Svet v oblasti produkcie potravín prešiel za posledných 50 rokov závratnými zmenami.
Najzásadnejšou zmenou je prechod z lokálnej výroby založenej na malých a stredných farmách väčšinou rodinného typu a malých a stredných potravinárskych výrobní, na gigantických producentov nadnárodných rozmerov.
Potraviny sa stali štandardným tovarom a ich hodnotenie sa presunulo z oblasti kvality a výživnej hodnoty do oblasti vizuálnej a cenovej.
Zákazníci začali nakupovať nie podľa kvality obsahu, ale podľa kvality obalu. Paradoxom sa stal fenomén, že sme si začali viac ceniť obal, ktorý väčšinou končí v odpade, ako obsah, ktorý sme vedome konzumovali so všetkými potencionálne nezdravými a škodlivými prísadami.
Veľkí globálni výrobcovia sa zrazu dostali do situácie, kedy nie oni sa prispôsobovali kvalitatívnym normám, ale štáty prispôsobovali normy kvality globálnym výrobcom.
Dopady týchto lobistických a určite aj korupčných rozhodnutí začíname pociťovať na celom svete.
Azda najväčším strašiakom a reálnou apokalypsou dnešných dní je tzv. SUPERBAKTÉRIA.
Príčina vzniku a rozšírenia tohto voľným okom neviditeľného zabijaka má spoločného menovateľa a tým je globálne produkčné šialenstvo v živočíšnej výrobe. Obrovskí výrobcovia stláčali náklady na produkciu potravín za každú cenu. Nezastavili ich žiadne zákony, normy, etické pravidlá a dokonca ich nezastavuje ani smrť človeka – konzumenta ich produktov. Veď ostatní sa o riziku dozvedia iba vtedy, ak sa problém objaví v médiách. A čo je v médiách je predsa pravda.
Presne tak je to aj s antibiotikami, ktoré aj napriek všetkým možným opatrenia a zákazom sa stali bežnou súčasťou živočíšnej výroby. Poznáme to aj z našich médií, kedy je bežný človek najvyššími predstaviteľmi štátu, stabilne presviedčaný o tom, že u nás sa antibiotika požívajú iba na liečenie nebezpečných chorôb a v žiadnom prípade sa neaplikujú profylaktický. Takéto isté nezmysly počúvajú aj obyvatelia takmer všetkých štátov na svete. Jediní, ktorí sa tým netaja a oficiálne uvádzajú aplikáciu antibiotík vo výžive zvierat sú USA, kde mimochodom až 80% antibiotík končí v krmive zvierat, z ktorých sa vyrábajú potraviny pre ľudí.
Je SUPERBAKTÉRIA naozaj taká nebezpečná ?
Superbaktérie sú rezistentné formy mikroorganizmov u ktorých sa vytvorila odolnosti voči antibiotikám a príčinou je nekontrolované a neodôvodnené podávanie antibiotík do krmív zvierat. Už v roku 2000 Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na riziko superbaktérií a riziko vysokých úmrtí hlavni pri zápaloch pľúc, TBC, malárie a pod. Už v roku 2000 bolo zverejnené, že v USA ročne umiera okolo 14 000 ľudí na ochorenia spôsobené baktériami, odolnými voči antibiotikám. Voči SUPERBAKTÉRIAM neexistujú na svete žiadne antibiotiká, ktoré by ich zastavili pred ich smrtiacou silou. Ak sa človek nakazí superbaktériou, musí bohužiaľ v priebehu krátkej doby zomrieť, často na zdanlivo bežné ochorenia.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA)a Európska agentúra pre lieky ( EMA) zverejnili 24.1.2017 spoločné vedecké stanovisko s opatreniami, ktoré majú znížiť potrebu používania antimikrobiálnych látok v chove zvierat a tým aj znížiť ich negatívne dopady na bezpečnosť potravín. Verím a som presvedčený, že výsledkom bude absolútny zákaz profylaktickej a metafylaktickej aplikácie antibiotík a nekompromisná kontrola pri výrobe potravín. Súčasne zverejnili závažnú informáciu, že z dôvodu antimikrobiálnej rezistencie umiera v EÚ každý rok až 25 000 ľudí.
Farmaceutická loby už nedržala v tajnosti tieto strašné informácie, ani vďaka ich obrovskému vplyvu v médiách. Vďaka internetovému šíreniu informácii možno konečne zvíťazí zdravý rozum nad chamtivosťou jednotlivcov. Absolútny zákaz profylaktickej a metafylaktickej aplikácie antibiotík bude podľa zaplatených mediálnych správ znamenať zníženie ziskov producentov mäsa a zvýšenie cien. Nie je to však pravda a je to obyčajná lož. Existuje množstvo zdravých a zdravotne nezávadných alternatív. Avšak bez vplyvu kompetentných a zásahu vlád jednotlivých štátov, nemajú šancu tieto neškodné alternatívy vyhrať tento boj nad ziskuchtivými farmaceutickými firmami.
Na zníženie aplikácie antibiotík sú potrebné 3 základné veci :
Zodpovednosť pri chove a výžive zvierat
Dodržiavanie pravidiel zoohygieny
Kvalitný a zodpovedný personál
Zviera nepotrebuje antibiotika. Človek potrebuje antibiotiká pre zvieratá, aby zvýšil efektívnosť svojej produkcie a tým aj zisk a aby potlačil antibiotikami väčšiu časť závažných chovateľských nedostatkov. A to všetko aj na úkor zdravia a života ľudí.
Aj taká je moc peňazí.
Košice, 3.2.2017 MVDr. Jaroslav Karahuta