Veľryby sa aj slamky chytia

Stav životného prostredia a stav klímy sú najväčšia hrozba, ktorou sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú zaoberať zdravotníci. Je to vážnejšie ohrozenie ako ebola, HIV, antivakcinátori či iné civilizačné ochorenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pýtate sa, aké injekcie použiť na choré životné prostredie a akú náplasť dať na ozónové diery, aby sa zahojili? Má vôbec agenda ochrany prírody nejaký dôvod ovplyvňovať činnosť Ministerstva zdravotníctva? Alebo sa môžeme domnievať, že Svetová zdravotnícka organizácia označila klimatické ohrozenie a stav životného prostredie za najväčšie hrozby pre zdravie ľudí z nejakého marketingového plezíru?

Nie, naše ekologické, ale častejšie neekologické správanie je súčasťou nášho zdravia. A priznajme si, ekologický prístup by sme mali mať aj pri systémovej práci v zdravotníctve. Možno vám pripadá malicherné, že sa Európska únia či ekológovia vážne zaoberajú vatovými tyčinkami do uší alebo slamkami, ktoré ohrozujú veľryby v mori. Že sa to nás netýka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nás v rezorte zdravotníctve, nás ako lekárov, nás ako pacientov, nás ako občanov sa to však týka. Znečistené životné prostredie - to je zvýšený výskyt smogu v niektorých krajoch Slovenska, skládky, z ktorých unikajú nebezpečné odpady – to sú veci, ktoré priamo ohrozujú zdravie každého z nás.

Rozmýšľať ekologicky však musíme aj v zdravotníctve. Náš rezort denne spotrebuje množstvo materiálov používaných jednorazovo: hygienických pomôcok, lekárskych nástrojov či chemikálií a dezinfekcie. Prirodzene, keď zachraňujem na urgente človeka s traumou, zranením z autonehody, nerozmýšľam primárne nad tým, či sa práve v tej chvíli správam šetrne k životnému prostrediu alebo nie, pretože zachraňujem človeka. Ale v nemocniciach je obrovské množstvo činností, ktoré sa dajú plánovať aj z pohľadu záťaže na životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Možno, je to na diskusiu, či by sme pri nákupoch orientovaných na spotrebný materiál mali zvažovať nielen otázku kvality, ale aj tému ekologickej záťaže. A možno by to malo byť súčasťou správania sa celého zdravého a zodpovedného štátu ako celku. Dôležitý nemôže byť len pohľad na cenu v pomere ku kvalite, ale aj na ekologický rozmer.

Lebo jedna slamka, či rúška, ktorú používame pri operáciách, veľrybu nezabije. Ale my tých rúšok, injekcií, jednorazových plachiet, obalovej techniky spotrebujeme ohromné množstvo.

Nehovoriac o ďalšej záťaži, ktorou sú lieky. Zodpovední môžeme byť aj my, napríklad aj tak, že nebudeme vyhadzovať nepoužité lieky do komunálneho odpadu, ako je u nás nanešťastie "dobrým" zvykom.

Jaroslav Ridoško

Jaroslav Ridoško

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

MUDr. Jaroslav Ridoško, PhD., MBA. Som traumatológ a chirurg. Od konca svojich lekárskych štúdií pôsobím vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Úzko spolupracujem s hokejistami Dukly Trenčín a poznám mnohé ich zranenia. Svoje vedomosti odovzdávam aj študentom na Univerzite A. Dubčeka. V posledných voľbách som kandidoval za SNS a to, že moje kroky povedú na post štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR som prijal s rešpektom i nádejou, že budem môcť nášmu zdravotníctvu pomôcť. Mojou víziou je, aby naše nemocnice boli priateľské k pacientom. Aby to boli také zdravotnícke zariadenia, kde nielen liečia rany, ale aj pomáhajú človeku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu