Svetový deň čistých rúk si Svetová zdravotnícka organizácia pripomína každoročne 5. mája. Bezpečnú zdravotnú starostlivosť máme doslova v našich rukách. V našich čistých rukách.
Hygiena rúk je ten najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako udržiavať čistotu v nemocničnom prostredí. Zdá sa to vskutku také obyčajné, veď ruky si umývame všetci. Výskumy však hovoria o inom: umývanie rúk nie je automatické ani v nemocniciach. Zdravotníci používajú hygienu rúk o polovicu menej, ako by mali. Alebo si zdravotníci umývajú ruky krátko, nedostatočne a nedôsledne. Živná pôda pre nemocničné baktérie.
Nemocnice sú zvláštne miesta. Veľa času sa tu venuje hygiene, pretože sa tu veľa pracuje s biologickým materiálom. Lenže v tomto prostredí sa objavujú bakteriálne kmene, ktoré sú zvyknuté na bežné čistiace prostriedky, sú odolnejšie. A keď sa naskytne príležitosť, narazia na vhodné prostredie, pacienta – a v nemocniciach sú väčšinou ľudia, ktorých imunita je v dôsledku ochorenia naštrbená – prejavia sa ochorením. Tieto zväčša bakteriálne ochorenia, ktoré nie sú prvotnou príčinou hospitalizácie, ale pacient ich „získal“ v nemocnici, sa volajú nozokomiálne. Nemocničné infekcie.
Prevalencia nozokomiálnych nákaz sa v medicínsky vyspelom svete pohybuje až do úrovne 7 až 10 %. Teda temer každý desiaty pacient sa stretne s ochorením, ktoré získal v nemocničnom prostredí. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie nozokomiálne nákazy ročne spôsobia smrť 1,4 milióna pacientov na svete!
Možno vám meno Ignác Filip Semmelweis nič nehovorí, ale s veľkou pravdepodobnosťou dnes mnohí z nás žijú vďaka jeho bystrému úsudku a dobrému pozorovateľskému talentu. Ignác Semmelweis pracoval od roku 1844 v nemocnici vo Viedni, kde si všimol, že na pôrodnom oddelení sa omnoho viac matiek nakazí horúčkou šestonedeliek a umiera, než keď rodia doma. A dôvodom boli lekári, ktorí si chodili medzi patológiou a pôrodným oddelením.
Zaviedol prísnu hygienu umývania rúk a čistoty na oddelení a počet prípadov rapídne klesol. O šesť rokov neskôr nastúpil do pôrodnice v Budapešti a jeho revolučná metóda hygieny znížila počty úmrtí rodičiek na minimum. Jeho metóde sa však mnohí posmievali, dokonca až tak, že Semmelweis útoky neuniesol, skončil na psychiatrii, kde aj umrel. Až kým Luis Pasteur, ďalší revolučne mysliaci lekár, nedokázal, že množstvo mikróbov okolo nás je obrovské a hygienická teória Semmelweisa je naozaj veľmi účinný spôsob ochrany.
Buďme svedomití a umývajme si ruky. Aj to, že máme čisté ruky my, zdravotnícki pracovníci, zachraňuje životy. Umývajme si ruky, nech okrem čistých rúk máme aj čisté svedomie, že sme pre pacientov urobili čo najviac.
Akú máte vy skúsenosť s hygienou v nemocniciach?