Prečo musia stredoškoláci povinne maturovať z cudzieho jazyka?

Takúto otázku si už určite veľakrát položili samotní maturanti, ich rodičia a s veľkou pravdepodobnosťou aj učitelia, ktorí ich na maturitnú skúšku pripravujú. Aj keď s povinnou maturitou z cudzieho jazyka nesúhlasia, musia sa podrobiť rozhodnutiu, ktoré bolo urobené pred mnohými rokmi. Vraj na základe faktu, že naša mládež sa vo svete nedohovorí a nie je schopná konkurovať svojím rovesníkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Do roku 2003 nebola maturita z cudzieho jazyka povinná. Na skúšku sa prihlasovali iba tí študenti, ktorí mali o štúdium jazyka záujem alebo tí, ktorí ho pre ďalšie využitie v živote či pre štúdium potrebovali.

Je to paradox, no v minulosti bola práca na hodinách cudzieho jazyka zameraná viac na rozvíjanie komunikačných zručností, ako je tomu dnes. Iste, vyučovala sa aj gramatika, no v rozumnej miere. Snažili sme sa najmä dorozumieť. Rukami či nohami, s chybami či bez chýb – dôležité bolo, že sme si bez použitia slovenčiny dokázali vymeniť názory, myšlienky, dojmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes vyzerajú hodiny jazyka ináč. V prvom rade sa snažíme pripraviť študentov na úspešné absolvovanie externej časti maturitného testu z jazyka (oprava testov sa uskutočňuje centrálne - mimo školy). Od nás – učiteľov, sa očakáva predovšetkým to, aby žiak „nebol pod čiarou“. Tí, čo test pripravujú, by však chceli za štyri roky štúdia napchať do hláv žiakov najradšej všetko. Nemajú potuchy, koľko času treba na zvládnutie náročných gramatických štruktúr, ktoré často v reálnej konverzácii ani nevyužívame. Veď nie je nutné hovoriť napríklad v zložitých súvetiach. Aj v slovenčine vyznejú jednoduché a krátke vety zrozumiteľnejšie a pochopiteľnejšie ako zložité súvetia. Gramatiky, ktorá sa v písomnej časti testuje (a je predpísaná národným štandardom), je neúrekom a na jej postačujúce osvojenie (aby žiak urobil túto časť testu úspešne) musíme ukrajovať z toho, čo bolo podnetom práve pre zavedenie povinnej skúšky z cudzieho jazyka: z konverzácií a komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa vo veľkom prezentuje fakt, že to, čo učiteľ učí, si vo veľkej miere môže vybrať sám. Vo vyučovaní cudzieho jazyka je to však iba čisto teoretická možnosť, ktorá sa využíva minimálne. Nedá sa predsa vypustiť kvantum (hoc aj zbytočnej) gramatiky, z ktorej budú žiaci skúšaní. My sme povinní urobiť všetko pre to, aby žiaci uspeli, aj keď sa nám mnohé z požadovaných vecí zdajú pre prax zbytočné.

Tiež nerozumiem rozhodnutiu niekoho, že všetci stredoškoláci, bez ohľadu na ich danosti, musia z cudzieho jazyka povinne maturovať. Veľká časť našich absolventov (hovorím o našej škole) sa dokázala vonku celkom slušne dohovoriť aj bez povinnej maturity z cudzieho jazyka. Vyučovanie bolo oveľa zábavnejšie, debatovali sme o zaujímavejších témach, aké nám ponúkajú dnes. Témy na rozvíjanie komunikácie sme si vyberali sami – na základe záujmu predovšetkým zo strany žiakov. Dnes sa žiakov na ich záujem nikto nepýta – predpísané tematické okruhy vybral niekto „zhora“ bez toho, aby bol tento výber prediskutovaný s mládežou, od ktorej sa očakáva, že bude na niekým zvolené témy „so záujmom“ diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, na debaty a komunikáciu sme mali kedysi oveľa viac času. Neboli sme "zahltení" neúmerným množstvom gramatiky. Maturita nebola pre žiadneho študenta nočnou morou. Kto na jazyk nemal, prihlásil sa na iný predmet, ktorý ho zaujímal alebo ktorý potreboval. To však neznamenalo, že na hodinách jazyka nemusel robiť nič. Z tohto predmetu bol riadne klasifikovaný, a preto pracovať musel.

Na „novú“ maturitu sme si už zvykli. Drvivá väčšina stredoškolákov ju zvláda. Bodaj by nie, keď sú stanovené smiešne kritériá úspešnosti. Obrovské kvantum látky, ktoré je predpísané, stačí zvládnuť zhruba na 30%, vtedy je maturant „úspešný“. Vôbec nevadí, že neovláda 70% učiva. Bodaj by potom naši mladí ľudia vo svete uspeli a dokázali súperiť s rovesníkmi z iných krajín, kde minimum na úspešné absolvovanie akéhokoľvek jazykového testu je stanovené na 60%. Ak už povinná maturita z jazyka musí byť, stálo by za to prehodnotiť pravidlá. Znížiť množstvo predpísaného učiva (menej je niekedy viac) a zvýšiť minimálnu hranicu úspešnosti. Menšie množstvo učiva by boli žiaci (pravdepodobne) schopní osvojiť si lepšie. S 30%-nými vedomosťami, ktoré v súčasnosti postačujú na úspešné absolvovanie maturity z cudzieho jazyka, sa však vo vyspelej Európe nedá nikomu konkurovať.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, po desiatich rokoch povinnej maturitnej skúšky z cudzieho jazyka nemôžem povedať, že jej zavedenie prinieslo očakávané výsledky. Žiaci síce „ovládajú“ oveľa viac komplikovanej gramatiky (mnohým stačí iba 30%, hoci v prípade nutnosti by dokázali i viac), no nemajú čas precvičovať ju v konverzácii. Nedá sa totiž stihnúť všetko. Tí tam „hore“ mali (a stále majú) zbytočne veľké oči. Stačila by jednoduchá gramatika – to znamená, prepracovať požiadavky na absolventa, a posilnenie konverzácie.

Čo je však najdôležitejšie, žiaci aj ich rodičia by mali dostať možnosť výberu. Nech sami rozhodnú, čo je pre ich dieťa najlepšie. Nech si je každý sám strojcom svojho šťastia a nech o tom nerozhodujú iba tí „hore“. Maturitnú skúšku z cudzieho jazyka by som ponechala iba tým, ktorí si ju zvolia dobrovoľne – na základe vlastného rozhodnutia, vlastných plánov a vlastných potrieb.

Jaroslava Kuchtová

Jaroslava Kuchtová

Bloger 
  • Počet článkov:  203
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Odmala vnímam, aký farebný je svet okolo mňa...Moje knihy:Náš pes (je) HUNCÚT (2018, knižka pre deti)Ryšavky (2018, knižka pre deti)Keby som mal brata (2017, knižka pre deti)Túto noc nezaspím (2015 - 2. vydanie, román zo študentského prostredia)Prázdniny s Huncútom (2013, knižka pre deti)Kašlem na život bez lásky (2010, spoločenský román z prostredia drog)Túto noc nezaspím (2008 - 1. vydanie, román zo študentského prostredia)Špalda, pšeno, pohánka... (2014, kuchárska kniha) Zoznam autorových rubrík:  PostrehyRôzneOsobnéO škole (veselo i vážne)Politika (názory)PoéziaHaikuPrózaFotopríbehyTúto noc nezaspím/románKašlem na život bez lásky/romáPrázdniny s Huncútom/pre detiMoja kuchárska kniha

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu