Aj ďalšie dnešná ponuka festivalu Jeden svet je bohatá, záujemcovia si môžu pozrieť hraný film, zaujímavé dokumenty a diskutovať s odborníkmi na dvoch atraktívnych debatách. V kine Lumiére vás chceme upozorniť na britskú snímku Sebecký obor nominovanú na tohtoročnú Cenu LUX, ktorú udeľuje Európsky parlament. Film reaguje na vlečúcu sa hospodársku krízu a poukazuje na jej sociálne dôsledky. Rozpráva príbeh priateľstva dvoch dospievajúcich chlapcoch žijúcich v obrovskej chudobe. Obaja sú vylúčení zo školy, z vlastnej komunity, ponechaní sami na seba...Začiatok je o 18.30.
Ak však predsa dávate prednosť dokumentom a zaujíma vás život v krajinách tretieho sveta, pozrite si Tigrie dievčatá (kino Lumiére, 16.30) – príbeh piatich mladých žien z Barmy, ktoré si chcú založiť hudobnú skupinu. Barma sa v posledných dvoch rokoch mení, autoritatívny režim prepustil z dlhoročného domáceho väzenia disidentku Aun San Su Ťij a vojenská junta naplánovala ako symbol zmiernenia represií doplňujúce ľudové voľby do parlamentu. Na pozadí týchto zmien začínajú Tiger Girls pripravovať svoj prvý album.
Od 18.00 bude v kine Lumiére reč o boji za slobodu v krajinách, kde ju ešte nevybojovali tak ako my. Najskôr si pozrite dokument Od vánku k búrke, ktorý ponúka príbehy ľudí z Egyptu, Malajzie, Venezuely, Zimbabwe a Ukrajiny. Od 19.30 sa môžete na debate s názvom Demokracie pre všetkých? porozprávať o aktuálnej situácii v Egypte s odborníkmi – Tomášom Michaľákom a Luciou Najšlovou, ale tiež s Egypťanom Michaelom Moawedom Shafikom Bastom.
Z ponuky kina Mladosť vás chceme upozorniť na film Úžasný Azerbajdžan (začiatok o 19.05.), ktorý je príbehom krajiny dvoch tvárí. Pod nablýskanou fasádou sa podľa medzinárodných pozorovateľov skrýva represívny a skorumpovaný režim, ktorý tvrdo potláča slobodu slova. Potom si nenechajte ujsť snímku Kauza Cervanová (začiatok o 20.20) – 8-ročnú detektívnu výpravu za pravdou v jednej najsledovanejších káuz, ktorá sa vlečie do dôb socializmu až dodnes.
No a v KC Dunaj sa dnes budeme zamýšľať nad súčasnými médiami. Najskôr si pozrite snímku Na titulnej strane New York Times (o 17.40), ktorá je pohľadom do „kuchyne“ významného amerického média. Potom sa spolu so Zuzanou Wienk môžete zamýšľať nad médiami u nás. Diskusia Ne/sloboda médií na Slovensku sa začne o 19.10. Žaloby voči novinárom a žiadosti o obrovské sumy ako odškodnenia môžu viesť k bankrotu slovenských médií. Budú novinári pracovať ako v dávnej minulosti s vysokou mierou autocenzúry? Zamyslí sa poslanec Otto Brixi, sudca Dušan Čimo, vydavateľ Alexej Fulmek a novinárka Zuzana Petková.
Za festivalový tím Eva Sládková