Čistá voda – prvý liek na svete

Po zvolení za poslanca navrhnem do zákonov o vode zakomponovať jeden nový paragraf: Vodárenská spoločnosť je povinná raz ročne bezplatne informovať každého občana o chemickom zložení vody, ktorú mu dodala do jeho vodovodnej prípojky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Čistá voda - prvý liek na svete": menej známe slovenské ľudové príslovie. Neviem pochopiť, ako naši predkovia pred 100 rokmi mali problém s pitnou vodou, keď žili v neznečistenom životnom prostredí. Ťahali ju zo studní, či pili v poli z uznávaných studničiek. Pre našu dobu je to však veľmi dôležité príslovie. Rozmach priemyselnej civilizácie, aj presun obyvateľov do miest, zvýšili spotrebu pitnej vody. Studničky na to nestačili, v hlbokých vrtoch je voda silne mineralizovaná aj nežiaducimi ťažkými kovmi. Civilizácia našla možnosť vyrábať pitnú vodu z vodárenských nádrží.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V období sucha sa síce plní vodárenská nádrž z potôčikov vyvierajúcich zo studničiek, ale vodárenské nádrže sa najrýchlejšie zapĺňajú dažďovou a snehovou vodou. Priemerne obsah vápnika vo vode z vodárenských nádrži je asi od 10 do 15 mg/l.

Nízka koncentrácia vápnika v pitnej vode pomaly počas viacerých rokov spôsobuje rýchlejší nástup choroby osteoporózy - mäknutia kostí. Vápnik a oxid uhličitý, ak je v ekvivalentnom prebytku, spôsobujú v prírode počas mnohých rokov „údivy", ako ich obdivujeme v kvapľových jaskyniach. Prebytok oxidu uhličitého vo vode, ktorá pomaly steká vápencovými puklinami, eroduje vápnik na rozpustný hydrouhličitan vápenatý, ktorý po odparení vody a úniku nadbytočného oxidu uhličitého do vzduchu, sa na konci kvapľa zmení na pevný uhličitan vápenatý. Podobné chemické rovnováhy prebiehajú aj v ľudskom tele, ak je nedostatok vápnika, uvoľňuje sa postupne z kostí do krvného obehu. Nedostatok vápnika vo vode si človek môže zlepšiť aj konzumáciou potravín bohatších na vápnik alebo jednoducho ohrýzaním kostičiek z hydiny alebo konzumáciou vajíčkovej škrupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedostatok vápnika vo vode si môžete všimnúť aj v akváriu, ak ste doňho vložili ulity morských živočíchov a tie sa po rokoch začali rozpadávať. Tento jav pozorujem vo vlastnom a aj v iných akváriách v Košiciach, lebo my tu pijeme prevažne vodu z vodárenských nadrží Bukovec a Starina. Zaujímalo by ma, či jav rozpadu ulít v akváriu pozorovali konzumenti vody, ktorá vyteká z vápencových pohorí. (Napíšte reakciu na tento článok.)

Odborníci odporúčajú vo vode koncentráciu vápnika asi 40 mg na liter, pri zistení choroby osteoporózy až 80 mg na liter. Aj cestou tejto volebnej kampane odporúčam ľuďom pri varení polievky, čaju alebo kávy doliať do pitnej vody kvalitnú minerálku (asi jednu pätinu objemu), chemicky povedané: aby výsledná koncentrácia vápnika vo vode bola asi 40 mg/l.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som pracoval v bývalých Východoslovenských vodárňach a kanalizáciách Košice, nemal som problém s prehľadom, akú vodu pijem. Ale po tom, keď som vytvoril šesť patentov na úpravu pitnej a čistenie odpadovej vody zeolitovou horninou a za to ma noví šéfovia akciovej Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti vyhodili na ulicu ako nezamestnaného, odvtedy už nemám informácie o zložení vody, ktorú konzumujem.

O pitnej vode je norma STN 75 7111, v ktorej pre vápnik je doporučená hodnota viac ako 20 mg/l. O vode bolo prijatých veľa zákonov: 397/2003, 55/2004, 364,2004, 755/2004, 636/2004, 221/2005, 259/2005, 296/2005,606/2005, 29/2002 Z.z.. Nechcem urobiť nudným tento blok citovaním paragrafov, v ktorých sa ukladá povinnosť vodárenským spoločnostiam pravidelne kontrolovať kvalitu vody počas výrobného procesu alebo dokonca aj na niektorých vodovodných kohútikoch v sieti. Všetkým týmto zákonom a paragrafom chýba jedna skutočnosť, a čo mi aj vy potvrdíte so svojej skúsenosti, že neviete chemické zloženie vody, ktorú používate v domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto po zvolení za poslanca navrhnem do niektorého zo spomínaného zákona zakomponovať jeden nový paragraf. Vodárenská spoločnosť je povinná raz ročne bezplatne informovať každého občana o chemickom zložení vody, ktorú mu dodala do jeho vodovodnej prípojky. Aj v prípade, keď mi za to nedáte svoj hlas a nepostúpim do parlamentu, verím, že niekto iný odkopíruje môj nápad a zahlasuje za to 150 poslancov.

Viem, že pre nedostatok času nestihnem do 10. marca napísať sľúbených ďalších 47 dobrých blogov. Aby ste mi verili, že naozaj ich mám v hlave, v ďalšom blogu rozviniem niektorú nižšie ponúkanú tému, ktorú si vyberiete, alebo si môžete vybrať aj číslo od 3 do 50 vo Vašich reakciách na tento článok.

Ďalšie body volebného programu budú napr. na témy: Parkovanie na úzkych chodníkoch ...Život medveďa alebo život človeka ... , V slovenských krpcoch alebo bosými nohami .... Daňové úrady budú ďakovať .... Slováci ešte nie sú slepí ... a podobne.

Jaroslav Džunko

Jaroslav Džunko

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som nezávislý človek, vynálezca, ktorý sa zaujíma aj o politiku.

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu