Rwanda, 2014. Odstup potrebuje viac času. Škaredé vyčíňanie spred dvadsiatich rokov je stále prítomné v mysliach, opatrne vyslovovaných vetách, gestách a náznakoch.

Z filmu FC Rwanda dolieha na diváka protichodná spleť emócií. Spleť bolesti a hanby, mieru a napätia, niekde nádeje, inde depresie. Nevyrovnanosť je zjavná a náplasť na nezacelených ranách sa javí byť veľmi krehká. Možno práve v týchto časoch nejaké vzmáhajúce sa dieťa genocídy, pritom urastený muž, premýšľa nad minulosťou. Pod ťarchou pochybností sa ocitá uväznený v mŕtvom bode svojho vnútra. Ďalší už dávno potlačil potrebu konfrontovania sa s minulosťou a chce jednoducho zabudnúť. Ďalší sa dokázal vyrovnať a prijíma opatrenia novej kapitoly. Ďalší má pocit, že sa nikdy úplne nezmieri...
Film sa venuje športu. Futbal je v Rwande považovaný za prostriedok zmierovania sa. Zároveň sa však vnímavo pýta, či nejde iba o obnovovanie starých rán a teda o falošné zmierovanie. Odpovedať si môže každý divák sám. Opierať sa pritom môže o pestré vety a ponuré spomienky mnohých respondentov, či o pohľady do hľadiska počas zápasu dvoch najväčších rivalov. Rozhľad divákovi ponúkne aj miestny novinár a filozof v jednej osobe Daniel Sabiiti, ale aj záznam vysielania rádia z doby besnenia alebo stručné priblíženie praktík zabijakov.
Najlepšie ale odpovie čas, čo je na konci filmu zvýraznené zábermi na deti ako nastupujúcu generáciu, ktorá má v rukách ďalší osud svojej krajiny.
Film FC Rwanda premietame na 15. ročníku Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v sobotu 22. 11. 2014 o 19:45 (Kinosála VŠMU) a v nedeľu 23. 11. 2014 o 19:40 (Kino Film Europe)
Jakub Lenčéš (Autor je študent Filmovej fakulty VŠMU)