Zdravie a problematika zdravého životného štýlu je pre školskú výchovu a vzdelávania našich detí veľmi okrajová vec. A nie je to ani téma pre rodičov, pretože jedlo je denná samozrejmosť, nad ktorou sa príliš nepremýšľa. Deti preberajú prirodzene kultúrne vzorce stravovania a ak sa rodičia nesnažia nejako veľmi o zdravý životný štýl, môžeme čakať skôr malých jedákov, ktorí sa pripravujú na to, že v budúcnosti ich čakajú civilizačné ochorenia typické pre dnešné Slovensko ako diabetes, kardio-vaskulárne choroby či rakovina.
Isto ste aj vy boli svedkami matiek, ktoré neváhali dať malým deťom do rúk párok v rožku či velikánske lízatko. Ja som v nemocnici videl otecka, ktorý šiel hádam s dvojročným chlapčekom a ten si celý šťastný naberal z veľkého balíka čipsov. To nie sú výnimky, ale, zdá sa, realita.
Na jeseň uverejnila Slovenská pediatrická spoločnosť informácie z prieskumu, z ktorého vyplýva, že najväčšími nedostatkami vo výžive detí sú nadbytok cukru a soli v strave, či nedostatočný príjem mliečnej výživy, ovocia a zeleniny. Väčšina pediatrov si všimla, podľa tohto prieskumu, že narastá obezita u detí a klesajú pohybovú schopnosti. Ale je to vina detí, že dávajú prednosť čipsom, sladeným nápojom a počítaču? Nie je to výsledok práce či ľahostajnosti rodičov a neskôr aj materských škôlok a škôl, ktoré sa problematike starostlivosti o zdravie venujú fakt len okrajovo?
A má štát do toho vôbec hovoriť, čo máme na tanieri?
Prevencia je vždy lacnejšia, než následná liečba. A na zdravotnom stave každého z nás sa prejavuje to, čo jeme. Diabetes, srdcovo-cievne ochorenia a onkologické ochorenia, tri najčastejšie chronické ochorenia a príčiny úmrtí na Slovensku, sú vo vysokej miere výsledkom našich stravovacích návykov. A tie získavame v rannej mladosti, v detstve.
Ak chceme mať zdravú spoločnosť, musíme viesť k zdravému životu už deti. Pohybová výchova pokrivkáva a nie je to len nedostatok telocviční. Rovnako ako výchova k tomu, čo je vlastne zdravie a ako sa o neho starať. Aj keď šport a vzdelávanie nie je v agende Ministerstva zdravotníctva, vidíme práve v našom rezorte, kam vedie podceňovanie výchovy v tejto oblasti.
Ale stále tu narážame práve na to „nestarajte sa nám do tanierov“, každý má právo jesť, čo chce. Čo si vy myslíte? Mali by sme na mať nejaké osvetové projekty zamerané už na predškolské a školské deti a správnu výživu? Alebo projekty pre deti a ich rodičov?