Vládnej koalícii sa zrútili všetky agro potravinárske bašty predvolebného populizmu.

Namiesto lacnejších potravín máme drahšie, namiesto domácich, zahraničné a namiesto podpory potravinárstva, úpadok.

Vládnej koalícii sa zrútili všetky agro potravinárske bašty predvolebného populizmu.
Predaj potravín v obchodných reťazcoch sprevádzajú celý rok rôzne cenové akcie. (Zdroj: Jaroslav Karahuta )
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Stačil iba rok a namiesto sľubovaných lacných potravín máme ich drahšie, namiesto domácich potravín predávame stále viac tých zo zahraničia a z toľko opakovanej podpory špeciálnej rastlinnej a živočíšnej produkcie sa stal pre našich poľnohospodárov iba nenaplnený sen, ktorý sa im každodenne rozplýva ako ranná rosa.

Je to náhoda, neschopnosť, alebo zámer ?

Máme hľadať za poslednými vyjadreniami a činmi v rezorte pôdohospodárstva politickú neskúsenosť a neschopnosť doviesť rezort pôdohospodárstva k sľubovaným métam, alebo šikovný politický trik na vytvorenie priestoru tým, pre ktorých je aj malé Slovensko produkčne veľmi zaujímavým teritóriom pre určitý druh produkcie a súčasne aj zaujímavým odbytiskom pre svoje výrobky ?    

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smerujú kroky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPaRV SR) k naplneniu predvolebných sľubov, alebo sa jedná iba o politickú manipuláciu verejnosti ?

Ešte pred rokom sme počúvali sľuby o :

1.        Potravinovej sebestačnosti štátu a lacných potravinách

2.        Bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti predávaných potravín

3.        Legislatívnej smršti a podpore domácej produkcie lacných a potravinovo bezpečných potravín

Stačil jeden rok aby sme pochopili, že a ani jeden zo sľubov sa nezačal plniť a pravdepodobne sa ani nenaplní.

 Sľub 1. Potravinová sebestačnosť štátu a lacné potraviny

Druhý rok vládnutia tejto vlády ukazuje, že sebestačnosť nie je prioritou MPaRV SR a že ceny potravín nebude riešiť Vláda SR, ale konkurenčných boj zahraničných obchodných reťazcov.

SkryťVypnúť reklamu

Potravinová sebestačnosť nie je mantra, alebo posvätný nástroj, ktorý zachráni naše agropotravinárstvo a celý slovenský vidiek.

Je to jednoduché slovné spojenie, ktoré využívajú oficiálne aj štatistický ( vrátane Nemecka, Poľska, Francúzska... ) takmer  všetky potravinovo vyspelé štáty na porovnanie domácej produkcie potravín k skutočnej spotrebe. Podporou sebestačnosti si vyspelé štáty riešia okrem ekonomickej stability fariem a vidieckeho obyvateľstva, aj  schopnosť štátu zabezpečiť produkciu potravín, ako nutrične dôležitých produktov pre výživu svojho obyvateľstva v krízových obdobiach. Súčasne pomáha orgánom štátu, nastaviť produkčné ciele a formy na ich dosiahnutie.

Byť sebestačný na Slovensku znamená mať produkciu na úrovni spotreby nahraditeľných potravín, ktoré si vieme bez problémov vyprodukovať doma, v našich klimatických podmienkach. Čiže nie banány, ale naše tradičné potraviny rastlinnej a živočíšnej produkcie.    

SkryťVypnúť reklamu

Za tou mojou ( reálnou ) sebestačnosťou je ekonomický rastúci vidiek, podpora lokálnej produkcie a stabilita regionálneho rozvoja, produkcie potravín, podpora rodinnej formy podnikania na vidieku a možnosti sezónneho zamestnávania, s významným dopadom na krajinotvorbu a rozvíjanie regionálnych tradícii, vďaka ktorým je Slovensko stále atraktívnou krajinou nielen pre nás, ale aj pre zahraničie

Za tou sľubovanou ( populistickou ) sebestačnosťou z roku 2023, ktorou sa prezentovali všetky strany terajšej vládnej koalície bol iba jeden cieľ : hlasy vo voľbách a účasť vo vláde aspoň na 4 roky.

A v tom sa zásadne líši môj pohľad na sebestačnosť, od sebestačnosti prezentovanej ústami politikov vládnej koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Pričom nie je dôležite, či potraviny vyprodukované u nás sa predajú na Slovensku, alebo v zahraničí. Podstata je tá, aby pridaná hodnota z ich produkcie ostávala v maximálnej miere u nás doma na Slovensku a aby sa aj takto vytvárali podmienky pre ekonomickú stabilitu a rozvoj nášho vidieka.

Sme svedkami zarážajúcej skutočnosti, že Vláda SR nevie, ako naplniť svoje sľuby o znižovaní cien potravín.

Dnes je to jasné a potvrdzuje to aj štátny rozpočet pre rok 2025, že dostatok lacných potravín na Slovensku asi nebudeme riešiť cestou zvyšovania vlastnej produkcie a ani zvyšovaním konkurencieschopnosti našich potravinárov. O cenách potravín v našich obchodoch pravdepodobne rozhodnú ceny potravín dovážaných zo zahraničia a z vyjadrení niektorých členov Vlády SR sa ukazuje, že ako vhodný nástroj znižovania cien potravín je vstup  nových zahraničných obchodných reťazcov na územie SR.

A viete, čo je na tom najviac zarážajúce ?

Že na jednej strane sa vládna koalícia vyhráža stávajúcim obchodným reťazcom, že im zavedie daň z predaja potravín ( kvôli údajne vysokým ziskom ) a súčasne s úsmevom vítajú portugalskú Biedronku, ktorá už o niekoľko týždňov naplno rozvinie svoje aktivity na Slovensku a politici budú pravdepodobne môcť vďaka Biedronke ukázať štatistiku znižovania cien potravín. Akurát zabúdajú na to, že pravdepodobne väčšina lacných potravín bude asi z Poľska, pretože jej najväčší konkurent bude pravdepodobne sieť Lidl, s najnižším podielom predaja slovenských potravín.

Čiže ak by aj náhodou boli v Biedronke nižšie ceny potravín, tak určite nie zásluhou Vlády SR, ale ako výsledok nemilosrdného konkurenčného boja dvoch (viacerých ) významných obchodných reťazcov na slovenskom trhu.  

Pravdivosť môjho tvrdenia, že aj na budúci rok budú na Slovensku naďalej rásť ceny potravín, už potvrdila aj Národná banka Slovenska.

Čiže na súťažnú otázku, či budú na budúci rok na Slovensku lacné potraviny, je správnou odpoveďou : NIE NEBUDÚ.

O tom, že sebestačnosť nie je iba mýtus, ale dôležitý ekonomický a produkčný ukazovateľ,  sme sa mohli presvedčiť pred pár dňami u vajec a zavlečenia vtáčej chrípky do najväčšieho chovu nosníc na Slovensku. Osobne ma veľmi mrzí, že aj napriek sľubom a silným rečiam o podpore živočíšnej produkcie a sebestačnosti, sa ani do dnes nenašiel spôsob, ako odškodniť najväčšieho producenta vajec na Slovensku ktorý sa stále zmieta v miliónových škodách, po likvidácii hydiny nášho najväčšieho chovu nosníc. Firma Novogal je príklad toho, ako sa rozchádzajú slová s činmi na rezortnom ministerstve pôdohospodárstva. Pre porovnanie ostatné štátu EÚ takýchto chovateľov, kde muselo dôjsť k totálnej likvidácii zvierat odškodňujú okamžite a okrem toho má právo členský štát požiadať o refundáciu až 50% nákladov z rozpočtu EÚ.

Naši obchodníci museli narýchlo operatívne doviezť vajcia z Poľska, Ukrajiny a ďalších štátov a minister pôdohospodárstva namiesto okamžitej pomoci rieši, že ich doniesli veľa a že dnes sa vraj trápia z ich predajom.

Ťažko sa to píše, ale keď to pôjde ďalej tak, ako dnes, tak jediné v čom asi budeme v najbližšej budúcnosti sebestační budú obilniny  a olejniny, aj keď dovoz kukurice z Južnej Ameriky nám môže už o chvíľu zablokovať aj naše trhy, hlavne v zahraničí.

Dnes sa potvrdzuje skutočnosť, že z našej potravinovej sebestačnosti sa v najbližšom období nenajeme a potraviny na Slovensku na budúci rok lacnejšie nebudú.

 Sľub 2. Bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť potravín

Od vstupu do EÚ, sme boli jedným z mála štátov únie, ktorému sa vyhli akékoľvek potravinové škandály.

Štátna veterinárna a potravinová správa ( ŠVPS ) bola vždy dôležitým orgánom štátnej správy  na úseku potravinového dozoru a ešte donedávna mala veľký rešpekt nielen doma, ale aj v zahraničí. Jej úlohou je chrániť nielen zdravie zvierat, ale hlavne zabezpečiť kontrolu zdravotnej nezávadnosti predávaných a produkovaných potravín a tým chrániť zdravie ľudí

Dnes sú veterinári z RVPS v štrajkovej pohotovosti a to nielen kvôli nízkym mzdám, ktoré sú dlhodobým problémom, ale hlavne kvôli nekoncepčným zmenám a personálnej politike dnešného vedenia ŠVPS a kvôli drastickému znižovaniu stavu pracovníkov z bývalých viac ako 1000 na dnešných 860. Väčšina prepustených bude asi z radov veterinárov.

Ak naše zdravie nemajú chrániť vzdelaní a skúsení veterinári a nebudeme mať dostatok skúsených a vzdelaných lekárov, kvôli neriešeným problémom v zdravotníctve, ako chceme napĺňať ústavnú povinnosť štátu, zabezpečiť ochranu verejného zdravia, pretože ochrana zdravia človeka je garantované Ústavou SR a štát je povinný prijať všetky legislatívne opatrenia, aby takúto ústavnú ochranu svojim občanom zabezpečil.

Ďalší predvolebný sľub sa rozplýva ako ranná rosa, podobne ako sebestačnosť a nízke ceny potravín

 Sľub 3. Legislatívna smršť a podpora domácej produkcie lacných a potravinovo bezpečných potravín

Populistické predvolebné sľuby o lacných potravinách pravdepodobne už nebude Vláda SR riešiť legislatívnou smršťou zákonov na podporu poľnohospodárov a potravinárov, ale otváraním nových obchodných reťazcov a podporou dovozu potravín a surovín z Južnej Ameriky ( zmluva EÚ - MERCOSUR ).

MPaRV SR malo od minulej vlády na stole pripravené výzvy v stovkách miliónov EUR. Poľnohospodári a potravinári do septembra 2023 postupne posielali svoje žiadosti a projekty na schválenie s nádejou, že sa konečne po rokoch dostanú k vytúženým podporám ich investícií.

 Namiesto vyhodnocovania podaných projektov a vyplácania investičných podpôr  pre poľnohospodárov a potravinárov, nás však s najvyššou pravdepodobnosťou čaká studená sprcha – dekomitment, čiže vrátenie neminutých peňazí z PRV 2016-2020 ( 2022 ) späť do Bruselu.

Aká to bude nakoniec čiastka, by sme sa mali dozvedieť v najbližších týždňoch.

Namiesto vyhodnocovania projektov na vyplácanie dotácií v hodnote stoviek miliónov EUR, ktoré by reálne pomohli zvýšiť domácu produkciu potravín a zvýšiť našu konkurencieschopnosť na trhu, sme boli iba svedkami viac ako ročných útokov na predchádzajúcu vládu. Toto nie je cesta udržateľnosti a rozvoja agropotravinárskej produkcie, toto je iba zakrývanie svojej neschopnosti a cesta do pekla.

Najhoršia na vyplácaní podpôr je skutočnosť, že terajší minister pôdohospodárstva Takáč zrušil transparentný, pravidelne doplňovaný prehľad o sumách dotácií, ktoré boli vyplatené agropotravinárom za jednotlivé projekty.

Namiesto transparentnosti máme tu znovu na stole nedôveru a podozrenia z nekalých praktík známych pred rokom 2020.

Nie je lepšie to urobiť tak, ako je to v Poľsku, alebo v Českej republike, kde je verejne prístupný prehľad o čerpaných dotáciách ?  Bez podozrení z korupcie, alebo podozrievania z iných nekalých praktík ?   

Ak má byť symbolom legislatívnej smršte nedávno schválený zákon Ministerstva financií SR o zriadení webového portálu na porovnávanie cien potravín, vo vybraných obchodných reťazcoch, tak je to len potvrdením toho, že Vláda SR nemá ani tušenia, ako riešiť problém cien a zvýšenia produkcie potravín na Slovensku.

Zriadenie webového portálu na porovnávanie cien potravín  považujem za najviac zbytočný a nepotrebný zákon dnešnej vládnej koalície.

Ak si niekto myslí opak, tak nech sa informuje v Grécku, kde výsledkom podobného web portálu, bola ešte väčšia podpora predaja zahraničných potravín v lacných zahraničných reťazcoch, čo je niečo úplne iné, ako to, čo nám sľubovali dnešní predstavitelia MPaRV SR a Vlády SR pred voľbami v roku 2023.

MVDr. Jaroslav Karahuta

Bývalý poslanec a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Jaroslav Karahuta

Jaroslav Karahuta

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  90x

Veterinár -potravinár - poľnohospodár so skúsenosťami doma ale aj v zahraničí. Moja priorita : Potravinová sebestačnosť Slovenska Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu