Pred 14 mesiacmi sa konali posledné parlamentné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a zo všetkých billboardov, novín, časopisov a letákov sa na nás usmievali vyretušované tváre usmievavých politikov, ktorí sľubovali nielen šťastný a pokojný život, ale hlavne šírili falošnú nádej o výraznom znížení cien potravín.
Musím uznať, že pre voličov vládnych strán to bola dobre pripravená marketingová stratégia, vďaka ktorej sa dostali kandidáti dnešných koaličných strán do vládnych funkcii.
Posledné parlamentné voľby sa však zásadné líšili od všetkých prechádzajúcich tým, že voliči sa nerozhodovali na základe programov, ale na základe sily populistických sľubov.
Extrémne silnému populizmu neunikla ani téma potravín, kde sa ako mor šíril nesplniteľný záväzok nielen o drastickom znížení cien potravín, ale aj o okamžitom zvýšení podielu slovenských potravín na pultoch našich predajní.
Dnes, po 14 mesiacoch od volieb, sa však ilúzia o lacných potravinách rozplýva ako ranný opar a občania Slovenskej republiky sa prebúdzajú do krutej reality.
Na Slovensku podľa posledných údajov z Eurostatu nám však ceny potravín posledný rok neklesajú, ale naopak výrazne stúpajú a dnes naši občania nakupujú potraviny za ceny, ktoré patri ak tým najvyšším v Európskej únii. Pričom ešte v roku 2022 boli ceny potravín v SR na úrovni priemeru EÚ.
Dnešné ceny potravín sú na Slovensku podľa Eurostatu o 8% vyššie ako priemerné ceny potravín v EÚ a patria medzi najvyššie v EÚ.
Aká je situácia v okolitých štátoch ?
Pokiaľ v rokoch 2022/2023 bola potravinová inflácia v Čechách na porovnateľnej úrovni ako u nás, dnes sú potraviny v Českej republiky lacnejšie o 4- 7%, v Maďarsku aj napriek extrémnej inflácii v roku 2023 ( takmer 50% ) a vysokej DPH sú potraviny tiež lacnejšie o 4-7%. V Poľsku nakúpime lacnejšie o takmer 25% a aj v Rakúsku môžeme nakúpiť potraviny lacnejšie o 2%. Je preto na mieste žiadať, aby si minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč začal plniť svoje predvolebné sľuby.
Čo sa v minulosti dialo na ministerstve pôdohospodárstva a kto zabezpečil dnešné vyplácanie dotácii?
Po viac ako roku od vymenovania dnešnej Vlády SR, občania SR oprávnene očakávajú od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky ( MPaRV SR ) oveľa viac ako kydanie na predchádzajúce vlády, aj keď tými predchádzajúcimi vládami, ktoré dávali na štátnu pomoc ročne iba milión EUR a spôsobili totálny úpadok agropotravinárstva po roku 2012 sú hlavne vlády SMER-u SD. V konečnom dôsledku aj stíhanie účastníkov najväčšie korupčnej kauzy na MPaRV SR, známej ako "dobytkár ", sa začalo pripravovať ešte za pôsobenia SMER-u SD a vtedajšieho predsedu vlády SR Petra Pellegríniho.
Aj keď to dnešní predstavitelia koalície odmietajú, práve kauza Dobytkár bola dôvodom na odobratie trvalej akreditácie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre v roku 2020 a nastavenie reformných procesov na Pôdohospodárskej platobnej agentúre ( PPA ) . Posledná vláda SMERU v rokoch 2016-2020 však nezanechala iba kauzu "dobytkár", ale aj absolútne nepripravený Strategický plán pre roky 2021-2027. A tak iba vďaka tomu, že Európska komisia presunula dnešné programovacie obdobie o 2 roky, na obdobie 2023-2027, sa v neuveriteľne krátkom čase, za 1,5 roka, podarilo vtedajšiemu vedeniu MPaRV SR ( minister Vlčan ) predložiť úspešne Strategický plán pre roky 2023-2023 na schválenie Európskej komisii.
