Desiatky miliónov sú preč. Stratili sa v zdravotníctve.

Ako generálny riaditeľ informatizácie sa každý deň stretávam s otázkou. Čo je to tá informatizácia? Prečo nás stojí také veľké peniaze?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Stále je to pre ľudí záhadou a v neustálom zhone za prácou a lepšími službami, ktoré chceme ako štát prinášať, zabúdame na veľmi dôležitú vec. Nestíhame sa podeliť a ukazovať, čo všetko vlastne tá informatizácia je a kde všade nás ovplyvňuje, kde všade nám uľahčuje alebo komplikuje život.

Nedávno som sa zamyslel nad takým zdravotníctvom. Viete koľko balení liekov sa vydá ročne v našej republike? 161 miliónov. Áno, stovky miliónov liekov vydaných na základe desiatok miliónov papierikov, ktoré nosíme do lekárne. Potom si predstavte tie každodenné problémy, čakám v rade na predpísanie opakovaného lieku, stratím recept a musím ísť znova alebo neustále diktovanie lekárom, aké lieky som mal predpísané a pod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu prichádza tá informatizácia a debyrokratizácia. Dnes už pohodlne a bez komplikácií odchádzam od lekára bez akéhokoľvek receptu. Prídem do lekárne a predpísané lieky pre mňa už vidia presne v počítači na základe môjho rodného čísla. Osobne som si to vyskúšal a hovorím WoW!

Obrázok blogu

Národné centrum zdravotníckych informácií, pred ktorým ja osobne dávam klobúk dolu. Prirodzene som sa ich totižto opýtal, koľko lekární je vlastne takto prepojených a koľko ambulancií. No a pri číslach 99% a 66% si fakt hovorím, dobrá práca!

Informatizácia aj takýmto spôsobom zabezpečuje, že lekári nemusia tlačiť desiatky miliónov papierikov a nielenže ušetrila čas pri opakovaných predpisoch, kedy si už nemusím chodiť po papierik, ale určite ušetrila veľké množstvo stromov, ktoré nám zase produkujú kyslík. Môžeme teda s čistým svedomím povedať, že desiatky miliónov papierikov je preč a chvalabohu sa stratili v zdravotníctve. 

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chcete pozrieť, ako prebieha informatizácia v zdravotníctve a koľko času, či peňazí šetrí nám ľuďom nech sa páči: https://ezdravie.nczisk.sk/sk

Jaroslav Kmeť

Jaroslav Kmeť

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Som štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, manažér a manžel. Pomocou blogu by som vám rád prinášal informácie a úvahy z prostredia dopravy, bežného života a diskutoval o nich s vami. ❤ manželku Lenku, všetko živé, prírodu, nové technológie a beh Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu