Zastavme online nenávisť - zachráňme spoločne budúcnosť Slovenska

Šírenie nenávisti na internete a na sociálnych sieťach je stále častejším javom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Šírenie nenávisti občanmi a politikmi vytvára negatívnu a agresívnu atmosféru v spoločnosti, ktorá ovplyvňuje našu psychiku a môže nás priviesť k zlému osobnému a aj zlému politickému rozhodovaniu. Protichodné názory a rozpory rozdeľujú naše rodiny, ničia naše priateľstvá a celkovo znižujú úroveň našej existencie a kooperácie ako štátotvorného spoločenstva. Začalo sa to pandémiou, pokračovalo to vojnou a dnes sa nenávisť dostala do predvolebných vyjadrení a postojov.

Šírenie nenávisti a dezinformácií spôsobuje polarizáciu našej spoločnosti a narušenie jej sociálnej dohody. Z politologického hľadiska môžeme vidieť, že šírenie nenávisti môže byť a dnes už je zneužívané politickými lídrami na dosiahnutie vlastných cieľov a na polarizáciu spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozrieme na históriu Slovenska, vidíme, že šírenie nenávisti má tragické následky. Počas druhej svetovej vojny sa šírila nenávisť a xenofóbia, ktorá viedla k tragickému konfliktu medzi rôznymi národnostnými skupinami a neskôr k samotnému holokaustu. Je dôležité si uvedomiť, že takéto deštruktívne postoje môžu mať nesmierny vplyv na spoločnosť a môžu sa výrazne prejaviť v našom politickom, sociálnom a kultúrnom živote.

Preto je veľmi dôležité, aby sme aktívne vystupovali a predchádzali šíreniu nenávisti na internete a na sociálnych sieťach. Je potrebné osvojiť si kritické myslenie a vedieť ako sa šírenie nenávisti prejavuje a najmä aké sú jeho následky. Máme povinnosť učiť sa. Učiť sa ako identifikovať nenávistné a dezinformačné prejavy a ako sa voči nim brániť. Je potrebné si uvedomiť, že tieto prejavy nie sú len slová, ale môžu byť priestupkom alebo trestným činom, s ktorými môže byť spojený následok finančnej alebo aj inej sankcie.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň je dôležité, aby sme pomáhali obetiam nenávistných prejavov, aby si mohli efektívne chrániť vlastnú integritu a ľudskú dôstojnosť. Ako spoločnosť musíme prevziať zodpovednosť za to, čo sa deje na internete a v sociálnych sieťach. Musíme sa snažiť vytvoriť bezpečné a tolerantnejšie online prostredie, ktoré umožní slobodnú výmenu názorov a zároveň ochráni diskutujúcich pred nenávistnými prejavmi. Každý z nás môže byť súčasťou tohto úsilia. Niekedy stačí iba nereagovať alebo ukončiť diskusiu pred jej eskaláciou do urážok a osočovania.

Všetko začína a končí v nás samotných. V konečnom dôsledku je boj proti šíreniu nenávisti na internete a v sociálnych sieťach otázkou morálky a spoločenskej zodpovednosti. Musíme si uvedomiť, že naše slová a konanie majú následky a môžu ovplyvniť životy iných ľudí. Preto musíme využívať internet a sociálne siete s rešpektom a zodpovednosťou a snažiť sa vytvoriť online prostredie, v ktorom sa budeme cítiť bezpečne a slobodne a zároveň budeme rešpektovať slobodu a bezpečnosť ostatných.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa brániť voči online nenávisti nájde na: https://zastavmenenavist.online/ako-sa-branit

Martin Javorček

Martin Javorček

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  41x

Rád pomáham ľudom k lepšiemu životu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu