Počas prevádzky obchodného domu tam zvyčajne oddelenie hudobnín púšťalo do éteru nové hity či LP platne. Samozrejme, slovenské. Niekedy zaznelo aj niečo z našich spriatelených krajín - zo socialistického tábora. Počuť angličtinu – anglicky spievané piesne z rádia či rozhlasu – to bolo veľmi zriedkavé, ba až výnimočné. Bolo však možné zohnať si takéto LP platne v zahraničí, no človek musel mať niekoho, kto sa postaral o prenesenie platne cez hranice.
V ten deň ma uprostred nákupu priam priklincovala nádherná valčíková melódia. Po obchodnom dome sa niesol hlboký príťažlivý hlas spievajúci po anglicky. Celý ten čas, čo muž spieval, som ako bez dychu stála a počúvala. (Bola to táto pieseň.)
Snažila som sa zapamätať si aspoň niečo zo slov, ktoré v piesni zazneli, aby som ju neskôr – a hlavne jej autora – dokázala niekde objaviť.
Hneď ako pieseň skončila, som sa vyviezla na vrchné poschodie obchodného domu, kde sa nachádzalo oddelenie s hudobninami. Zamierila som k pultu s predavačkami a spýtala sa, čo to bolo za hudbu. Vraj Leonard Cohen, povedali mi. Počúvali sme LP platňu Leonarda Cohena I`m Your Man. Nepohla som sa odtiaľ, kým neskončila. Nešlo mi do hlavy, ako je možné, že sa taká platňa ocitla na pulte socialistického obchodu, ale – dala sa kúpiť! Viem, že nebola vôbec lacná, stála okolo 150 korún, čo bolo na vtedajšie časy dosť veľa peňazí. Bez váhania som ich však obetovala a platňu doniesla domov. Aj keď sme nadbytkom peňazí netrpeli, manžel ma nezvozil, naopak, stala sa súčasťou nášho domova. Našla som na nej mnoho krásnych piesní s nádhernými textami. Ako som neskôr zistila, Cohen bol nielen hudobník, ale aj básnik a prozaik. Slová k piesňam si písal zvyčajne sám a pre mňa mali veľkú hodnotu, pretože boli citovo veľmi hlboké, čo sa o väčšine textov piesní minulých (a ani súčasných) nedá povedať.
Odvtedy už ubehlo veľa času a môžem povedať, že Cohen patril a aj bude patriť medzi mojich najobľúbenejších hudobných autorov. Mám od neho prakticky všetky albumy a dočkala som sa aj obdobia, keď som ho mohla vidieť naživo. Lístky na koncert som dostala, myslím, na nejaké narodeniny. Absolvovala som ho v Bratislave a ešte dnes si pamätám, ako množstvo ľudí stálo na schodoch pred vstupom do Incheby a chcelo od nás kúpiť lístky za prehnané ceny, lebo sa im nepodarilo zohnať ich. Cohenov koncert bol vynikajúci. „Neodfláknutý“, zvládnutý na vysokej profesionálnej úrovni. Verím, že Cohen pocítil ten obrovský pozitívny ohlas publika na jeho konci. Počuť ho, vidieť naživo klaňať sa a kľačať (jeho obľúbené gesto) s klobúkom na hlave – to stálo za to. Priam „božskú“ atmosféru v sále sa podarilo vytvoriť na konci aj vďaka nádhernej piesni If It be Your Will v podaní The Webb Sisters. Slová, ktoré k nej Cohen napísal, predniesol osobne ako báseň pred ich spevom. Túto takmer modlitbu by som dokázala počúvať donekonečna. Je nádherná, veď posúďte.
Neviem, ako sa na Cohena díva odborná hudobná verejnosť – ja som iba obyčajný laik, ktorý sa do hudby (bohužiaľ) veľmi nerozumie. Napriek tomu viem, že ma svojou hudbou a taktiež textami piesní oslovil a poznačil. Je mi ľúto, že zomrel a som šťastná, že v skutočnosti zostáva s nami. So mnou určite.