Čiže dnešné dotácie sa poľnohospodárom vyplácajú nie vďaka dnešnej Vláde SR, ale aj napriek tomu že dnešná najsilnejšia vládna strana, ktorá takmer identicky vládla aj v rokoch 2016-2020 neurobila pre vyplácanie podpôr od roku 2020 takmer nič.
Ako to bolo so štátnou pomocou pre poľnohospodárov a potravinárov ?
Jediná zmysluplná pomoc agrosektoru, ktorá bola doručená dnešnou Vládou SR po voľbách v roku 2023, bola štátna pomoc, ktorá bola vyplácaná formou odpustenia časti odvodov pre poľnohospodárov a potravinárov, na základe Dočasného rámca pomoci EÚ v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine.
Bol som pri príprave podkladov pre schválenie štátnej pomoci a osobne som sa zúčastňoval aj rokovaní s Európskou komisiou o schválení tejto pomoci pre náš agrosektor, ešte ako poslanec NR SR a presedá Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životného prostredie.
Dnes môžem zodpovedne prehlásiť, že bez hnutia SME RODINA, súhlasu predsedu hnutia Borisa Kollára a mojej účasti na rokovaniach pri príprave tejto pomoci, by asi ťažko sa mohol dnes minister pôdohospodárstva Richard Takáč hrdiť touto štátnou pomocou pre sektor pôdohospodárstva a potravinárstva.
A touto štátnou pomocou sa aj končí výpočet pomoci dnešného vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR slovenským poľnohospodárom a potravinárom.
Prečo ?
Ak je vyplatenie priamych platieb a ostatných platieb na plochu vrcholom pomoci dnešného vedenia rezortu pôdohospodárstva, tak potom je potrebné, aby sa dostalo rovnakej mediálnej slávy aj ministrovi školstva SR za to, že deti vo veku 6 rokov úspešne nastúpili do 1. ročníka základnej školy !
Vyplatenie priamych platieb našim poľnohospodárom je povinnosťou ministerstva pôdohospodárstva a nie pomocou zo strany štátu, pretože prostriedku pre priame platby sú plne z rozpočtu EÚ. Štát tu vystupuje iba ako transfer európskych peňazí, na účty našich poľnohospodárov a potravinárov..
A nie je pritom potrebné klamať a zavádzať verejnosť vyjadreniami generálneho riaditeľa PPA, ktorý minulý týždeň v štvrtok na Agrokonferencii 2024 v Jasnej vyhlásil, že " štát sa podieľa 40% na vyplatení priamych platieb pre našich poľnohospodárov. Priame platby sú totiž v rámci SPP vyplácané z rozpočtu EÚ a nie zo štátneho rozpočtu.
Radšej ako vymýšľaním a hľadaním rôznych konšpirácií, by sa mohli pracovníci MPaRV SR zaoberať tým, ako vyplatiť projektové podpory z programového obdobia 2014-2020 ( 2022 ) o ktoré naši poľnohospodári mohli žiadať do konca septembra 2023 a za viac ako rok trvania tejto vlády, sa neudialo takmer nič. Slovenskej republike pritom hrozí, že vrátime do Bruselu stovky miliónov EUR, ktoré mohli zlepšiť konkurenčné prostredie a HLAVNE MOHLI POMÔCŤ REÁLENMU ZNÍŽENIU CIEN POTRAVÍN produkovaných na Slovensku.
Vrátené prostriedky do Bruselu mohli okrem zníženia cien pomôcť aj k ZVÝŠENIU PODIELU SLOVENSKÝCH POTRAÍN na pultoch našich predajní a PODPORIŤ EXPORT slovenských potravín do zahraničia.
Pričom ide o investície, ktoré potrebujeme ako soľ a my ich radšej vrátime do Bruselu.
MVDr. Jaroslav Karahuta
Bývalý poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.