prevzatie pacienta. Za hodinu sa opäť vidíme s opitým vodičom Calibry. Je triezvejší  ako predtým: Čo tu robíte? Pýta sa. To ste zase vy? V ten deň mu po druhý krát poskytujem to ,čo je moja povinnosť a okrem iného ho informujem ,že ho čakajú 2 operácie. „Zajtra sa bude operovať ten zlomený stavec“ . Mlčky prikývne a zaspí. Tento flám si bude určite pamätať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V pondelok ráno ho operujem . Po operácii sa preberá a začína mu dochádzať čo sa odohralo v posledných hodinách. Ticho, pokojne leží v posteli a v dalších dňoch začína rehabilitovať a chodiť. Stav sa pozvoľna stabilizuje. Vídame sa na chodbe s bežným pozdravom. Nič extra. Za týždeň je plánovaná druhá operácia- plastika zlomenej lebečnej spodiny. Vysvetlujem mu čo budeme počas operácie robiť a prečo je nutná. Odchádzam vybaviť nejaké papierovačky. Za 5 minút mi volá sestrička,že pán S. by rád so mnou hovoril.  Priznávam, napadlo ma-chce poďakovať? Zažijem seriálovú scénku vďačného pacienta? Tešil som sa, ako si chlapsky potrasieme rukami a moje ego utešene narastalo do gigantických rozmerov. Prichádzam k posteli. Pán S. mi naznačuje aby som sa viac naklonil. Poslúchnem. Tichým hlasom povie: „pán doktor, nedal by sa ten alkohol z tej zdravotnej dokumentácie vymazať? „ Ego sa vrátilo do povodných rozmerov a absurdnost situácie ma naplnila po okraj. „Needaaalooo..!“ tiež šepotom ukončujem debatu.

SkryťVypnúť reklamu

 Pacienta po druhý krát operujem. Dostal sa z toho bez následkov. Za pár dní odchádza domov. Som rád,že mi odpovedá na pozdrav. Viac pre neho nemožem urobiť. Aj keď on si to možno nemyslí… 

Jaroslav Adamkov

Jaroslav Adamkov

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu