To, čo deti kupovali, ma vôbec neprekvapilo. Každé jedno z nich – bez výnimky, malo v rukách či košíku nejakú sladkosť. Dobošku, čokoládu, cukríky. Tri z nich mali čipsy, dve z nich aj mrazené zmrzliny, hoci vonku už veľmi teplo nebolo. Okrem sladkostí a čipsov mali všetky deti aj niečo na pitie. Väčšina kolu, zopár ďalších sladené farebné vody. Iba jeden chlapec – mohol mať tak 9-10 rokov, mal niečo iné. Energetický nápoj.
Nuž, pani Zmajkovičová, čo urobíte s týmto faktom? Zakážete obchodom susediacim so školou alebo supermarketom, kde nakupujú nielen dospelí, ale aj deti, predávať tieto nezdravé veci? Ako chcete riešiť skutočnosť, že deti majú možnosť hocikde kúpiť to, čo láka ich oči a na čo im, evidentne, rodičia dajú peniaze?
Nie, to nie je cesta zakázať v školských bufetoch Vami stanovený sortiment. Nikdy nezabránime rodičom a deťom bez potrebných vedomostí o zdravej výžive kupovať to, čo im chutí a čo im reklama tak bezostyšne predkladá. Keď si deti nebudú môcť kúpiť svoj obľúbený tovar v škole, kúpia si ho inde. Hneď vedľa v obchodíku pri škole alebo v najbližšom supermarkete. Alebo im ho do tašky vložia ráno rodičia, ktorí netušia, za čo všetko je takáto strava zodpovedná. Veľká časť rodičov sa dokonca ani nezaujíma, čo si deti za peniaze, ktoré od nich dostanú, kúpia.
Zakázať sa nedá nič. Najmä deťom nie. Veď odjakživa platí, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Jediná cesta vedie cez vzdelávanie. Poskytnúť rodičom a deťom vedomosti. Ako s nimi už potom naložia, to bude ich osobná vec. Každý z nás je predsa strojcom svojho šťastia (a šťastia našich detí). Práve preto je potrebné začať so vzdelávaním detí od najútlejšieho veku. Ba dokonca by sa malo začať ešte skôr. Najlepšie s budúcimi mamičkami. Hádam každej z nich záleží na zdraví očakávaného potomka. Každá zo žien (až na nezdravé výnimky) chce pre svoje budúce dieťa to najlepšie. Lekcie o zdravej výžive nielen v tehotenstve, ale aj po narodení dieťatka, prípadne v prvých rokoch jeho života, by mali byť povinnou výbavou budúcej matky. Práve vtedy je odhodlanie ženy a rodičov urobiť pre svoje budúce dieťa maximum najväčšie. O zabezpečenie takejto povinnej výchovy a o jej bezplatné zavedenie by sa mal postarať štát. Je isto mnoho organizácií, ktoré by sa o zastrešenie vzdelávania v tejto oblasti uchádzali. Peniaze, ktoré idú na nezmyselné a veľakrát bezúčelné vzdelávanie učiteľov (kreditné vzdelávanie), by sa mohli využiť konečne rozumnejšie.
S výchovou – vzdelávaním v oblasti zdravovedy, je nutné potom pokračovať v predškolskom i školskom veku dieťaťa. Nie je predsa možné, aby sa na dieťa niečo „nenalepilo“. Deti sú veľmi vnímavé a pozorné. Často sa stáva, že kopírujú správanie silnejších jedincov. Stačí pár uvedomelých detí v skupine a už je okolie ovplyvnené. Deti dokážu vplývať dokonca aj na svojich rodičov. Mnohí z nich sa o zdravú výživu doteraz z rôznych dôvodov (možno aj pre nedostatok času) nezaujímali. Neučiť deti, že ich správna výživa je prvým a najdôležitejším faktorom pre ich šťastný a zdravý život, to je podľa dr. Normana W. Walkera, uznávaného odborníka na zdravú výživu (dožil sa 116 rokov), hriešne zanedbanie povinností. Roky žiadal, aby sa už deti naučili všetko o svojom tele. Urobiť by to mali ešte skôr, než sa naučia čítať, písať a počítať. Mali by sa naučiť, ako nesmierne dôležité je starať sa o svoje telo počas celého života. Od detstva treba deti viesť k tomu, aby rozumeli funkciám nášho tela. Aby vedeli, že naše telo sa skladá z miliónov mikroskopicky malých buniek, ktoré sú vybavené životom a inteligenciou. Ktoré reagujú na všetky podnety bez toho, aby sme si to uvedomovali. Sú našimi služobníkmi v každom smere. Už deťom treba vysvetliť, že ak tieto bunky majú pracovať dobre, potrebujú potravu rovnako, ako všetci pracujúci v každodennom živote. A čo je najdôležitejšie, vysvetliť deťom, že kvalita ich práce je v priamom vzťahu nielen s kvantitou, ale predovšetkým s kvalitou potravy, ktorú im poskytujeme.
Zákaz predaja akýchkoľvek potravín nebude nikdy riešením. My sami predsa rozhodujeme – a vždy budeme, čo chceme jesť a čo dovolíme jesť našim deťom. Len na nás je, ako naložíme s vedomosťami, ktoré máme či dostaneme a ako ich využijeme pre svoje dobro. Je najvyšší čas začať so zmysluplnou osvetou, možností je neúrekom. Začať treba už doma, ak nám záleží na zdraví našich detí. Kedysi sme nemali toľko možností dostať sa k informáciám tak, ako je tomu dnes. Využime preto vymoženosti tejto modernej doby a zamerajme pozornosť našich detí rozumným smerom. Poskytnime deťom vedomosti – rodičia, škola, štát. Zaraďte ich, pani Zmajkovičová a pán Pellegrini, do školských osnov a žiadajte ich pravidelné overovanie. Ponúknite ich, pani ministerka Zvolenská (či Váš nástupca), v základnom a bezplatnom balíku služieb budúcim mamičkám. O zdravie svojich občanov, dokonca aj tých budúcich – ešte nenarodených, by sa mal postarať predovšetkým štát. Nestačí sa iba nečinne prizerať, zakazovať a konštatovať, že naše deti sa nestravujú zdravo.