Štatistika vzdelania politických strán

Priemerné vysokoškolské vzdelanie kandidátov všetkých politických strán je len 3 roky, 3 mesiace a 14 dní. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je najvzdelanejším politickým hnutím na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Už v dávnych dobách sa nástupníci trónu museli odmalička vzdelávať, aby boli pripravení na riadenie svojej krajiny. V súčasnej dobe sa však k moci môže teoreticky dostať aj skoro negramotný človek, veď jediným kritériom na kandidovanie do parlamentu je vek 21 rokov a občianstvo SR. Zvolený kandidát sa tak zúčastní hlasovania o reforme vysokého školstva alebo o ďalších dôležitých zákonoch bez základných vedomostí o danom probléme. Samozrejme, univerzitné vzdelanie nie je všetko, veď človek sa môže mnohé veci naučiť i v „škole života" a okrem toho vzdelanie nehovorí nič o morálke, ktorú by politik tiež mal mať. Stupeň vzdelania (vysokoškolské tituly) sú však jediným meradlom, podľa ktorého môžeme porovnávať vedomosti / zručnosti i medzi ľuďmi z rozličných, inak neporovnateľných odborov. Vzdelanie hovorí aj o priebojnosti a cieľavedomosti človeka, ktorú politik tiež určite potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto som vzal kandidátske listiny všetkých 26 politických strán a každému kandidátovi som priradil body podľa jeho titulov. Body by mali približne odrážať roky strávené na vysokej škole. Kandidáti bez vysokoškolského titulu dostali 0 bodov, bakalári 3 body, absolventi magisterského stupňa 5 bodov. Ten, kto má titul bakalára a zároveň i magistra, má vlastne dve vysoké školy, takže dostal 8 bodov a kandidáti s dvoma vysokými školami ukončenými magisterským stupňom dostali 10 bodov. Držiteľov doktorandských titulov PhD. a jeho staršej alternatívy CSc. som ocenil tiež 10 bodmi. Docenti dostali 15 bodov. 15 bodov mali i absolventi jednej vysokej školy, ktorí mali dva rôzne doktoráty alebo absolventi dvoch vysokých škôl s doktorátom na jednej z nich. 20 bodov patrí vysokoškolským profesorom, aj keď akademická dráha na dosiahnutie tohto titulu býva niekedy i dlhšia, ale bolo potrebné to zovšeobecniť. Niektorí kandidáti mali zvláštne zahraničné tituly, ktoré som spracoval bez konzultácie o ich správnej homologácii na ministerstve školstva, takže podľa vlastného uváženia som im väčšinou dal 5 bodov. Dosiahnuté body som vydelil počtom kandidátov a vyšlo, že priemerné vzdelanie kandidátov do NRSR sú 3 roky, 3 mesiace a 14 dní, čo znamená, že by boli z VŠ vyhodení ešte počas prvého semestra na magisterskom stupni!!!

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Najhoršie si počínala Strana Rómskej únie na Slovensku, ktorá by neskončila ani prvý semester na vysokej škole. Tento výsledok odzrkadľuje nízku úroveň vzdelania Rómov na Slovensku. Nelíši sa ale veľmi od strany SLOBODNÉ SLOVO - NORY MOJSEJOVEJ. Tá by len tak-tak prešla prvým skúškovým obdobím v prvom ročníku, v letnom semestri by ju však hneď vyhodili. 11 politických strán by nedosiahlo ani bakalársky titul.

Vysokú školu s magisterským titulom by skončili len 4 strany: KDH, Smer, SDKÚ a OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, ktorí by začali i prvý rok doktorátu.

Každá z týchto 4 strán má na kandidátke 150 ľudí, je však úplne jasné, že žiadna z týchto strán celý parlament neobsadí. Preto som sa chcel pozrieť bližšie na vzdelanostné zloženie v týchto stranách a vybrať len to najlepšie z najlepšieho - zaujímal ma počet kandidátov, ktorí skončili dve rôzne vysoké školy, čo znamená, že majú rozhľad z dvoch odborov alebo že majú doktorandský, docentský alebo profesorský titul , čo svedčí o tom, že sú vo svojej oblasti naozajstnými odborníkmi. Spočítal som teda kandidátov, ktorí dostali 8 a viac bodov, a v tom jednoznačne zvíťazilo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, ktoré malo až 29 vysoko vzdelaných kandidátov. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti môžeme teda v týchto parlamentných voľbách 2012 považovať za politické hnutie s najvyšším počtom najvzdelanejších kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zaujímalo ma, ako si počínajú prví ôsmi kandidáti z každej politickej strany, ktorí by sa pri získaní viac než 5°% hlasov voličov dostali do parlamentu (samozrejme, len v prípade, že by ich niekto zo strany neprekrúžkoval). Poznať primernú vzdelanosť prvej osmičky je dôležité, pretože často priemer strany (graf č. 1) zhoršujú kandidáti s nižším vzdelaním, ktorí sa nachádzajú na kandiátke na nižších miestach a do parlamentu sa pravdepodobne nedostanú. Môžem jednoznačne prehlásiť, že OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti majú najvzdelanejšiu prvú osmičku kandidátov. Inými slovami, táto prvá osmička ako jediná už skončila i doktorské štúdium a tvrdo pracuje na svojej docentúre.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Som veľmi rád, že som dostal možnosť kandidovať za najvzdelanejšie politické hnutie na Slovensku OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Ja sám som jeden z kandidátov, ktorí dostali 10 bodov, pretože mám skončené dve vysoké školy, a teda prehľad z dvoch rôznych odborov. Skončil som Prírodovedeckú fakultu UPJŠ v Košiciach, odbor chémia a na postgraduálne štúdium som šiel na Přírodověděckú fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brne, odbor analytická chémia. Titul inžiniera som získal na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre, odbor fytotechnický. Moje vzdelanie bude pre parlament určite prínosom.

Jaroslav Džunko

Jaroslav Džunko

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som nezávislý človek, vynálezca, ktorý sa zaujíma aj o politiku.

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu