Hubári, zvoľte si svoj hubový strom!

Každý hubár dohodnutou značkou osprejuje strom, pri ktorom rastú huby a  pomocou mobilu s GPS navigáciou označí jeho polohu a odošle SMS správu úradu ochrany prírody. Ak hubový strom bude zoťatý, označí GPS jeho polohu a odošle oznam na udelenie tvrdej pokuty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Hubárčenie je moja detská záľuba. Na vykosených horských lúkach bolo huby vidno okolo osamelých stromov aj na 50 krokov. Vtedy sa huby zbierali za plné koše. Časy začínajúcej prísnejšej ochrany prírody, keď bolo zakázané lúky kosiť, urobili škrt aj hubám. Huby okolo mojich obľúbených stromov som musel hľadať so sklonenou hlavou nadvihujúc kopčeky koberca suchej trávy, či tam je krtinec, mravenisko alebo hríb, ktorý nemal silu preraziť klobúkom tú trávnu hlušinu. Nájdenie 1,2 kg zdravého hríba smrekového pri obľúbenom strome je od 18 rokov môjho života doteraz neprekonaným zážitkom. Škoda, že fotografia z toho obdobia je už značne vyblednutá. Zážitkom na celý život je aj nájdenie 27 kusov hríbov smrekových tiež pri inom obľúbenom strome. Každý dedinský hubár si svoj novoobjavený hubársky strom chránil tak, že po vytočení hlúbika zo zeme sa diera starostlivo zamaskovala a hlúbik alebo rúrky sa očistili na vzdialenejšom mieste pri inom strome. Každý rok, keď začali rasť huby, som chodil okolo obľúbených hubárskych stromov. Jeden rok obrovské sklamanie, po obľúbených hubárskych stromoch zostali iba pníky a nijaké huby.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V inej zmiešanej smrekovo jedľovo bukovej hore som si našiel ďalšie obľúbené hubárske stromy a iné druhy húb. Dve najväčšie nákupné tašky plné suchohríbov a zakopnutie o asi 3 kg guľu kučierky veľkej znova sú zážitkom na celý život. Ale predminulý rok znova sklamanie. Súkromný majiteľ urobil prerúbavku lesa na liesky a jelše, ktoré nijako neohrozovali možno 80-ročné stromy, ale vytvárali tieňovú mikroklímu pre mach a vlhkosť potrebnú pre rast suchohríbov. Slnko v presvetlenom lese vysušilo mach a rozrástli sa černicové poplazy. Znova zrezaných niekoľko mojich obľúbených stromov, pri ktorých rástli hríby zrnitohlúbikové a dokonca v korune jedle koralovec jedľový.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákony o ochrane prírody chránia niektoré druhy húb a dokonca aj stromy, pri ktorých rastú, ale je to iba právnická ochranárska teória. Možno, že nejaký Dr.evorubač, ktorý je tiež hubárom, by zo súcitu, keď okolo rastú huby, strom nezrezal, ale ako to má vedieť v čase, keď huby nerastú.

Napadlo mi na základe dlhoročných hubárskych skúseností s mojimi obľúbenými hubárskymi stromami, ktoré boli zrezané, že sa musí radikálne zmeniť zákon o ochrane prírody o nový paragraf, ktorý po zvolení za poslanca budem nekompromisne presadzovať.

Hubový strom", okolo ktorého rastú huby, označí hubár dohodnutou sprejovou značkou a jeho polohu určí GPS súradnicami z mobilu alebo iného zariadenia a odošle SMS správu na úrad ochrany prírody na jeho registráciu. Vlastník pozemku takto označený strom musí trpieť ako ťarchu. Nesmie ho zrezať. Ak hubár zistí odstránenie hubového stromu, označí jeho polohu GPS súradnicami a odošle SMS správu orgánu ochrany prírody na vyvodenie tvrdého trestu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj v prípade, keď mi za to nedáte svoj hlas a nepostúpim do parlamentu verím, že niekto iný odkopíruje môj nápad a zahlasuje za to 150 poslancov.

Viem, že pre nedostatok času nestihnem do 10. marca napísať sľúbených ďalších 46 dobrých blogov. Aby ste mi verili, že naozaj ich mám v hlave, v ďalšom blogu rozviniem niektorú nižšie ponúkanú tému, ktorú si vyberiete, alebo si môžete vybrať aj číslo od 4 do 50 vo Vašich reakciách na tento článok.

Ďalšie body volebného programu budú napr. na témy: Parkovanie na úzkych chodníkoch ...Život medveďa alebo život človeka ... , V slovenských krpcoch alebo bosými nohami .... Daňové úrady budú ďakovať .... Slováci ešte nie sú slepí ... a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

PS: Môže začať búrlivá hubárska parlamentná diskusia: či hubový strom alebo hubársky strom, aký tvar sprejovej hubovej značky, či sprejová značka všeobecná alebo aj konkrétny druh huby, GPS zameranie koľko krokov od hubového stromu, na ktorú svetovú stranu a podobne.

Jaroslav Džunko

Jaroslav Džunko

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som nezávislý človek, vynálezca, ktorý sa zaujíma aj o politiku.

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu