Nemám auto, nemám motorku...

Pozri na to fáro! Také raz budem mať... A veľký dom, jachtu, tučné konto. Ak dožijem zdravý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Žijeme upachtenú dobu. Naháňame sa za výsledkami, obchodmi, peniazmi, ziskami, blahobytom a pod. Uznávam, je to dnes ťažké a žiť z niečoho treba. Počiťujem to na vlastnej koži. Ale predsa. Nevytráca sa pomaly z nášho sveta čosi? Niečo, čo nám dáva vedieť, že sme ešte stále ľudia. Tvory, ktoré cítia, myslia, ľúbia... Zdá sa mi, akoby sme nahrádzali skutočné, dlhodobé a trvácne hodnoty tými povrchnejšími. Prečo?

Pre mnoho ľudí je dnes podstatne dôležitejšie, koľko hmotných statkovnahonobia. Nedbajúc pritom na veci okolo. Na veci, ktoré sa ichzdanlivo netýkajú. Prečo by mali pomôcť tomu, či inému v núdzi? Prečoby mali počúvať starosti iných? Veď ani im nikto nepomohol k tomu, čomajú. A čo vlastne majú? Veľký dom a 3 autá v garáži. No paráda. Kto bynechcel? Veď aj ja. Ale sú šťastní? Majú priateľov, na ktorých sa možuspoľahnúť, že im pomôžu, aj keby to všetko nemali? Neviem, trebalo bysa ich opýtať. Ja by som sa ich aj opýtal, prečo im až tak veľmi záležína niečom, čo si nevezmú na onen svet a či im to vari zaručí úprimnéhokamaráta a nekonečné zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrejme nevyhnutnosť doby. Ľudskosť začína byť prežitkom. Robíme čím ďalej menej vecí bez toho, aby to malo pre nás nejaký materiálny prospech. A popri tom všetkom ešte zabúdame aj sami na seba a na svojich kamrátov.

Koľkokrát sa aj vám stalo, že ste sa pokúšali vytiahnúť kamoša na pivo. Do telefónu vám len v rýchlom slede povedal pár strohých, nesúvislých viet o tom, ako nestíha, má kopec roboty, zajtra odovzdáva daňové priznanie, musí niekde zohnať peniaze na to, či ono. A keď sa vám ho aj podarí na 136. pokus presvedčiť, vaša debata je len o práci, o tom, čo ešte treba zabezpečiť, stihnúť, čo si kto chce ešte kúpiť a pod. Našťastie to ešte nie je pravidlo, ale už sa to začína prejavovať. Povrchné materiálne hodnoty pohlcujú naše životy. Dá sa vôbec pribrzdiť?

SkryťVypnúť reklamu

Niekde som čítal akýsi článok o tom, ako nám počítače pomáhajú pri práci a šetria čas. Preto ho máme stále menej. Technologický pokrok nabral vysoké obrátky. Dnes nie je problém spojiť sa s hocikým kdekoľvek takmer okamžite. Svet sa zmenšuje, komunikácia zrýchľuje. Ale skvalitňuje sa aj jej ľudský rozmer? Podľa všetkého by si mali byť ľudia stále bližší. No nie sú. Viac sa uzatvárajú do svojho sveta. Čím viac kvalitnej a rýchlej technológie, tym menej kontaktu so živým človekom. Kedysi sa kamaráti stretávali na svojích tajných miestach a odtiaľ vyrážali za svojími huncútstvami. Dnes? Sedia za tatkovým pécé a "drvia" Quake-a. Popri tom si cez icq vymenia pár "vrúcnych" a írečitých slov.

SkryťVypnúť reklamu

Už nech je to ako chce, nie je to zatiaľ našťastie až také apokalyptické, ako sa možno z predchádzajúceho zdá. Len som sa chcel pozastaviť nad smerovaním doby. Možno to máme v rukách a podarí sa to zlepšiť, alebo aspoň prispôsobiť a možno má niečo v rukách nás. Nechám sa asi prekvapiť...

Peter Javorský

Peter Javorský

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na jedlo mi nesiahajte, lebo vás pohryziem! A váš názor mi nevnucujte, lebo ma buď presvedčíte, alebo sa s vami pohádam. Zoznam autorových rubrík:  S(ú)kromné úvahyNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu