
Počas necelých dvadisatich minút výstižne dokumentuje neľahký osud 11-ročného chlapca z Afganistanu, ktorý spolu so svojimi súrodencami a otcom tvrdo pracujú na výrobe tehál. Musia drieť od skorého rána, aby splatili dlh, ktorý majú u majiteľa tehelne. Ten však rodinu kruto vykorisťuje a nad deťmi nemá zľutovanie on, ani ich otec. „Nie ste tu na to, aby ste sa hrali,“ pripomína, keď kritizuje prácu Faridullaha a jeho súrodencov.
Netradičné životné podmienky navonok však nijak neovplyvňujú bežné túžby dieťaťa Faridullaha v jeho vnútri. Hovorí o svojich snoch chodiť do školy či o tom, čomu sa chce venovať v dospelosti. Nezabúda na zábavu a s obdivuhodným povznesením si vie ukradnúť pár chvíľ i mincí na chutnú sladkosť. Neopúšťa sa, ale verí, že jeho predstavy sa uskutočnia. Verí, že sa uskutoční to, čo je pre nás samozrejmou súčasťou života.
Celá snímka nepôsobí ako lacný emotívny film o krutom osude dieťaťa. Predstavuje odkaz a povzbudenie. Núti vás zamyslieť sa nad samozrejmými výhodami nášho života a fascinuje odhodlanosťou splniť si niečo, čo v daných podmienkach vyzerá ako nemožný a nedosiahnuteľný sen. Film Faridullah má dnes voľno predstavuje príbeh chlapca, ktorý napriek neľahkým podmienkam života neopúšťa svoju nádej a vieru. Lebo aj to je Afganistan – krajina viery a nádeje.
Film Faridullah má dnes voľno premietneme v rámci festivalu Jeden svet počas projekcií pre školy, ktoré sú každoročnou súčasťou priebehu festivalu.
Natália Lesičková (Autorka je dobrovoľníčkou festivalu Jeden svet)