Určite si spomeniete na minulé dva roky, keď politici strán KDH, MOST-HÍT, SMER, SAS a SDKÚ často spomínali slova, že oni sú „štandardné politické strany“, ktoré zabezpečujú politickú stabilitu a demokraciu na Slovensku a ostatné malé politické strany sú „pošahanci“ a akýsi „zlepenec“. Výsledkom zákulisnej politiky „štandardných politických strán“ bola novela všetkých volebných zákonov spojených do jedného zákona 180/2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V tomto zákone 180/2014 Z.z., podľa § 13 bola zriadená „Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán“ (ďalej iba „štátna komisia“) do ktorej si 10 členov delegovali „štandardné politické strany“ SMER, KDH, MOST-HÍT, SDKU, SAS a OĽANO, ktoré sú v súčasnej NR SR. Ostatných 17 politických strán, ktoré sa zúčastnia volieb 5.3.2015 nemá právo si delegovať svojho zástupcu do tejto štátnej komisie. Takouto proti ústavnou diskrimináciou ostatných politických strán si môžu zástupcovia „štandardných politických strán“ v rozhodujúcich hlasovaniach volebnej štátnej komisie odhlasovať svoju zákulisnú dohodu. Ostatných 17 politických strán si podľa §47 a §49 môžu svojich členov delegovať iba do okresných a okrskových volebných komisií. Prečo pre transparentnosť významných volieb do NRSR „štandardné politické strany“ odopreli právo ostatným malým stranám delegovať svojho zástupcu do volebnej štátnej komisie aspoň dočasne počas volieb ??? !!!
V zrušenom zákone 333/2004 Z.z., §15 každá politická strana mala právo delegovať svojho člena do „ústrednej volebnej komisie.“
Pribudla aj ďalšia možnosť na falšovanie volebných výsledkov. V novom zákone 180/2014 Z.z. podľa §30 odsek (2) môže okrsková volebná komisia vyhotoviť zápisnicu aj v elektronickej podobe a výsledky sa odosielajú elektronicky príslušnej nadriadenej volebnej komisii. Vieme veľa prípadov ako sú hackeri a iný IT technici šikovní v počítačoch pozmeniť alebo ukradnúť údaje.
Zákon 180/2014 Z.z. podľa § 30 odsek (2) prikazuje volebnej komisii vytlačiť iba dve kópie zápisnice. Pýtam sa, prečo „štandardné politické strany“ nedali do zákona povinnosť a právo, že každý člen okrskovej volebnej komisie dostane kópiu zápisnice, ktorú môže odovzdať strane, ktorá ho delegovala ??? !!!
Zápisnica okrskovej volebnej komisie pozostáva z viacerých strán, ktoré sa klasicky zopnú spínacím strojčekom. Spinku môže ktokoľvek odstrániť a prostredné strany sa môžu ľahko povymieňať a podpisy členov komisie zastavajú vždy rovnaké. Prečo v zákone nie je uvedená povinnosť viac stránkovú zápisnicu úradne previazať šnúrkou a prelepiť nálepkou, ktorú podpíšu členovia komisie.
Na základe vyššie uvedeného mali by malé strany požiadať svojich zástupcov, aby výsledky hlasovania zo zápisnice si odfotili na mobil (zákon to nezakazuje) a fotografiu odoslali svojej strane alebo si výsledky zo svojho okrsku porovnali so stránkou Štatistického úradu.
Takýmto jednoduchým spôsobom je možné zabrániť falšovaniu volebných výsledkov.
RNDr. Ing. Jaroslav Džunko