Z minulých dvoch blogov; „Volebné výsledky sa dajú ľahko falšovať" a najmä z blogu „Volebné výsledky kriminalistická štatistika" mi vŕtala v hlave nezodpovedaná otázka: v ktorých dvoch okrskových komisiách v trebišovskom volebnom obvode trvalo tak dlho, viac ako 4 hodiny spočítať volebné hlasovacie lístky a porušovať zákon 303/2001 Z.z., § 38, že predseda komisie je povinný bezodkladne odovzdať rovnopis zápisnice obvodnej volebnej komisii.
Pripomínam, že v druhom blogu som pri čiastkovom výsledku 99,64 % skopíroval do svojho excelovského súboru čiastkové výsledky z trebišovského volebného obvodu s počtom hlasov pre jednotlivých poslancov. Po naskočení čiastkového výsledku 99,88% som znova skopíroval do svojho excelovského súboru čiastkové výsledky z trebišovského obvodu s počtom hlasov pre jednotlivých poslancov a kandidátov na predsedu. (Skrátené tabuľky sú v blogu „Volebné výsledky - kriminalistická štatistika".) Porovnaním nárastu počtov hlasov jednotlivým poslancom z dvoch volebných obvodov medzi čiastkovým stavom 99,64% a 99,88% som zistil štatistický výrazný nárast hlasov u týchto kandidátov na poslancov.
G. S. poskočil o 122 hlasov na konečné 3. miesto,
J. H. poskočil o 139 hlasov na konečné 4. miesto,
J. M. vďaka týmto skokanom klesla na posledné ohrozené miesto,
Š. D. poskočil o 203 hlasov z posledného ohrozeného miesta na 6. miesto,
K. P. nepomohol skok o 126 hlasov preskočiť ôsmu J. M.,
M. S. nepomohol skok o 135 hlasov,
L. F. skokan s 239 hlasmi nie je poslanec,
L. S. skok o 103 hlasov nič neznamenal,
M. Z. rekordný skokan s 280 hlasmi nie je poslanec.
Ostatní nižšie uvedení poslanci si polepšili štatisticky bezvýznamným číslom.
Bol som zvedavý, v ktorých dvoch volebných okrskoch v trebišovskom obvode kandidátovi na poslanca M. Z. pribudlo rekordných 280 hlasov. Začal som kontrolovať volebné výsledky hlasovania za poslancov a predsedov za jednotlivé okrsky podľa abecedy obci. Zistil som, že rekordných 280 hlasov dostal kandidát vo volebnom okrsku obce Leles 2. Aj ostatní vyššie uvedení kandidáti práve v tomto volebnom okrsku dostali vyššie uvedené počty hlasov.
Vzniklo tu ďalšie podozrenie, Prečo štatistický program, ktorý uvádzal stav čiastkových výsledkov pri sčítaní 99,64% a 99,88% volebných okrskov, nezobrazil zmeny počtu hlasov pre jednotlivých poslancov v dvoch volebných okrskoch ? ? ! !
Prečo pri zobrazení 100% stavu sa zobrazil iba prírastok počtu hlasov pre kandidátov na predsedu, ktorý číselne sa zhoduje s výsledkom volieb v okrsku Leles 2 a nezobrazil sa prírastok počtu hlasov pre poslancov v poslednom volebnom okrsku.
V prvom kole voľby poslancov a predsedov samosprávnych krajov podľa zákona 303/2001 Z.z. voliči odovzdávali dva hlasovacie lístky, jeden pre voľbu poslancov a druhý pre voľbu predsedu. Správne a zákonným spôsobom spracovaný volebný výsledok za daný volebný okrsok má zobraziť na internete Štatistického úradu zmenu počtu hlasov pre poslancov a súčasne aj zmenu počtu hlasov pre kandidátov na predsedu.
Z vyššie uvedeného mi vyplýva záver, že program Štatistického úradu na zobrazovanie čiastkových výsledkov má vážne programové chyby, ktoré sú v rozpore zo zákonom 303/2011 Z.z. Neviem ako sa to javí Vám, ak ste dokázali tento blok prečítať do konca a pochopiť jeho podstatu.
Preto opakujem môj návrh. Členovia volebnej komisie by si mali všetky strany volebnej zápisnice a počty hlasov pre jednotlivých kandidátov odfotografovať na mobil a na druhý deň po vyhlásení oficiálnych výsledkov volieb si to skontrolovať na internete Štatistického úradu.