S deťmi po ekofarmách
Ak reštartovať život, tak poriadne. Preleteli sme pol zemegule, na Nový Zéland. Na ekofarmách sme pomáhali farmárom. Spolu s jeden a pol ročným a trojročným synom. S deťmi? Dobrovoľníčiť? Všetko je možné, ak človek veľmi chce.
Na Slovensku sme pred odchodom dostávali dookola jednu otázku – koľko tam zarobíte? No nič. Odišli sme dobrovoľníčiť „len“ za jedlo a nocľah. No dostali sme viac, ako si vieme kúpiť za všetky peniaze sveta. (Viac o našom dobrovoľníčení na www.lifereset.sk) Dobrovoľníčenie vám peniaze neprinesie. Nezarobíte, ale skôr utratíte. No získavate tri poklady – čas, slobodu, duchovný kapitál.


Pláž v Aucklande. Pri tomto pohľade si naplno uvedomíte viacero pokladov života.
Duchovný kapitál
Dobrovoľnícka práca, je práca len z dobrej vôle a „len“ za dobrý pocit. My sme dobrovoľníčili cez program wwoof.net (world wide oportunity of volunteering on organic farms). Pravidlá sú pracovať štyri hodiny denne za jedlo a strechu nad hlavou. Štyri hodiny „práce“ vám akurát dajú pocit užitočnosti, dobre prežitého dňa a naučíte sa množstvo zaujímavých vecí. Ostatný čas máte pre seba, pre spoznávanie krajiny, pre získanie rozhľadu, a to je duchovný kapitál do vášho života po návrate domov. Máte dostatok času, na to, aby ste spoznali zaujímavých ľudí, inšpirovali sa ich pohľadom, či „odkukali“ od nich ich know – how, ako robia svoj „biznis“. Po návrate viete tento duchovný kapitál investovať lepšie ako peniaze, ktoré sa môžu rýchlo minúť. Toto vám ostáva navždy a ak s tým budete dobre nakladať, zabezpečí vás to, či už finančne, alebo duchovne, na celý život.
Viete si predstaviť, aké to je po troch mesiacoch vrátiť sa opäť do práce? Frustrujúce? Nie! Práve naopak. Oslobodzujúce. Po troch mesiacoch života v rôznych podmienkach, od bývania v nádhernom dome na pláži, až po farmu v bushi, kde sme spávali v chatkách iba s posteľou, bez vody a elektriny, odrazu prídete na jeden oslobodzujúci fakt – človek k šťastnému životu skutočne nepotrebuje veľa. Domov sa vrátite bohatý na skúsenosti, a to aj tie, že pracovať a zarobiť peniaze vám stačí len toľko, koľko pre dôstojný a spokojný život potrebujete. Žiadne naháňanie sa za lepším autom, krajším nábytkom, ako má sused, či drahšou dovolenkou, akú si užíva šéf. Odrazu ste bohatší než väčšina ľudí vo vašom okolí, pretože aj keď majú veľa, nevážia si to. Pritom miera bohatstva a blahobytu sa odvíja od miery spokojnosti každého z nás. Podobne hľadá šťastie bez vecí aj Petri z filmu Moje veci.

Vraciate sa do práce s duchovným kapitálom a bez obrovského balvanu zodpovednosti mať aspoň toľko majetku, čo ľudia vo vašom okolí. Ste slobodný, s otvorenou mysľou a odrazu všetko ide ľahšie a s chuťou do práce. Povzbudený zážitkami a skúsenosťami sa nebojíte začať nové veci. Vďaka našim skúsenostiam z dobrovoľníčenia na novozéladských ekofarmách sme skončili v našich zamestnaniach a začali pracovať na vlastných projektoch.
Č-A-S
Náš najväčší poklad z Nového Zélandu má na poklope nápis Č-A-S. Hľadanie strateného času prinieslo svoje ovocie. Zo Slovenska sme odchádzali s vedomím, že tam strávime len tri mesiace nášho života. Nie večnosť, nie obyčajný čas, ale výnimočný, taký, ktorý je len raz v živote. Užívali sme si každý deň. Žili sme v prítomnom okamihu a tento čas sme vnímali ako veľký dar. Precitli sme a uvedomili sme si, že to je tajomstvo času. Nežiť pre budúcnosť, pre to, že raz si kúpim veľký dom, že raz deti vyrastú a život bude jednoduchší, že už čoskoro dokončím jeden projekt a potom bude mať viac voľnejšieho času. Po jednom projekte príde väčšinou ďalší. Kým dosiahneme jeden budúci cieľ, prichádza ďalší a v skutočnosti nikdy nežijeme súčasnosť. Život je o riešení vecí, ktoré sú aktuálne. No zároveň je treba konštruktívne rátať a plánovať to, čo príde. Konštruktívne vyhodnocovať a ponaučiť sa z toho, čo bolo. S mysľou nezahltenou ďalekými alebo minulými cieľmi, sa sústredí, pracuje a žije ľahšie. A túto ľahkosť, slobodu, inšpiráciu a nadhľad sme získali vďaka trom mesiacom dobrovoľnej práce. Nikdy predtým sme „nezarobili“ viac!

Matúšovcov stretnete aj na festivale Jeden svet. Už 11. 11 budú jednou zo Živých kníh na predfestivalovom happeningu v Panta Rhei v Bratislave. Počas festivalu si ich môžete vypočuť 22. 11. o 18.00 v KC Dunaj v rámci diskusie Môj život inak.
Zuzana Matúšová Girgošková (Autorka je novinárka, www.lifereset.sk)