Zdravie si prejedáme

Než začnete niekoho liečiť, spýtajte sa ho, či sa vzdá vecí, kvôli ktorým je chorý, povedal Hipokrates. Až príliš veľa ochorení, najmä tých civilizačných, získavame vďaka tomu, že máme neobrazne povedané príliš sladký život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Spotreba potravín na Slovensku ukazuje, že sa vôbec nemáme zle, ba napríklad taký cukor spotrebúvame vysoko nad priemer mnohých rozvinutých krajín - 50 kilogramov na obyvateľa ročne je skutočne alarmujúce číslo. Rovnako alarmujúce je aj to, že sa pohybujeme sa v prvej desiatke krajín v spotrebe alkoholu na hlavu.

A náš jedálniček? Nie je to len vec ceny, ale aj rozhodnutia, či dáme prednosť na raňajky jogurtu či bielemu pečivu s lacnou napodobeninou salámy. Nech mi rezne, klobásky či buchty prepáčia, naozaj nie sú vzorom tej správnej výživy. A vieme aj od slovenských producentov nájsť potraviny, za ktoré sa na tanieri nemusíme hanbiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tomu, čo máme často na tanieri zodpovedá aj chorobnosť – patríme do krajín s najvyššou úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia, výskyt rakoviny hrubého čreva či cukrovka nás posúvajú medzi top krajiny sveta. Neslávne prvenstvá.

Choroba neprichádza len zvonku, ale je to výsledok dlhodobej starostlivosti o nás samých. Roky budovaných návykov a stereotypov (aj tých v kuchyni a pri prestretom stole) sa odráža na našich návštevách lekára a spotrebe liekov.

Ak chceme zlepšiť zdravie celej spoločnosti, musíme zlepšovať nielen aktuálny stav zdravotníctva a hasiť problémy. Musíme prevziať zodpovednosť za to, čo robíme. Aj v takých zdanlivých maličkostiach, ako je stravovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ani v rezorte zdravotníctve sa nedajú robiť zázraky a riešiť len urgentné prípady. Našou úlohou je nastaviť prostredie, v ktorom sa dlhodobo staráme o zdravie celej spoločnosti. Vzdelávaním lekárov a zdravotníckych pracovníkov či podporou preventívnych programov.

Jaroslav Ridoško

Jaroslav Ridoško

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

MUDr. Jaroslav Ridoško, PhD., MBA. Som traumatológ a chirurg. Od konca svojich lekárskych štúdií pôsobím vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Úzko spolupracujem s hokejistami Dukly Trenčín a poznám mnohé ich zranenia. Svoje vedomosti odovzdávam aj študentom na Univerzite A. Dubčeka. V posledných voľbách som kandidoval za SNS a to, že moje kroky povedú na post štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR som prijal s rešpektom i nádejou, že budem môcť nášmu zdravotníctvu pomôcť. Mojou víziou je, aby naše nemocnice boli priateľské k pacientom. Aby to boli také zdravotnícke zariadenia, kde nielen liečia rany, ale aj pomáhajú človeku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu